facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-02-09
 

Otwarcie Centrum Górskiego Korona Ziemi - 16.02.2015

Nie musisz być himalaistą, by zdobyć Koronę Ziemi. Najwyższe szczyty wszystkich kontynentówmożesz eksplorować w Zawoi pod Babią Górą. 15 lutego o godzinie 14 otwarte zostanie tu pierwsze w Polsce Centrum Górskie Korona Ziemi. Od 16 lutego Centrum można już zwiedzać!

Centrum Górskie Korona Ziemi powstało na miarę najnowocześniejszych interaktywnych centrów edukacyjnych na świecie. To nie tylko gabloty i eksponaty. To prawdziwa przygoda odkrywania gór. Dzięki nowoczesnemu systemowi informatycznemu zwiedzający mogą dobrać odpowiednią dla swojego wieku „ścieżkę zwiedzania” i zdobywać górskie olbrzymy.

 

W Centrum znajdują się makiety wszystkich szczytów wchodzących w skład Korony Ziemi. Każdy ze szczytów ma swojego opiekuna – wybitnego himalaistę, podróżnika lub wspinacza. Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy zostali patronami Mount Everestu, jako pierwsi zimowi zdobywcy najwyższej góry świata. Opiekunem Mc Kinley na Alasce jest Ryszard Pawłowski, który wspiął się na ten szczyt 9 razy! Opiekunem Elbrusa jest Denis Urubko – znany z tego, że wybiegł na ten pięciotysięcznik podczas zawodów Elbrus Race. Piramida Carstensza znalazła swojego opiekuna w osobie wybitnego słowackiego himalaisty Petera Hamora, zdobywcy Korony Ziemi. Kilimandżaro wziął w opiekę Tomasz Kobielski - trzeci polski zdobywca Korony Ziemi, który na najwyższy wierzchołek Afryki wyszedł... kilkadziesiąt razy. Dachowi Europy Mont Blanc patronuje filar polskiego himalaizmu Janusz Kurczab, który dokonał I zimowego przejścia Wielkim Filarem Narożnym Mont Blanc. Mont Vinson na Antarktydzie wziął w opiekę Janusz Majer - wybitny himalaista i podróżnik. Najwyższy szczyt Ameryki Południowej Aconcagua - znajduje się pod opieką Martyny Wojciechowskiej. Patronem Góry Kościuszki jest Edmund Strzelecki. Niemal wszyscy współcześni opiekunowie gór – z wyjątkiem jednej osoby – pojawią się na otwarciu Centrum!

 

Całości dopełnia rozsuwana przy dźwięku kamiennej lawiny makieta Babiej Góry. Do tego zwiedzający mają do dyspozycji sale multimedialne oraz liczne pamiątki po polskich himalaistach. Centrum Górskie Korona Ziemi to bowiem nie tylko miejsce – to także, a może przede wszystkim - ludzie, którzy zaangażowali się w jego powstanie i działalność. Wielu z nich przekazało cenne pamiątki, dzięki którym „złota epoka polskiego himalaizmu” została upamiętniona, a młode pokolenie Polaków będzie mogło poznawać ten ważny etap polskiej historii i eksploracji świata. Anna Milewska - wybitna polska aktorka, wdowa po Andrzeju Zawadzie - zdecydowała się przekazać na rzecz Centrum pamiątki po swoim mężu – Liderze najważniejszych polskich himalajskich wypraw. Czekan Wandy Rutkiewicz, kamień ze szczytu Mount Everestu zniesiony przez Leszka Cichego podczas pierwszego zimowego zdobycia szczytu, plecak Krzysztofa Wielickiego – to kolejne eksponaty upamiętniające działalność Polaków w górach najwyższych. Korona Ziemi może poszczycić się współpracą z takimi instytucjami jak Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie czy Archiwum Rodzinne Jerzego Kukuczki.

 

- Idea Centrum Górskiego Korona Ziemi opiera się na ludziach, którzy żyją w górach, żyją górami, marzą o górach, zdobywają góry. U nas każda płaszczyzna górskiej działalności znajdzie dla siebie przestrzeń - czy to jest fotografowanie gór, himalaizm, zaczytywanie się w starych książkach o górach, skituring, czy piesze wycieczki. Każdy, dla którego góry nie są tylko pustym słowem, znajdzie tu dla siebie przestrzeń – mówi Bartosz Krawczak, pomysłodawca oraz prezes Zarządu Centrum Górskiego Korona Ziemi. - Centrum to miejsce, dzięki któremu pamięć, historia, przeszłość związana z eksploracją najwyższych gór świata przez Polaków nie minie bez echa. To w końcu miejsce, w którym chcemy wykorzystać największą siłę, jaką dają góry – chęć poznawania i uczenia się. Bo dzięki Centrum możemy góry poznawać z każdej strony. Być może znajdą się również osoby, dla których wizyta w Centrum będzie impulsem do rozpoczęcia życiowej przygody z górami.

 

Inwestorami Centrum Górskiego Korona Ziemi są: gmina Zawoja oraz słowacka firma Tatry Mountain Resorts. Partnerami projektu są: GOPR, Babiogórski Park Narodowy, Salewa, www.zawoja.pl.


Zdjęcia: Bartek Oczkowskimateriał prasowy Centrum Górskiego Korona Ziemi

 
 
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com