facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-04-03
 

Relacja z III Dni Lawinowo - Skiturowych

W ostatni weekend marca odbyła się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich trzecia edycja Dni Lawinowo Skiturowych.  Spora frekwencja biorąc pod uwagę niesprzyjającą aurę potwierdziła bardzo duże zainteresowanie edukacją górską

Pierwszego dnia już o 8.00 rano w Dolinie stawiło się kilkuset żądnych wiedzy turystów, skiturowców i wspinaczy. Darmowe szkolenia z wiedzy lawinowej, skiturowej, turystyki zimowej, nawigacji, pierwszej pomocy w górach oraz udostępniania Tatrzańskiego Parku Narodowego cieszyły się dużym zainteresowaniem przez cały dzień. Mgła, padający śnieg i lekki wiatr dawały realne poczucie trudnych warunków w górach. 


Podczas ćwiczeń prowadzonych przez doświadczonych ratowników TOPR można było poznać zasady posługiwania się tzw. lawinowym ABC, podstawy używania raków i czekana czy nawigację w terenie górskim. Coraz więcej osób wybierających się w zimie w góry zdaje sobie sprawę z zagrożenia jakie niosą za sobą lawiny. Detektor, sonda i łopatka- bez tych trzech elementów nie warto wychodzić powyżej górnej granicy lasu. Każdym z tych elementów trzeba umieć się posługiwać. Przy użyciu specjalnych systemów, zakopanych walizek z czujnikami ruchu, manekinów i praktyki wypracowanej przez odbywające się od kilku lat kursy lawinowe w Pięciu Stawach, można było do woli trenować wyszukiwanie poszkodowanych detektorem, sondowanie i opanować specjalne techniki kopania w śniegu. 


Przedstawiciele firmy Mammut dodatkowo prezentowali coraz bardziej popularny w Polsce plecak SnowPulse. Każdy chętny mógł założyć plecak na plecy i ciągnąc za specjalny uchwyt wyzwolić dużą poduszkę powietrzną, która w razie zejścia lawiny powoduje wysoką wyporność porwanego pozostawiając go na powierzchni. 

W którą stronę trzymamy dziób czekana? w jakich warunkach należy zakładać raki, czy w górach w zimie warto mieć linę, nawet jak nie jesteśmy wspinaczami? Na te pytania można było usłyszeć odpowiedzi na szkoleniach z kwalifikowanej turystyki zimowej. 


Jak co roku ratownicy TOPR przy użyciu elektronicznego fantoma prezentowali podstawy pierwszej pomocy w górach.


Uzupełnieniem zajęć praktycznych na zewnątrz były wykłady w schronisku. Tomasz Skrzydłowski, autor wielu publikacji o przyrodzie Tatr i pracownik TPN-u opowiadał o zasadach udostępniania terenu TPN i ich przyrodniczym uzasadnieniu. Następnie po prezentacji filmu Olka Ostrowskiego o wejściu i pierwszym polskim zjeździe na nartach z CzoOyu, zakopiański freerider, zawodnik Majesty i Mammuta Szymon Styrczula-Maśniak przedstawiał model narty, na której zjechał Olek. Ogromną popularnością cieszył się też wykład Marcina Józefowicza, szefa szkolenia TOPR i 5+Szkoły Górskiej o właściwym wyborze drogi w zagrożeniu lawinowym.

Nowością w tym roku był Wysokogórski Tor Przeszkód. Polegał on na przebiegnięciu w jak najlepszym czasie niedługiej pętli oraz trafnym znalezieniu pozoranta w lawinisku przy użyciu detektora i sondy. Element pośpiechu i adrenaliny dawał poczucie prawdziwej akcji lawinowej. Wyścig odbył się w trzech kategoriach: pieszo, na rakietach i na nartach. Na uczestników biegu czekał poczęstunek oraz wspaniałe i cenne nagrody m.in Plecak SnowPulse, zegarki Garmina, kurtki Arcteryxa i Milo, sprzęt zimowy Campa czy bony na zakupy w sklepie PolarSport i firmie Małachowski. 


Liczni sponsorzy Dni Lawinowo Skiturowych zapewnili różnego rodzaju sprzęt do testów. Można było pojeździć na coraz popularniejszych szerokich nartach (Majesty, K2, G3), spróbować coraz lżejszego sprzętu do turystyki i wspinania czy skosztować liofilizowanej żywności wyprawowej rodzimej firmy Lyofood.  

Drugi dzień Dni Lawinowo Skiturowych zaskoczył wszystkich piękną pogodą. Tego dnia odbyły się kwalifikowane wycieczki górskie. Pod okiem doświadczonych przewodników można było w praktyce przećwiczyć użycie czekana i raków, nauczyć się zakładania zakosów na skiturach czy wyznaczyć azymut na mapie przy użyciu kompasu lub GPS-a firmy Garmin. 


III edycja Dni Lawinowo Skiturowych potwierdziła, że zainteresowanie zimową turystyką górską jest ogromne, a świadomość i odpowiedzialność z roku na rok wzrastają. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii  z III Dni Lawinowo Skiturowych. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział, wspaniałą atmosferę, doskonałe górskie towarzystwo. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnej pasji nas wszystkich Dni Lawinowo - Skiturowe doczekają się kolejnych edycji.

 

 
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentuj 0
Kinga
 
2024-01-04
GÓRY
 

Zimowe początki

Komentuj 0
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Główna Grań Tatr – Bardziej niż mniej

Komentuj 0
Goryonline
 
2023-03-28
GÓRY
 

Wielkie Solisko na dwa sposoby

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com