facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-12-12
 

Pierwsze sukcesy - młodzieżowy obóz skiturowy w Lienz

Już po raz ósmy odbył się międzynarodowy obóz skiturowy dla młodzieży organizowany przez ISMF, jednak po raz pierwszy wzięły w nim udział dzieciaki z Polski. W dniach 4-7 grudnia w austriackim Lienz spotkało się niemal 50 uczestników z 11 krajów: Azerbejdżanu, Niemiec, Bułgarii, Anglii, Austrii, Włoch, Słowacji, Słowenii, Czech i Turcji. Nad bezpieczeństwem, owocną nauką i dobrą zabawą czuwali min. Mireia Miro Varela, zwyciężczyni Pucharu Świata w Skialpinizmie, Armando Mariotta, przewodniczący ISMF oraz licencjonowani przewodnicy Alpine School of Tyrol. 


fot. Willi Seebacher

 


Opiekę nad polską grupą objął Andrzej Marasek, Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA i zawodowy ratownik TOPR (TKN Tatra Team), a pomagał mu Przemek Pawlikowski z KW Zakopane. Podczas czterech dni dzieci poznały podstawowe techniki poruszania się na nartach skiturowych, profilaktyki lawinowej i jazdy w terenie. Ostatniego dnia rozegrano towarzyskie zawody, które naszym podopiecznym przyniosły pierwsze sukcesy!

Najmłodsi startowali na trasie z 300-metrowym przewyższeniem, natomiast starsza młodzież ścigała się na dwukrotnie dłuższym dystansie. W swoich grupach wiekowych zwyciężyli Hela Rząsa z Zakopanego i Kacper Sawicki z Nowego Targu, a Krzysiek Wojciechowski (Zakopane) był trzeci. Julia Majerczyk z Białki Tatrzańskiej zajęła 4. miejsce, Lucyna Kuchno z Krakowa 5., a jej brat Tadek Kuchno był szósty. Marek Legaszewski z Gliwic w najliczniejszej grupie startowej zajął 8. miejsce - GRATULUJEMY!!! 

Pełne wyniki: http://www.askimo.at/verband/files/2014/12/Ergebnisliste-8.-Internationales-Jugendcamp-Lienz-6.12.2014.pdffot. Willi SeebacherJak powiedział Karl Posch, jeden z organizatów eventu, najważniejsza dla dzieci i młodzieży w tym wieku nie jest jednak rywalizacja i sportowe sukcesy, lecz mądre i rzetelne nauczenie podstaw poruszania się po górach oraz czysta radość z samego skialpiznimu. Organizatorzy maja więc nadzieję, że w kolejnych latach będą mogli tą wiedzę przekazywać kolejnym rzeszom młodzieży z całej Europy. Już potwierdzono, że w roku 2015 zostanie zorganizowany kolejny obóz.


Na podobnej idei opiera się nowopowstała Grupa Młodzieżowa PZA w Narciarstwie Wysokogórskim. Od końca listopada grupa liczy 27 dzieci, a siedmioro najlepszych w swoich kategoriach wiekowych pojechało właśnie do Lienzu. Chcemy, aby młodzież poprzez zabawę, przygodę i wspólne wycieczki pod okiem profesjonalnych instruktorów, dostała kompletną wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się na nartach w górach. Starty i wyniki sportowe nie są priorytetem, niemniej jeśli dzieci będą chciały startować w zawodach, będą miały do tego sposobność: organizatorzy imprez z cyklu Pucharu Polski PZA przygotują dla nich specjalne, krótkie trasy.

Miło nam ogłosić, że Partnerami Grupy Młodzieżowej zostały marki Dynafit, Salewa i Pomoca oraz Yurta Bar - Kuźnice.


W imieniu Komisji Narciarstwa Wysokogórskiego,

Monika Strojnyfot. Willi Seebacher

 
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com