facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2014-09-25
 

Sprzęt Helly Hansen na wyprawie na Islandii

W drugiej połowie sierpnia Rafał Król (ambasador marki Helly Hansen) odbył pełną wrażeń wyprawę do Islandii.

Kiedy lądował na Islandii, słyszał pomruki wulkanu, który miał ochotę obudzić się i zasłonić niebo chmurą pyłu.

Wybrał miejsce opuszczone przez ludzi – Hornstrandir, z którego ostatni farmerzy odeszli w 1952 r.
Jego ekspedycja trwała 14 dni, w trakcie których zmagał się z żywiołami najbardziej dzikich i odludnych zakątków tej wyspy.

Celem ekspedycji było:

-  przemierzenie jednego z najtrudniejszych backpackerskich szlaków świata – Hornstrandiru
 - wytyczenie pionierskiej trasy przez piąty co do wielkości lodowiec Islandii Drangajokull, o powierzchni 200 km kwadratowych, zdobycie najwyższego szczytu Fiordów Zachodnich Jokulbunga 925 m.n.p.m i wreszcie
- przeprawienie się przez prastarą kamienną pustynię Ofeigsfjardarheidi.

Rafał zmagał się z wiatrem o sile 120 km/h i klimatem, gdzie temperatura waha się od 12 C do minus 15 C.

Plecak, który trzeba było nieść ze sobą ważył na starcie ponad 25 kg – musiał  pomieścić ubrania zimowe i letnie, sprzęt biwakowy i wspinaczkowy, żywność na dwa tygodnie. Sprzęt i ubrania, jakie Rafał miał ze sobą musiały być niezawodne - kolekcja odzieży Helly Hansen pozwalała wytrzymać amplitudę temperatur i ochronić uczestników wyprawy przed wiatrem, mrozem i wodą.

Z  plecakami codziennie trzeba było się wspinać z bagnistych dolin na poziomie morza przez skalne przełęcze, gdzie różnica wysokości dochodziła do 500 m. Podczas marszu wzdłuż skalistego wybrzeża trzeba było dostosowywać drogę do przypływów i odpływów, tak aby podczas przypływu fale nie roztrzaskały śmiałków o skały. Na lodowcu z powodu huraganowego wiatru można było wpaść w hipotermię i nabawić się odmrożeń.

Fot. arch Helly Hansen

 

 

Rafał Król:
Stężenie zwalających z nóg widoków każe Ci myśleć, że raczej śnisz niż wędrujesz naprawdę. Jaskrawozielone wręcz fosforyzujące mchy i przedziwne arktyczne roślinki szeleszczące tajemniczo pod stopami wraz bażynami i krzakami jagód słyszysz przy każdym kroku. Przełęcze, na które wspinasz się z rozległych torfowisk grzęznąć w bagnie, by niedługo później zlany potem z kilkunastoma kilogramami dobytku na plecach wspinać się skalną półką, gdzie potknięcie oznacza śmierć. Trawiaste, tłuste od błota i śliskie ścieżki wiodące nad kilkusetmetrowymi klifami, których nie sposób pokonać po deszczu sprawiają, że za najlepszy pomysł uznajesz wędrowanie po błocie w rakach. A kiedy już uda Ci się zejść na plażę, nie masz czasu na podziwianie fok, które zaciekawione płyną za Tobą wzdłuż brzegu, bo musisz stale uważać na narastający przypływ. Jeżeli się zagapisz, utopisz się przy brzegu albo fale roztrzaskają Cię o skalisty brzeg, wzdłuż którego nerwowo się poruszasz.
Tutaj możesz dostać udaru słonecznego a jeszcze tego samego dnia odmrozić nos i policzki. Tu nawet latem musisz być przygotowany na zimę, a na czymś co na mapie jest oznaczone jako szlak turystyczny będziesz zmuszony wyciągnąć sprzęt wspinaczkowy i zjechać kilkanaście metrów w dół po skalnej ścianie.
To Hornstrandir - najtrudniejszy backpakerski szlak świata. A to zaledwie pierwszy etap naszej ekspedycji. Drugi wiedzie przez piąty co do wielkości lodowiec Islandii, a trzeci przez prastary płaskowyż, bezkresne targane wichrami rumowisko ponaznaczane jeziorami i poprzecinane rzekami. Nasza ekspedycja to swoisty zielono, biało, bury triatlon. Pierwsza część to zielone góry, druga to wspinaczka przez lodowiec, a trzecia gigantyczne rumowisko. Westfiords - Fiordy Zachodnie - to nawet dla Islandczyków koniec świata.


Helly Hansen to marka stworzona w 1877 r. w Moss, w Norwegii. Od 1877 roku dba o  profesjonalistów na morzach i w górach całego świata.

 
 
 
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-13
BIZNES
 

Fjallraven Classic 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com