facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-07-21
 

Swastyka, czyli "krzyżyk niespodziany"

Pod Małym Kościelcem w kamieniu wyryty jest napis „Mieczysław Karłowicz. Tu zginął porwany śnieżną lawiną d. 8 lutego 1909 Non Omnis Moriar”. Poniżej napisu swastyka, symbol kojarzony przede wszystkim z III Rzeszą. To ma się zmienić.
W schronisku Murowaniec 21 lipca zostanie umieszczona tablica informująca o Kamieniu Karłowicza ufundowana przez Ninę i Aleksandra Woronieckich – mieszkających w Paryżu miłośników muzyki polskiego kompozytora i dyrygenta. Ma wyjaśnić turystom znaczenie symbolu.

- Często niedoinformowani turyści kojarzą Kamień Karłowicza z hitlerowskim symbolem, nie wiedząc o tragicznej śmierci wybitnego kompozytora w tym miejscu, ani o pochodzeniu i pierwotnym sensie prastarego znaku swastyki - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Angelika Pawlikowska ze Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.


Pomnik na miejscu śmierci Karłowicza

A swastyka jest symbolem znanym na całym świecie. W hinduizmie jest uznawana za symbol Ganapatiego – bóstwa o ludzkiej postaci z głową słonia. Znana jest również wśród Słowian.  Na Podhalu swastyka nazywana jest „krzyżykiem niespodzianym”,  jest symbolem słońca, chroniącym  przed „złymi mocami”.
Swastyka była też ulubionym przez Karłowicza znakiem  – stąd też umieszczenie jej na głazie w miejscu śmierci artysty.

Mieczysław Karłowicz jest ważną postacią dla Tatr. Wspólnie z Mariuszem Zaruskim rozpoczął w 1908 r. prace nad powołaniem stowarzyszenia niosącego pomoc w górach. Był również fotografem – fotografował góry. Zdjęcia są w posiadaniu Muzeum Narodowego w Krakowie.
I oczywiście taternikiem.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com