facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Pierwsze kobiece free solo na Aguja Saint-Exupery w masywie Fitz Roy

W ciągu trzech godzin Amerykanka Brette Harrington, 23-latka z Kaliforni, przeszła free solo dwudziestowyciągową drogę Chiaro di Luna (5.11a) na północno-zachodnim filarze Aguja Saint-Exupery. Stała się więc tym samym pierwszą kobietą, która przeszła w tym stylu turnię wchodzącą w skład masywu Fitz Roy. 


Linia ta, po raz pierwszy pokonana przez włoski zespół Maurizio Giordani, Rosanna Manfrini i Sergio Valentini w 1987 roku, uważana jest za jedną z najlepszych klasycznych dróg o tym stopniu trudności w tym rejonie. Nazwa – Chiaro di Luna [Światło Ksieżyca] – to nawiązanie do ich nocnych zjazdów po ukończeniu drogi.

 


Droga nr 1 – Chiaro di Luna; źródło: jamesak



Harrington pojawiła się w El Chaltén 15 stycznia, a droga Chiaro di Luna od razu wpadła jej w oko. Jak wspomina, od razu pomyślała, że byłaby to świetna linia na free solo. W drogę wstawiła się 21 lutego, nieco później niż początkowo planowała, ponieważ poprzedni wieczór był deszczowy. Liczyła na to, że operujące w ciągu dnia słońce wysuszy drogę, ale jeden z cruxów drogi okazał się zalany wodą. Pokonanie każdego z trudnych miejsc przysporzyło jej – jak sama przyznaje – nie mniej radości niż osiągnięcie wierzchołka. 

Dodajmy, że zanim zdecydowała się na przejście free solo, wspięła się tą linią w towarzystwie Marca-André Leclerc.

 

Selfie tuż przed wierzchołkiem Aguja Saint-Exupery;

źródło: rockandice.com



Był to pierwszy wyjazd młodej wspinaczki do Patagonii. Podczas pobytu przeszła także, m.in. Rubio y Azul (5.11b) na Aguja Medialuna w ciągu jednego wyjścia z El Chaltén do El Chaltén w 22 godziny; Corallo (5.12b) na Abuja Rafael Juarez, a także Mate, Porro y todo lo Demás (5.11b) na północnym filarze Fitz Roy.



źródło: rockandice.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com