facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-09-24
 

SALEWA TRAILteam zdobył 9. miejsce Mistrzostw Świata w Adventure Racing

W piątek o 12:15, po 150 godzinach i  10 minutach od startu, polski zespół SALEWA TRAILteam w składzie: Justyna Frączek, Maciej Dubaj, Maciej Mierzwa i Łukasz Warmuz dotarł na metę Mistrzostw Świata w Adventure Racing rozgrywanych w tym roku we Francji. Zawodnicy zajęli 9. miejsce!
Przez ponad 6 dni pokonywali niemal 500-kilometrową  trasę z sumą podejść prawie 20.000 metrów. Start w Alpach Francuskich, meta na Lazurowym Wybrzeżu tuż przy Monako. 170 km na nogach, 230 km  na rowerze i prawie 90 km na wodzie. Rywalizacja przebiegała właściwie non-stop, podczas zawodów spali łącznie nie więcej niż 14 godzin. Z 64 ekip z całego świata jedynie 15 zdołało ukończyć całą, a kolejne 25 - skróconą trasę.

Po dramatycznym początku, gdy w wyniku bolesnych skurczy w nogach jednego z zawodników dalsza rywalizacja stała pod znakiem zapytania,  zespół odrabiał dużą stratę. Prestiż imprezy i nagrody spowodowały, że na starcie nie zabrakło właściwie żadnej ekipy ze światowej czołówki. Jednak w 24 godziny po starcie ekipę dzieliło to tego celu co najmniej 30 pozycji.

fot. Jean-Jacques Raynal

Profil trasy budził respekt. Zespół wielokrotnie musiał wspinać się na ponad 2500 m npm. Po kilku takich etapach podejścia mniejsze niż 500-metrowe przestały robić wrażenie na zawodnikach. Niezwykle spektakularnym był etap raftingowy z szeregiem bystrzy o III i IV stopniu trudności. Wcześniej krytyczny okazał się darkzone (przymusowy postój z uwagi na ryzyko pokonywania etapu nocą) przed dwoma pierwszymi etapami wodnymi.

fot. Piotr Kosmala

Od początku na prowadzenie wysunął się  doświadczony i niezwykle mocny zespół Seagate z Nowej Zelandii. W bezpośrednim pościgu brały udział zespoły z Francji i Szwecji. Ostatecznie na najwyższym miejscu podium stanął właśnie Seagate, za nim szwedzkie zespoły Thule oraz Silva.

fot. Piotr Kosmala

Tegoroczne Mistrzostwa Świata były dużym wyzwaniem logistycznym, zarówno dla zawodników jaki i organizatorów. Rajd miał charakter ekspedycyjny, co oznacza, że podczas zawodów niedopuszczalna była jakakolwiek pomoc z zewnątrz. Na tzw. Transition Areas na zawodników czekały jedynie skrzynie z wcześniej przygotowanym sprzętem i wyżywieniem. Nie było ich dużo, dla 4 osób łącznie ok. 180 kg (razem z rowerami). 9 razy podczas rajdu zawodnicy musieli złożyć i rozłożyć rowery, które były transportowane w skrzyniach o ściśle określonych wymiarach.

fot. Jean-Jacques Raynal

Impreza wzbudziła bardzo duże zainteresowanie w mediach. Relacje video z poszczególnych dni były nadawane w wiadomościach sportowych głównych programów francuskiej TV.

fot. Piotr Kosmala

Bardziej szczegółowy opis poszczególnych etapów można znaleźć na stronie zespołu http://trailteam.pl/, a przebieg rywalizacji na profilu Facebook http://www.facebook.com/TRAILteam.

Tekst: Piotr Kosmala
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com