facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Szukając Pustki na Siula Chico

W dniach 16-20 maja francuski zespół w składzie Frédéric Degoulet, Benjamin Guigonnet, Hélias Millerioux i Robin Revest wytyczyli w stylu alpejskim nową drogę Looking for the Void (M7, WI6, R, 900m) na zachodniej ścianie Siula Chico.

 

Klimat niczym w Himalajach. Fot. arch. Revest & Degoulet

 

Jest on bocznym wierzchołkiem bardziej znanego szczytu Siula Grande. Prawdziwa epopeja Joe Simpsona i Simona Yatesa została opisana w doskonałej książce „Dotknięcie Pustki”, a film – swoją drogą znakomity - dotarł do szerokiej widowni.

 

 

Wyciąg WI5+. Fot. arch. Revest & Degoulet


Siula Chico ma wysokość 6256 metrów i po raz pierwszy został zdobyty przez niemiecką ekspedycję w 1966 roku (pod kierownictwem Manfreda Sturma). Kolejne wejście miało miejsce dopiero w 2007 roku (Jordi Corominas i Oriol Baro). Hiszpanie wytyczyli nową linię na imponującej zachodniej ścianie. Warto dodać, że w 1998 roku oparła się ona atakowi zespołu Mick Fowler i Simon Yates.
 
W tym roku nową linię postanowili wytyczyć Francuzi. Za cel obrali środek zachodniej ściany.

 

 

Półka biwakowa. Fot. arch. Revest & Degoulet


Francuzi po 20 dniach aklimatyzacji rozpoczęli wspinaczkę - w stylu alpejskim. Zajęła im łącznie 5 dni (4 biwaki na wys. 5800, 5980 i dwa na 6170 m). Nowo powstała Looking for the Void została wyceniona na M7, WI6 z dopiskiem R, ze względu na ryzykowny runouty.

 Frederic Degoulet tak opisuje trudności:

„Najtrudniejsza droga jaką zrobiliśmy. Ze względu na trudności, ciąg, psychiczne zaangażowanie i ogólną powagę drogi. Nie spotkaliśmy nic równie trudnego w Alpach. Wspięcie się tą drogą w jeden dzień, wydaje się niemożliwe, bez potencjalnych tragicznych konsekwencji. Warunki na drodze mogłyby być nawet lepsze na początku sezonu. Ale w grę wchodzą wtedy spore opady śniegu”.

 

 

Ekipa. Fot. arch. Revest & Degoulet


 Więcej informacji znajdziecie na blogu: freddegoulet.blogspot.fr

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com