facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-10-22
 

Nowy Dzień Gniewu na Osterwie!

Trudna droga Dies Irae [czyli Dzień Gniewu (termin łaciński, z Biblii)] o trudnościach IX, wytyczona na tatrzańskiej Galerii Osterwy w Dolinie Mięguszowieckiej przez zespół Dávid Závacký - M. Džubák - M. Krasňanský w dniu 22.11. 2012 r. [tak – pod koniec listopada!] i pokonana wówczas tylko w stylu AF - doczekała się dwóch powtórzeń w pełni klasycznych!

Pierwsze przejście tej linii, dokonane dopiero 22.11. [co zdarza się naprawdę wyjątkowo], wytyczonej i ubezpieczonej od dołu, wtedy „nie w pełni się udało” – to znaczy droga została przebyta w stylu AF [trudności drogi zespół ocenił wtedy na VIII+/IX-]. Jak widać nie dawało to autorowi spokoju na tyle, że rok później – też jesienią, choć jeszcze nie aż tak późną, 8 października - D. Závacký powrócił na Osterwę, gdzie udało mu się przejść linię w pełni klasycznie, w stylu PP! I to nie był jeszcze koniec - już po czterech dniach od tego przejścia, 12 października droga ta uzyskała powtórzenie! Jego autorami był zespół Robin Gele – Rado Staruch (także w stylu PP).

 

 

Moralne wyjście nad ostatni nit do drugiego stanowiska. Fot. james.sk

 

Dies Irae rozpoczyna się wspólnie z prawym wariantem dość popularnej drogi na tej ścianie - Zacięcia/Drogi Dieški, następnie między tą linią, a drogą Stredom Steny. Ma charakter boulderowy, a wyjście przez przewieszenie jest dość „powietrzne”. Po przejściu w stylu PP autor wycenił trudności pierwszego z kluczowych wyciągów (w skali francuskiej) na ‘7c max’ [IX], zaś drugiego na ‘7b max’ [IX-].

 

 

Przebieg dwóch kluczowych wyciągów drogi. Fot. james.sk

 

Jak donosi autor pierwszego w pełni klasycznego przejścia, David Závacký, „aktualnie linia jest całkowicie ‘pokreskowana’ i wymagnezjowana, pogoda jest ciągle wspaniała... niech więc się to spodoba następnym :-)”. Z uwagi na wymienione w tej wiadomości daty przejść tej (niezwykle trudnej przecież) drogi – życzymy wspinaczom znad Wisły, żeby uwierzyli, że się nawet teraz jeszcze da taką drogę pokonać – i żeby i oni „przeżyli swój własny Dzień Gniewu” na Osterwie! :-) Oby tylko jeszcze w tym roku pogoda „pozwoliła na ten Gniew”...

 

 

Piotr Michalski

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-28
GÓRY
 

Pusty Madres

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com