facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-05-15
 

Ola Taistra - kobieta ekstremalna

„Jestem świadoma tego, że mogę być najlepszą na świecie, więc się nie zatrzymuję na tym, co jest teraz” - mówi Ola Taistra w powstającym o niej filmie dokumentalnym pt. „Bez limitu”.

KLUB MIŁOŚNIKÓW GÓR
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
www.dkchwalowice.pl
Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222

zaprasza w dniu 22 maja (czwartek) o godz. 18.00 na ostatnie przed wakacjami spotkanie w ramach Klubu Miłośników Gór. Gościem Klubu będzie Aleksandra Taistra, jedna z najwybitniejszych wspinających się kobiet na świecie.

 

Wstęp to jedyne 8 zł.

Dzieci do lat 15-tu WSTĘP WOLNY!!!

Aleksandra Taistra - jako pierwsza Polka i czwarta kobieta na świecie pokonała drogę wspinaczkową o trudności VI.7 w skali Kurtyki (czyli 8c w skali francuskiej). W 2012 r. poprowadziła drogę Cosi fan tutte w Rodellar o wycenie 8c+. Ola Taistra to sportowiec ekstremalny, jej pasją jest wspinaczka sportowa tzw. free climbing. Ustanawiając głośny rekord Polski pokonując drogę skalną o trudności 8c+, wpisała się do czołówki najlepiej wspinających się kobiet świata, a wspinających się na takim poziomie, jest zaledwie kilka. Wieloma swoimi wyczynowymi przejściami udowodniła, że sport ekstremalny nie jest tylko domeną mężczyzn. Wspina się od 1999/2000 roku. Pasjonatka, dla której wspinanie jest jedną z najważniejszych kwestii w życiu. Nie koncentruje się na wycenach dróg, ale trudnościach, jakie niesie ze sobą wspinaczka. Silnie zmotywowana do tego, aby przesuwać własną poprzeczkę coraz wyżej. Od niedawna silnie zauroczona wielkimi ścianami, wspinaniem wielowyciągowym. Po zrobieniu drogi 9a w Perles w Hiszpanii, zamierza zawalczyć o światowy rekord - pokonanie drogi skalnej, której nie przeszła dotąd żadna kobieta.

 

Fot. arch. Ola Taistra

 


„Jestem świadoma tego, że mogę być najlepszą na świecie, więc się nie zatrzymuję na tym, co jest teraz” - mówi w powstającym o niej filmie dokumentalnym pt. „Bez limitu”.

Autorami filmu są wspinający się filmowi debiutanci Urszula Laskowska - reżyserka (absolwentka kursu w Szkole Wajdy) i operator Olaf Malinowski (absolwent Wydziału Operatorskiego w katowickiej filmówce). Jak mówi reżyserka: „Jest to film człowieku, który jest u szczytu swojej kariery zawodowej, ale wciąż mierzy się z życiowym problemem niespełnienia i mimo sukcesów, poszukuje odpowiedzi na pytanie, co jest w życiu najważniejsze. Temat filmu zrodził się z mojej fascynacji wybitną polską himalaistką Wandą Rutkiewicz - niezwykle odważną i charyzmatyczną kobietą, która jednak nie potrafiła połączyć swojej górskiej pasji z udanym życiem osobistym. Długo szukałam współczesnego odpowiednika Wandy, aby pokazać narodziny charakteru, który jest piętnem i darem jednocześnie. Udało mi się ją odnaleźć w postaci Oli Taistry. W filmie będziemy obserwować jej podwójną walkę. Z jednej strony zmagać się będzie z niebywale trudną drogą skalną, której nie przeszła dotąd żadna kobieta. Z drugiej zaś strony bohaterka odbędzie podróż wewnętrzną.”

 

A co o filmie mówi sama jego bohaterka można przeczytać na wspinaczkowym blogu Oli: http://aleksandrataistra.blogspot.com/ .

 Więcej informacji o filmie "BEZ LIMITU" – filmie O KOBIECIE EKSTREMALNEJ na stronie: http://polakpotrafi.pl/projekt/bez-limitu

 
Organizatorami spotkań w ramach rybnickiego Klubu Miłośników Gór są: Agencja Extreme www.agencjaextreme.pl i Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl.

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com