facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-08-31
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Grani

Z pewnym opóźnieniem ukazała się wiadomość nowej drodze w Tatrach, wytyczonej 17 lipca na pd.- zach. ścianie Pośredniej Grani. Czesko – słowackiemu zespołowi Tomáš Cuták - Tomáš Kotrady udało się poprowadzić drogę lewym filarem tejże ściany.

Środkowa część pd.-zach. ściany Pośredniej Grani; fot. tatry.nfo.skJak donosi zespół, droga biegnie w pewnej, litej skale, która zapewnia przyjemne wspinanie różnego rodzaju – od płyt do przyjemnych odciągów. 


Wejście w ścianę znajduje się pomiędzy ściekiem wody a żlebem w jego najniższym punkcie. Pierwszy wyciąg oferuje rajbungowe wspinanie i wyprowadza na półeczkę kosodrzewiną. Stamtąd na płytę, przez którą skośnie w prawo, w kierunku małego zacięcia, które prowadzi do kosodrzewiny pomiędzy przewieszkami. Stąd „systemem skała – kosodrzewina” aż do ich [przewieszek] końca. Następnie pionową ścianą aż pod zacięcie, gdzie można założyć świetne stanowisko. Stąd zacięciem w górę pod przewieszkę, przez nie wprost. Powyżej zaczyna się ok. 10-metrowy dülfer w nieco położonej i całkowicie gładkiej płycie. Cały odciąg kończy się następną przewieszką, przez którą na stanowisko. Ostatni wyciąg wiedzie kominem, po którym wspinaczka się kończyUkład dróg w prawej części ściany. Nowość biegnie filarem na lewo od drogi nr 4; źródło: tatry.nfo.skŚciana z linią drogi; źródło: jamesak.sk


Po przejściu wspinacze zgodzili się co do wyceny trudności drogi na stopień VI+.

Gratulujemy autorom tego przejścia i zachęcamy do powtórzeń – do dokonania pierwszego polskiego przejścia nowej drogi!
źródło: jamesak.sk, tatry.nfo.sk

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentuj 0
Kinga
 
2024-01-04
GÓRY
 

Zimowe początki

Komentuj 0
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Główna Grań Tatr – Bardziej niż mniej

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com