Autorka tekstu: Małgorzata Kucyniak, uczestniczka Winter in Summer Project
wisproject.wordpress.com
Przypuszczalnie każdy, kto chodzi po górach zimą, wie, co to zmarznięte kończyny, a zwłaszcza dłonie. Dodatkowa para rękawiczek w plecaku nie jest pewnie czymś obcym dla miłośników gór.
W Beskidach czy nawet Tatrach „zwykłe” rękawiczki wystarczają, by ochronić dłonie przed zimnem, nawet przy załamaniu pogody. Jednak kiedy udajemy się w wyższe góry, z towarzyszącym lodowcem w krajobrazie, musimy pomyśleć o czymś więcej. Tam nasze „zwykłe” rękawiczki już nie wystarczą, kiedy trzeba będzie ogrzać zmarznięte dłonie. Nawet latem musimy być przygotowani na załamanie pogody (szybko spadającą temperaturę, nagle zrywający się wiatr).
Warto więc zawczasu pomyśleć o najbardziej narażonych na wychłodzenie partiach ciała - kończynach i ich ogrzaniu, aby nie dopuścić do odmrożeń. Dodatkowo warto pamiętać, że w górach wysokich bezchmurne niebo i słońce w zenicie wcale nie gwarantują ciepła, zwłaszcza na odsłoniętym szczycie. Na takich wysokościach oprócz „zwykłych” rękawic bardzo dobrze sprawdzają się
łapawice puchowe. Gwarantują one bardzo dobry komfort cieplny i szybkie ogrzanie dłoni. A czasami nawet i stóp. :)
Spotkałam się z różnymi rodzajami łapawic -
osobiście wybrałam i przetestowałam Małachowski Łapawice puchowe Guide Pro.
Kilka faktów na temat puchu:
Puch używany jest w odzieży oraz innych produktach jako wypełnienie (tzw.
wypełnienie puchowe). Wypełnienie to uznawane jest obecnie za najlepsze, jeśli chodzi o stosunek wagi do jakości izolacji cieplnej. Żadna ocieplina syntetyczna nie jest w stanie przy tej samej wadze zapewnić takiego samego komfortu cieplnego, co puch. Wypełnienie stanowi zazwyczaj naturalny
puch kaczy lub gęsi - przy czym uznaje się, że puch gęsi jest cieplejszy niż kaczy (
łapawice Małachowski – puch gęsi).
Niestety puch ma również wady, a właściwie wadę -
podatność na wilgoć. Puch chłonie wodę, zbija się, powoli traci właściwości izolacyjne i przestaje spełniać funkcję ocieplającą. Dlatego bardzo ważne, aby materiał zewnętrzny, z którego wykonana jest oddzież puchowa lub sprzęt puchowy, był nieprzemakalny (
łapawice Małachowski-12000 mm H2O, 8000g/m2/24h).
Kupując odzież puchową lub sprzęt warto zwrócić uwagę na następujące parametry:
Współczynnik CUI – ilość cali sześciennych, jaką zajmie jedna uncja puchu (ok. 28 gram) po sprasowaniu na 24 godziny i rozprężeniu. Im ta wartość wyższa, tym lepsze właściwości izolacyjne i regeneracyjne puchu. Puch o wartości powyżej 600 CUI jest uznawany za dobry, im wyższa wartość tym lepszy (
łapawice Małachowski - 700 cui).
Stosunek procentowy puchu do pierza – zwykle używa się puchu z dodatkiem pierza, im mniej tego drugiego, tym mieszanka cieplejsza, na przykład puch o stosunku 95/5 (95% puchu) jest dużo lepszy niż o stosunku 50/50 (
łapawice Małachowski – puch gęsi plus patent BIOFIBER®).
Opis producenta:
Rękawice wykonane z paroprzepuszczalnej, wiatroszczelnej oraz nieprzemakalnej tkaniny z membraną THERMOACTIVE® (12000 mm H2O, 8000g/m2/24h). Wypełnione naturalnym puchem gęsim oraz syntetycznym ociepleniem BIOFIBER®. Posiadają na wnętrzu dłoni wzmocnienia ze specjalnego antypoślizgowego materiału, mankiet zaciągany gumą ze stoperem, elementy odblaskowe oraz wstawkę z miękkiego materiału do wycierania nosa.
Przeznaczone są do działania w czasie skrajnie niskich temperatur oraz silnych, wychładzających wiatrów. Wielokrotnie sprawdzone podczas zimowych wypraw w najwyższe góry.
Materiały:
TKANINA: 85% Poliester, 25% PU (membrana THERMOACTIVE®)
WYPEŁNIENIE: Puch gęsi 700 cui, BIOFIBER® 100% Poliester
Informacje o technologiach - odsyłam do strony producenta:
malachowski.pl.
Rękawice występują w dwóch wersjach kolorystycznych:
czerwonej i granatowej.
Moja opinia:
Łapawice były testowane w Alpach na wysokości do 5 tys. m n.p.m. Być może niektórych to zaskoczy - osobiście byłam szczęśliwa, że posiadam łapawice puchowe Guide Pro w plecaku. Niektóre osoby odradzały nawet do tej wysokości używanie jakichkolwiek łapawic, jednak nie żałuję i uważam, że był to jeden z trafniejszych zakupów. Zwłaszcza w przypadku mojego organizmu, który bardzo szybko ulega wychłodzeniu.
Przykładowe zastosowanie i warunki panujące:
Podczas wspinaczki, na lodowcu – wymuszony postój spowodowany nagłym załamaniem pogody (mgła, silny wiatr, spadek temperatury poniżej -15C).
Na szczycie Mont Blanc – słońce, zero chmur, niestety silny wiatr, temperatura odczuwalna grubo poniżej zera. Dzięki łapawicom Guide Pro w każdej sytuacji moje dłonie miały zapewniony komfort cieplny, a także bardzo dobrą ochronę wietrzną i nieprzemakalność. Palce nie marzły, nie siniały, nie sztywniały. Było mi ciepło do tego stopnia, że myślałam nawet o ich zdjęciu i pozostaniu tylko w rękawicach wewnętrznych.
Nietypowe zastosowanie – podczas wychłodzenia palców stopy. W tej sytuacji skorzystał mój partner. Nałożenie łapawic na stopy i ogrzanie zmarzniętych paluchów pozwoliło nam po krótkim odpoczynku kontynuować wspinaczkę.
Dzięki zaciąganym mankietom ze stoperem, łapawice nie spadają z dłoni - dobrze się trzymają. Łapawice posiadają również przy mankietach haczyki, dzięki którym można spiąć je ze sobą (pomocne przy pakowaniu, jak i wyciąganiu w górach z plecaka - są zawsze razem) lub podczas używania podpiąć do rękawa kurtki (zmniejszenie prawdopodobieństwa zgubienia).
Dosyć obszerna przestrzeń wewnętrzna pozwala swobodnie wsunąć rękę z dodatkową cieńszą rękawicą (tzw. ocieplina lub liner).
Bardzo przydatnym detalem okazała się być wstawka z miękkiego materiału do wycierania nosa....
Dokończenie tekstu:
www.ceneria.pl.