facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-12-20
 

Salomon Nordic Sunday rozpoczęty! O krok od rekordu

Nie przeszkodziły telewizyjne i radiowe prognozy pogody, które od rana straszyły amatorów narciarstwa biegowego i zapowiadały deszcze oraz fatalne warunki jazdy na drogach na południu Polski.
Na pierwszych w tym sezonie zawodach z cyklu Salomon Nordic Sunday pojawiło się 229 zawodników. Ukończyło je 228. Na Polanie Jakuszyckiej ścigali się Polacy, Czesi i Niemcy. Narciarze, kajakarze, wioślarze i kolarze.

Do pobicia rekordu frekwencji na inaugurację SNS-a zabrakło niewiele. Rok wcześniej do mety dobiegło 231 osób. Teraz tylko trzy mniej. Ale towarzystwo było równie doborowe, m.in. świetni kajakarze, na czele z kanadyjkarzem Marcinem Grzybowskim - dwukrotnym olimpijczykiem, wicemistrzem świata i mistrzem Europy. Pan Marcin był na Polanie Jakuszyckiej siódmy w klasyfikacji open w stylu dowolnym, przegrywając tylko z wybitnymi specjalistami w łyżwowaniu. Dziesiąty był kolejny kanadyjkarz - utalentowany Bartosz Dubiak - medalista młodzieżowych mistrzostw Europy.


- Zaczęliśmy z wysokiego C. Ale to jeszcze nie koniec. Przypomnę, że dziś na starcie brakowało kilku kolegów z Czech, którzy w poprzednim sezonie byli wysoko i zapewne jeszcze będą chcieli się pokazać w SNS-ie - podkreślił na mecie Zbigniew Galik ze Szklarskiej Poręby, czwarty w open stylem dowolnym.

W stylu klasycznym pobiegli m.in. wioślarze z klubu KW 04 Poznań. Tu jednak prym wiedli zawodowi narciarze biegowi. Wśród panów wygrał utalentowany Piotr Skowron z Karkonoszy Jelenia Góra. - Wynik cieszy, ale łatwo nie było. Dziś wszyscy mieli ogromne problemy z trafieniem ze smarowaniem, przy takiej pogodzie (na przemian śnieg i deszcz i marznące tory - przyp. red.) - mówił na mecie zwycięzca.

 

Za Skowronem „na kresce” pojawił się Norbert Kuczera - trzeci zawodnik Biegu Piastów na dystansie 10 km CT. Kolejny był Jakub Mroziński z Jeleniej Góry. - Najtrudniej było dziś trafić ze smarowaniem, tym bardziej cieszę się z trzeciej pozycji w open i pierwszej w swojej kategorii wiekowej - mówił znany na Polanie Jakuszyckiej instruktor i zawodnik.

Wśród pań w klasyku pierwsza była Emilia Romanowicz z Supraśla. To młodzieżowa mistrzyni Polski w sprincie.


Ale, żeby nie mówić tylko o zawodowcach… Najstarszy w niedzielę na trasie był Rudolf Turek z Wałbrzycha, który liczy sobie, bagatela, 71 lat i bez problemu poradził sobie z dystansem 12 kilometrów. Na mecie było także dwóch dwunastolatków: Maciek Zdziechowski w klasyku i Artur Nadachowski w stylu dowolnym.

Pełne wyniki pierwszego biegu w ramach Salomon Nordic Sunday dostępne pod adresem: http://www.online.datasport.pl/results730/

Jeszcze kilka zdań o pogodzie. W niedzielę biegaczom towarzyszyły na przemian śnieg i deszcz, a cały czas mgła. Ale nie o tym trzeba wspomnieć… - Klimat w Jakuszycach jest świetny. Ale ostrożnie - ostrzegał w niedzielę legendarny Komandor Biegu Piastów Julian Gozdowski. - Powietrze ma tutaj zbawienne działanie, ale żeby pobiegać u nas, trzeba uważać. Często trzeba najpierw zaliczyć kilka godzin aklimatyzacji. To charakterystyczne dla tzw. klimatu bodźcowego, który panuje na Polanie i w jej okolicach - mówił w niedzielę J. Gozdowski.

Na koniec prośba i uwaga zarazem do biegaczy, którzy nie startują w zawodach. - Zgodnie z nową ustawą o bezpieczeństwie w górach i na zorganizowanych trasach narciarskich, trasa na czas zawodów jest zamknięta dla ludzi w nich nie uczestniczących - przypominają organizatorzy. - Niestety dziś mieliśmy kilka przypadków wtargnięcia na trasy, mimo wyraźnych instrukcji obsługi. Bardzo prosimy o uszanowanie wysiłku biegaczy i nieprzeszkadzanie im w zawodach. Trasy zamykaliśmy i otwieraliśmy partiami i tak naprawdę nie były nigdzie zamknięte dłużej, niż 45 minut.


Kolejne zawody w ramach cyklu Salomon Nordic Sunday dopiero w nowym roku - 6 stycznia 2013 roku w Lubomierzu (gmina Mszana Dolna).

Więcej informacji na ich temat już wkrótce, m.in. na stronie internetowej cyklu SNS - www.sns-nartybiegowe.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com