facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-09-27
 

Oświadczenie firmy Rock Empire w sprawie użytkowania zestawów Via Ferrata Rock Empire

 Na podstawie wspólnego oświadczenia czeskich producentów sprzętów wspinaczkowego, opublikowanego w związku z tragicznym wypadkiem, do którego doszło 5 sierpnia 2012 na drodze typu Via Ferrata, podczas użytkowania sprzętu jednego z niemieckich producentów, firma Rock Empire informuje o zasadach bezpieczeństwa użytkowania tego typu sprzętu i wnioskach wyciągniętych po analizie tego wypadku.
Firma Rock Empire oświadcza, że ​​produkowane przez nią zestawy Via Ferrata Inhibitor Tech i Dynastop przetestowane są zgodnie z normą EN 958 i użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi są bezpieczne.

 
Legenda: A -Starszy typ lonży , B – Nowy typ lonży stosowany od 2010 roku w lonżach Dynastop i Inhibitor Tech

Instrukcja użytkowania zestawów jest jej integralną częścią i zawiera wszystkie informacje pozwalające na bezpieczne użytkowanie. Ważnym czynnikiem dla bezpieczeństwa jest czas użytkowania sprzętu, który zazwyczaj liczony jest od daty sprzedaży lub poprawniej od daty pierwszego użycia. Użytkownicy zestawów Via Ferrata nie mają obowiązku rejestrowania i prowadzenia kart użytkownika sprzętu, tak jak to jest w przypadku sprzętu ochrony osobistej (PPE) używanego w pracach wysokościowych. Rock Empire będzie promować i zaleca jednak prowadzenie kart użytkowania tak, aby jednoznacznie określić historię użytkowania sprzętu.

W wyniku wspólnych badań i własnych pomiarów przeprowadzonych w laboratorium Rock Empire, firma postanowiła ustalić okres użytkowania zestawów Via Ferrata na trzy lata lub przejście 100 dróg typu Via Ferrata (zakładając, że taka ilość w ciągu trzech lat może być wykonana tylko w przypadku wypożyczalni tego typu sprzętu). Powyższy okres użytkowania odpowiada przeprowadzonej symulacji 7000 cykli użytkowania. Stopień zużycia w tym przypadku nie wpływa na bezpieczeństwo, a wyniki wytrzymałości utrzymują się powyżej wyniku 6kN, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania absorbera. Każde zatrzymane odpadnięcie, poddanie dużym obciążeniom, a także nieznajomość historii sprzętu (!) jest powodem do zaprzestania jego użytkowania.

 

 W celu wyjaśnienia sytuacji po tragicznych wydarzeniach oraz niepewności związanej z użytkowaniem lonży via ferrata, w przeciwieństwie do innych producentów, firma Rock Empire nie nakazuje natychmiastowego wycofania wszystkich produktów bez względu na czas użytkowania i stopień zużycia. W opinii ekspertów firmy, ryzyko występuje tylko w przypadku nieprawidłowego użycia lub nieprzestrzegania czasu użytkowania lub stopnia zużycia produktu. Kto nie zaprzestaje użytkowania  zestawu via ferrata, zgodnie z warunkami określonymi w instrukcji i niniejszym artykule uznaje ryzyko zaistnienia wypadku.

Niestosowanie się do zaleceń producenta i lekceważąca postawa użytkownika, niestety, zakończyła się tragiczne w dniu 5.8.2012. Od lat jako producent sprzętu firma Rock Empire informuje, że  wspinaczka, speleologia, zjazdy na linie, ski-touring, ratownictwo oraz praca na wysokości są działalnością niebezpieczną, która może prowadzić do licznych kontuzji bądź śmierci. Nauka odpowiednich technik użytkowania sprzętu i zasad bezpieczeństwa jest obowiązkiem użytkownika sprzętu i przebiega na jego odpowiedzialność. Akceptujecie Państwo osobiście ryzyko i bierzecie pełną odpowiedzialność za wszelkie zniszczenia, urazy oraz śmierć wywołane w skutek niewłaściwego użytkowania produktu. Jeżeli nie możecie przyjąć tego ryzyka i odpowiedzialności prosimy o nie użytkowanie tego produktu.

Rock Empire jako doświadczony producent sprzętu określa wszystkie warunki bezpiecznego użytkowania produkowanego sprzętu, co stanowi część systemu certyfikacji. Decyzja o zaprzestaniu użytkowania sprzętu należy jednak do jego użytkownika. Dla lonży typu Via Ferrata nie przewiduje się obowiązku wykonywania przeglądów. Zestawy Via Ferrata są certyfikowane i przeznaczone do użytku przez osoby indywidualne i nie podlegają wymogom stawianym sprzętowi ochrony osobistej (PPE). 

Rock Empire Company Ltd zgadza się, że zestawy via ferrata nie powinny być wypożyczane szczególnie w sytuacji nie możności ich identyfikacji i odtworzenia historii użytkowania. Szczegółowe zalecenia dotyczące wypożyczania zostaną opracowane wkrótce. Użytkownicy indywidualni mogą przed końcem okresu użytkowania wysłać swoją lonżę via ferrata do dystrybutora Rock Empire w Polsce celem wykonania testu zużycia i wytrzymałości statycznej. Test ten jest destrukcyjny dla lonży i jej wszystkich elementów. Celem udzielenia odszkodowania i w podziękowaniu za współpracę firma Rock Empire odeśle Państwu nowy zestaw w promocyjnej cenie 199 zł (wraz z kosztami transportu).  Oferta ta dotyczy zestawów Inhibitor Tech, których czas użytkowania nie jest dłuższy niż trzy lata i nie upłynęły cztery lata od daty produkcji oraz nie wykonano więcej niż 100 wspinaczek przy ich użyciu. Wyniki badań będą podane do wiadomości użytkowników.


Legenda: rok produkcji oznaczony jest w zaznaczonych miejscach

 
W imieniu dystrybutora marki Rock Empire w Polsce firmy NAMASTE s.c.
Paweł Marchlewicz

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-13
BIZNES
 

Fjallraven Classic 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com