facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-10-16
 

Polski himalaizm zimowy - panel dyskusyjny

Dyskusja o polskim himalaiźmie zimowym odbędzie się w sobotę 26 października w Centrum Kultury „Dworek Białopradnicki” w Krakowie. Początek o godz. 17.00.

40 lat temu Tadeusz Piotrowski i Andrzej Zawada weszli zimą na Noszak (7492 m), rozpoczynając tym samym nową erę himalaizmu. Sukcesy polskich wypraw zimowych dla większości z nas przez lata były powodem do dumy i satysfakcji. Także ostatnie zdarzenia na Broad Peaku przyniosły początkowo radość ze zdobycia szczytu. Ale potem przyćmiła ją tragedia, jaka rozegrała się podczas zejścia

Kilka miesięcy później ukazał się raport sporządzony przez Zespół PZA ds. zbadania okoliczności i przyczyn wypadku podczas zimowej wyprawy na Broad Peak. Wywołał mnóstwo emocji, wzbudził też szereg wątpliwości. Czy w oparciu o relacje uczestników oraz informacje dostarczone przez wyprawę poszukiwawczą członkom Zespołu udało się stworzyć dokument, który można uznać za obiektywny?

Organizatorzy spotkania chcą jednak zapytać nie tylko o raport, ale i o to, czy polski himalaizm zimowy w ogóle ma nadal sens. Czy warto kontynuować dzieło Andrzeja Zawady, wiedząc, jaką można za to zapłacić cenę? A jeśli tak, jak zminimalizować ryzyko? Wciąż niezdobyte zimą pozostały już tylko dwa ośmiotysięczniki: Nanga Parbat i K2. Z dwunastu pozostałych aż dziesięć jako pierwsi zdobyli Polacy (jeden z nich wspólnie z Włochem).

Źródło: www.kolosy.pl


Do dyskusji o stanie polskiego himalaizmu zimowego zaproszono trzech alpinistów, reprezentujących różne pokolenia polskich alpinistów. Swoją obecność potwierdzili: Marian Bała (ur. 1931), Leszek Cichy (ur. 1951) i Tomek Mackiewicz (ur. 1975). Wszyscy posiadają doświadczenie we wspinaczce zimowej, a przy tym nie byli osobiście zaangażowani ani w tragiczną wyprawę na Broad Peak, ani w prace Zespołu przygotowującego raport, dzięki czemu mogą zachować bezstronność (rzecz jasna, jeśli to w ogóle wykonalne w przypadku tak kontrowersyjnych kwestii).

W pierwszej części rozmowy pytania będzie zadawał Piotr Tomza z portalu Kolosy.pl. W drugiej wspinacze będą odpowiadali na pytania publiczności.

Dyskusja odbędzie się w sobotę 26 października w Centrum Kultury „Dworek Białopradnicki” w Krakowie. Początek o godz. 17.00. Zapraszamy!

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com