facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-04-22
 

Ponad 1000 uczestników kursów lawinowych!

Zakończyła się 6. edycja szkoleń organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR.

W dniach 11 - 13 kwietnia w Schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej odbył się ostatni w tym sezonie kurs lawinowy Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR. Było to 15. z kolei szkolenie tej zimy i 52. w ciągu ostatnich 6. lat, zorganizowane w ramach akcji promocji wiedzy na temat zagrożeń związanych z eksploracją gór w warunkach zimowych. W sumie od 2008 roku w kursach lawinowych, skiturowych i skialpinistycznych odbywających się pod hasłem „Z myślą o bezpieczeństwie” wzięło udział już ponad 1000 osób.

„Z roku na rok widzimy coraz więcej turystów, którzy wychodząc zimą w góry zabierają ze sobą sprzęt lawinowy. Z rozmów z osobami odwiedzającymi schroniska, czy przemierzającymi szlaki wynika też, że wzrasta świadomość zagrożeń, jakie wiążą się z aktywnością górską o tej porze roku. Nie zmienia to faktu, że do krajów alpejskich trochę nam jeszcze brakuje.” - mówi Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR i opiekun merytoryczny kursów.

W związku z tym organizatorzy akcji już teraz zapowiadają jej kontynuację. W sezonie 2014/2015 odbędzie się aż 17. szkoleń. Podobnie jak tej zimy poza tematyką lawinową w programie znajdą się także zajęcia dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności związane z wędrówkami skiturowymi czy skialpinizmem.

„Od samego początku realizujemy dwa podstawowe cele. Pierwszy to dotarcie do jak najszerszego grona z jasnym komunikatem, że zimą w górach trzeba umieć samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo. Drugi to ułatwienie każdemu chętnemu zdobycia wiedzy i umiejętności, z tym związanych. Myślę, że po 6. latach i z ponad 1000. osób, które wzięły udział w szkoleniach, możemy powiedzieć, że udaje nam się realizować te założenia całkiem dobrze. Popularność różnego rodzaju sportów zimowych wciąż jednak rośnie, a ludzie w poszukiwaniu nowych wyzwań chcą docierać coraz dalej i wyżej. Oznacza to, że kwestie bezpieczeństwa to nie tylko świadomość zagrożenia jakim są lawiny i umiejętność obsługi sprzętu lawinowego, ale i wiedza związana z planowaniem wycieczek narciarskich, czy np. umiejętności związane z asekuracją przy wykorzystaniu sprzętu alpinistycznego. Właśnie dlatego każdego roku staramy się poszerzać program naszych szkoleń i tym samym odpowiadać na potrzeby narciarzy, snowboardzistów, wspinaczy czy turystów pieszych. Kontynuujemy też współpracę z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, którego pracownicy prowadzą w czasie kursów prelekcje na temat przyrody oraz warunków poruszania się po parku w okresie zimowym.” - mówi organizator akcji Andrzej Lesiewski.

Swoje wsparcie w kolejnym sezonie zapowiedziało już PZU, partner strategiczny akcji. Jak tłumaczy Piotr Glen - Dyrektor ds. Zaangażowań Społecznych - „Od lat angażujemy się w działania prewencyjne, które pomagają promować bezpieczeństwo wśród osób uprawiających różnego rodzaju sporty, m.in. narciarstwo i wspinaczkę. TOPR i Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu to doskonali partnerzy, z którymi realizujemy ten cel. Ale nasza obecność w górach to nie tylko promocja bezpiecznych zachowań czy wsparcie działalności służb ratowniczych. PZU oferuje ochronę turystom odwiedzającym góry zarówno rekreacyjnie jak również osobom eksplorującym je na najwyższym, wyczynowym poziomie. Przykładem tego drugiego jest przygotowane w tym roku wspólnie z PZA ubezpieczenie „Bezpieczny powrót”. Dzięki naszym działaniom i ofercie dostosowanej dla każdego turysty w górach możemy czuć się bezpiecznie."

Terminy kursów oraz podstawowe informacje na temat szkoleń znaleźć już można na stronie www.kursylawinowe.pl. Pierwsze z nich odbędzie się w dniach 12 - 14 grudnia 2014 roku, a ostatnie między 10 a 12 kwietnia 2015 roku w Schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Pod tym samym adresem znaleźć można także liczne fotorelacje z kursów i ciekawe materiały związane z tematyką lawinową.

Więcej informacji: www.kursylawinowe.pl, www.facebook.com/lawiny

Partner strategiczny: PZU
Akcję wspierają: The North Face, Nikon, Uvex, Odlo, Black Diamond, Armada, Mammut
Partnerzy akcji: TPN, TOPR
Organizator: Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com