facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-06-02
 

Odsłonięcie Korony Himalajów

We Władysławowie, w Alei Gwiazd Sportu, dzięki działaniom Fundacji Aleja Gwiazd Sportu  (http://www.alejagwiazdsportu.pl/) oraz środowiska alpinistów Trójmiasta została wzniesiona  przestrzenna rzeźba Korona Himalajów symbolizująca osiągnięcia polskiego himalaizmu.

Budowla wykonana jest z bloków piaskowca waza stein, sprowadzonego ze Szwecji, występującego w niespotykanych odcieniach szarości i czerwieni, o wyjątkowo dekoracyjnych, pasiastych krawędziach. Składa się ona z czternastu skał, wysokości: od dwóch i pół do prawie pięciu metrów. Jest to zwarta, dynamiczna, ciekawa rzeźbiarsko forma, uzyskana poprzez postrzępione szpice, cięte krawędzie i  różnorodne, zachowane w stanie naturalnym, powierzchnie poszczególnych płyt, przez co uzyskany został dynamiczny światłocień w ciągu dnia i ciekawe efekty podczas nocnego, punktowego podświetlenia.


Na poszczególnych  płytach, wyobrażających kolejne szczyty ośmiotysięczne, umieszczone są napisy z ich nazwą i wysokością oraz tablice eksponujące osiągnięcia sportowe polskich himalaistów.

 

Projekt rzeźby jest wspólnym dziełem profesora Sławoja Ostrowskiego, byłego dziekana Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, oraz architektów i plastyków  Marzeny i Jacka Bruzdowiczów.

 

Pomysłodawcami i inicjatorami tego projektu są dr Marek Roslan, lekarz, uczestnik wielu wypraw himalajskich, Jerzy Szczepankowski, prezes Fundacji „Aleja Gwiazd Sportu” i Michał Kochańczyk, prezes Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto” w ciągu poprzednich sześciu kadencji.  

 

28 czerwca 2014 roku, w sobotę, o godzinie 17, w ramach XV edycji Alei Gwiazd Sportu, podczas uroczystości w całości dedykowanej himalaizmowi - dyscyplinie sportu, w której Polacy od dawna należą do ścisłej światowej czołówki - nastąpi odsłonięcie rzeźby, Dokona tego Reinhold Messner, żywa legenda w świecie himalajskiego wyczynu. Również podczas tej uroczystości swoje gwiazdy odsłonią wybitni polscy himalaiści: Kinga Baranowska oraz  Piotr Pustelnik i Krzysztof Wielicki. Ponadto gwiazdami uhonorowane zostaną legendarne postaci polskiego himalaizmu: Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka i Andrzej Zawada.    


Na płycie wyobrażającej Mount Everest będą odsłonięte tablice informujące o datach i autorach najważniejszych polskich sportowych wejść na ten szczyt - w tym zdobycie Mount Everestu w 1989 roku przez Eugeniusza Chrobaka i Andrzeja Marciniaka.

 

W Alei Gwiazd Sportu nie będzie to pierwszy himalajski akcent. W 2005 roku gwiazdą uhonorowany został Sir Edmund Hillary, składający wówczas wizytę w Polsce, pierwszy w historii zdobywca Mount Everest. W bieżącym roku ta gwiazda została przeniesiona w nowe miejsce w pobliżu Korony Himalajów.


Zamysłem twórców jest oddanie hołdu polskim himalaistom i zachowanie w zbiorowej pamięci ich nazwisk i osiągnięć, gdyż dzięki nim biało-czerwona flaga jako pierwsza powiewała na  wielu najwyższych szczytach.

 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com