facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-02-17
 

Szkolenie „Lawinowe ABC” dla zwycięzców konkursu!

6 osób: Adam Działak, Tomasz Kałuża, Łukasz Kunderak, Łukasz Ostrowski, Mariusz Matłosz i Jola Moskwa to zwycięzcy ubiegłorocznego konkursu „Lawinowe ABC”. Teraz „odebrali” swoją nagrodę – wzięli udział w 2-dniowym szkoleniu lawinowym, które zorganizowane zostało przez Tatrzański Park Narodowy i Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich w ramach akcji „Lawinowe ABC”.

Przypomnijmy: konkurs odbył się za pośrednictwem Facebooka na zakończenie ubiegłorocznej, drugiej edycji akcji „Lawinowe ABC”. Wzięło w nim udział 97 osób, które codziennie przez tydzień odpowiadały na wymagające pytania z dziedziny lawinoznawstwa i bezpiecznego poruszania się zimą w górach.

W dniach 8-9 lutego szkolenie doszło do skutku mimo „biednej” zimy. Zwycięzcy konkursu pojawili się w piątek wieczór w schronisku na Polanie Chochołowskiej, które było bazą wypadową. Szkolenie poprowadził Przemek Wójcik, międzynarodowy przewodnik wysokogórski PSPW (Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich). Oddajmy głos uczestnikom szkolenia.

Tomasz Kałuża: - Szkolenie lawinowe było bardzo interesujące. W prosty i przystępny sposób prowadzący zajęcia przewodnik IVBV Przemek Wójcik dzielił się z nami swoją bogatą wiedzą dotyczącą bezpiecznego poruszania się w terenie wysokogórskim w warunkach zimowych. Poznaliśmy między innymi zagadnienia związane z rozpoznawaniem zagrożenia, podejmowaniem decyzji w terenie oraz wyborem trasy podejścia i zjazdu. Praktyczne zajęcia w terenie w posługiwaniu się zestawem ABC zakończyły się sukcesem, jako że po ok 1,5 h marszu znaleźliśmy śnieg :-) Wieczorem przy piwku w koleżeńskiej atmosferze omawialiśmy mapę i nie tylko :-)
Drugiego dnia szkolenia w trakcie wycieczki na Grzesia nasz zespół  kursantów znalazł i odkopał zasypanego w lawinie (pozorant plecak).

Mariusz Matłosz: - Pomimo strasznie twardego śniegu udało się wykonać kilka profili i ocenić stan pokrywy śnieżnej, a nawet na polanie Wyżniej Chochołowskiej udało się zlokalizować niedużych rozmiarów deskę śnieżną, która ładnie się oberwała pod naciskiem dwóch osób :)

Łukasz Kunderak: - Bardzo fajny i ciekawie spędzony weekend pod profesjonalnym okiem Przemka. Jedynie szkoda. że nie było więcej śniegu. Profesjonalne ćwiczenia w terenie, część teoretyczna w schronisku oraz wycieczka pozwoliły na przyswojenie podstawowej wiedzy o lawinach i sprzęcie. Miła i ciepła atmosfera schroniska przyczyniła się do późnowieczornych posiedzeń i wymiany poglądów na różne tematy.

Jola:-  Co do szkolenia, osobiście bardzo mi się podobało, Przemek dobrze wszystko tłumaczył, mieliśmy ciekawie przeprowadzone szkolenie w terenie, tylko szkoda, że było tak bardzo mało śniegu :( Jestem zadowolona, pozostały miłe wspomnienia oraz wiedza. którą teraz na pewno będziemy wykorzystywać w praktyce.

Uwaga, uwaga – w marcu na profilu FB strony www.lawinoweabc.pl zorganizowany zostanie kolejny konkurs, w którym nagrodą będzie również szkolenie lawinowe :-)


Akcja „Lawinowe ABC” składa się z szeregu zróżnicowanych działań, głównie o charakterze edukacyjnym. Ideą akcji jest uświadomienie odbiorcom, że działanie zimą w górach wiąże się z koniecznością ciągłego zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Tej zimy odbywa się trzecia edycja akcji. Niektóre działania, które odbyły się w jej ramach, to wydanie książki Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów oraz ulotki Uwaga, lawiny,  szkolenie lawinowe. W planie jest uruchomienie centrum treningowego na Kalatówkach, wycieczki edukacyjne, konkurs dla internautów.

Organizatorzy: Tatrzański Park Narodowy, TOPR.

Partnerzy: PZU, Mammut, Pieps, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR, Urząd Miasta Zakopane.

Opieka medialna: Teleexpress, RMF, RMX Maxxx, Gazeta Wyborcza, Góry, Wspinanie.pl, Hivermag, SkiMagazyn. Zakopanedlaciebie.pl.

Szczegóły: www.lawinoweabc.plOrganizatorzy akcji podkreślają, że posiadanie sprzętu lawinowego nie gwarantuje bezpieczeństwa zimą w górach. Ważne są przede wszystkim wiedza, umiejętności, doświadczenie oraz rozsądek w planowaniu i przeprowadzaniu zimowych wycieczek.


 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com