facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-02-04
 

Polacy wśród zwycięzców Polartec® Challenge 2013

Polartec® Challenge to coroczny, międzynarodowy program grantowy, do którego mogli zgłaszać się wszyscy planujący wyprawy – pojedynczo lub w grupach – i szukający finansowego wsparcia.
Spośród nadesłanych zgłoszeń z całego świata Polartec wybrał cztery projekty. Jeden z nich jest autorstwa Agnieszki i Mateusza Waligórów, którzy planują rowerową podróż szlakiem Canning Stock Route wiodącym przez trzy pustynie Australii.

Od lat Polartec® wspiera najlepszych sportowców i podróżników z całego świata, którzy szanują środowisko i kultury lokalne. Poza wsparciem finansowym, zwycięzcy programu otrzymują od Polartec® również kompletny system odzieży potrzebny do zrealizowania wyprawy.

W ciągu ostatnich 22 lat Polartec® pomógł zrealizować setki nietuzinkowych ekspedycji. W tym roku, po raz pierwszy w historii programu Polartec® Challenge, wsparcie otrzyma ekipa z Polski. Agnieszka i Mateusz Waligóra planują przejechać na rowerach legendarny Canning Stock Route (CSR) znajdujący się w Australii. Droga ta stanowi nie lada wyzwanie dla rowerzysty, gdyż jest to najdłuższa i najcięższa australijska trasa off-roadowa biegnąca z południowego zachodu na północny wschód kontynentu, która przecina trzy pustynie - Gibsona, Wielką Piaszczystą i Tanam. W te rejony zazwyczaj odważają się zapuścić jedynie wozy terenowe.

W trakcie podróży Agnieszka i Mateusz będą całkowicie polegać na wiezionych przez siebie zapasach i wodzie, którą będą mogli czerpać  z 51. studni rozmieszczonych przy szlaku. Canning Stock Route jest także wyjątkowy ze względu na swoje znaczenie dla rdzennymi mieszkańców Australii, którzy nadal licznie zamieszkują te tereny. Dzięki tej wyprawie Polacy chcą przybliżyć ich kulturę i historię.


 
Mimo iż to odważne przedsięwzięcie, to mamy podstawy wierzyć, że zakończy się ono sukcesem. Agnieszka i Mateusz to zaprawieni w bojach ludzie z pasją. W pierwszą rocznicę ślubu, w sierpniu 2011 roku, wyruszyli z Wrocławia w rowerową podróż przez świat, a nie dookoła świata, co oboje podkreślają. Na początek pojechali do Ameryki Południowej, a dziś 17 miesięcy  później, niebawem zakończą ten etap podróży. W jej trakcie przejechali na rowerze z Argentyny do Panamy, pokonując 13 tysięcy kilometrów, stawiając w drodze czoła wyzwaniom rowerowym i górskim - udało im się zdobyć kilka andyjskich sześciotysięczników m.in. Huayana Potosi w Boliwii czy Cotopaxi i Chimborazo w Ekwadorze. Ich poczynania można śledzić na stronie www.nakrancach.pl.


Wśród pozostałych zwycięzców Polartec® Challenge znaleźli się również:

Meghan Kelly, Pip Hunt, Nat Segal, McKenna Peterson, Karissa Tuthill, oraz Martha Hunt, którzy planują przedostać się żaglówką z Islandii na Grenlandię i dokonać pierwszych zjazdów na nartach w tym rejonie,

Amber Valenti, Rebecca Dennis i Sabra Purdy wyruszą w podróż na Syberię wiodącą przez trzy kraje. Pokonają 4400 km w drodze do źródeł rzeki Amur, celebrując dzikość przyrody tej części Ziemi.

Ekipa, z Alexandrem Martinem na czele, chce jechać rowerem lub płynąć łódką przez Azję i po drodze opowiadać miejscowym o miejscach i ludziach poznanych w trakcie wcześniejszych etapów podróży. Ich celem jest zachęcenie ludzi do podróżowania o własnych siłach - np. wiosłując i pedałując, oraz dbania o ochronę rzek i środowiska naturalnego.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-06-08
BIZNES
 

Największy brand corner Fjällräven w Polsce otwarty!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-06-03
BIZNES
 

Pierwsze MOUNTAIN SHOPY w Polsce!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-06-03
BIZNES
 

The North Face: Odkrywaj świat z dumą

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com