facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-10-22
 

Nowy Dzień Gniewu na Osterwie!

Trudna droga Dies Irae [czyli Dzień Gniewu (termin łaciński, z Biblii)] o trudnościach IX, wytyczona na tatrzańskiej Galerii Osterwy w Dolinie Mięguszowieckiej przez zespół Dávid Závacký - M. Džubák - M. Krasňanský w dniu 22.11. 2012 r. [tak – pod koniec listopada!] i pokonana wówczas tylko w stylu AF - doczekała się dwóch powtórzeń w pełni klasycznych!

Pierwsze przejście tej linii, dokonane dopiero 22.11. [co zdarza się naprawdę wyjątkowo], wytyczonej i ubezpieczonej od dołu, wtedy „nie w pełni się udało” – to znaczy droga została przebyta w stylu AF [trudności drogi zespół ocenił wtedy na VIII+/IX-]. Jak widać nie dawało to autorowi spokoju na tyle, że rok później – też jesienią, choć jeszcze nie aż tak późną, 8 października - D. Závacký powrócił na Osterwę, gdzie udało mu się przejść linię w pełni klasycznie, w stylu PP! I to nie był jeszcze koniec - już po czterech dniach od tego przejścia, 12 października droga ta uzyskała powtórzenie! Jego autorami był zespół Robin Gele – Rado Staruch (także w stylu PP).

 

 

Moralne wyjście nad ostatni nit do drugiego stanowiska. Fot. james.sk

 

Dies Irae rozpoczyna się wspólnie z prawym wariantem dość popularnej drogi na tej ścianie - Zacięcia/Drogi Dieški, następnie między tą linią, a drogą Stredom Steny. Ma charakter boulderowy, a wyjście przez przewieszenie jest dość „powietrzne”. Po przejściu w stylu PP autor wycenił trudności pierwszego z kluczowych wyciągów (w skali francuskiej) na ‘7c max’ [IX], zaś drugiego na ‘7b max’ [IX-].

 

 

Przebieg dwóch kluczowych wyciągów drogi. Fot. james.sk

 

Jak donosi autor pierwszego w pełni klasycznego przejścia, David Závacký, „aktualnie linia jest całkowicie ‘pokreskowana’ i wymagnezjowana, pogoda jest ciągle wspaniała... niech więc się to spodoba następnym :-)”. Z uwagi na wymienione w tej wiadomości daty przejść tej (niezwykle trudnej przecież) drogi – życzymy wspinaczom znad Wisły, żeby uwierzyli, że się nawet teraz jeszcze da taką drogę pokonać – i żeby i oni „przeżyli swój własny Dzień Gniewu” na Osterwie! :-) Oby tylko jeszcze w tym roku pogoda „pozwoliła na ten Gniew”...

 

 

Piotr Michalski

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Daid Zavacky
Missing bolt was placed by R.Gelle and R.Staruch 4 days later. Route is not so courageous then at a first ascent. The big jug hold on the picture doesnt exist anymore, however it doesnt really change the grade of a pitch.

Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com