facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-11-13
 

Nowa jakość Pochylca

Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały" i Polski Związek Alpinizmu, wykonali rewitalizację otoczenia Pochylca I. Za zgodą Dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego, w dniach 8-9 listopada 2013 roku, zmieniono oblicze stoku pod Pochylcem.

1. Postawiono 6 drewnianych podestów:
- 4 podesty asekuracyjne pod ścianą Pochylca
- 1 podest "socjalny" na polance poniżej,
- 1 podest "sanitarny" (od wiosny zamierzamy utrzymywać tam kabinę sanitarna typu toi-toi).

2. Zainstalowano schodki podejściowe do podestów.

3. Przeprowadzono prace porządkowe, w tym zebrano śmieci (których, co cieszy, było niewiele, i to głównie przy drodze - potwierdza to tezę, że to nie wspinacze zostawiają po sobie nieuprzątnięty teren).

Do całościowego zakończenia prac pod Pochylcem pozostaje jeszcze:

1. Zrobienie barierek ochronnych (dopiero postawienie podestów pokazało, jak duże jest nachylenie stoku pod Pochylcem).

2. Zakonserwowanie podestów - ponieważ deski jeszcze niedawno były drzewami i mają w sobie dużo wilgoci, konserwowanie ich teraz nie ma sensu, poczekamy z tym do późnej wiosny.

Koniecznym będzie też systematyczne likwidowanie odrostów niepożądanej roślinności - z uwagi na pobliski ciek wodny i położenie w parku narodowym nie możemy i nie chcemy stosować chemicznych środków hamujących ich rozwój.

Dzięki zaangażowaniu Pawła Marchlewicza z firmy NAMASTE z Poznania, wyłącznego dystrybutora marek Camp i Rock Empire w Polsce, a także przedstawiciela firm: Hudy Sport Cassin, Gregory, Kask helmets i innych, otrzymaliśmy pięćdziesiąt kompletnych ekspresów CAMP, które zastąpią te wiszące dotychczas i nie budzące już zaufania. Ponieważ sezon wspinaczkowy praktycznie został zakończony, ekspresy postanowiliśmy wymienić wczesną wiosną 2014 r.

Pracę wykonała trzyosobowa brygada Staszka Piczóry z Dużego Cichego (znana Wam m.in. z realizacji prac ciesielskich na Szałasiskach i Polanie Rogoźniczańskiej), wspomagana przez grupę wolontariuszy (głównie członków Klubu Wysokogórskiego w Katowicach).

W piątek pracowali: Łukasz Dębowski, Wojtek Grzesiok, Paweł Kopta, Andrzej Marcisz, Włodzimierz Porębski, Piotr Xięski, Krzysztof Zarzycki.

W sobotę pracowali: Łukasz Dębowski, Monika Dębowska, Maciek Dudzic, Grzegorz Gołowczyk, Adrian Jurecki, Marta Juszczyk, Robert Pallus, Włodzimierz Porębski, Jakub Wybieralski, Piotr Xięski.

Dziękujemy Dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego, szczególnie Panu Dyrektorowi Rudolfowi Suchankowi, za zrozumienie potrzeb środowiska wspinaczkowego i wyrażenie zgody na wykonanie wymienionych prac, a także firmie Namaste - Sponsorowi nowej, bezpiecznej asekuracji na Pochylcu, oraz wszystkim pozostałym osobom, które wsparły to przedsięwzięcie.

Mamy nadzieję, że nowa infrastruktura oprze się działaniu wandali. Prosimy wszystkich korzystających z nowego oblicza Pochylca o uszanowanie społecznych i prywatnych pieniędzy oraz niemałego wkładu pracy wolontariuszy.

Ewentualne pytania, sugestie, wątpliwości i uwagi w sprawie prac na Pochylcu prosimy kierować do spiritus movens przedsięwzięcia - Łukasza Dębowskiego (lukasz.debowski@pza.org.pl, 608 467 425) lub do Włodzimierza Porębskiego (dyrektor@naszeskaly.pl, 662 149 400).

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z realizacji przedsięwzięcia.


Włodzimierz Porębski


IŚW "Nasze Skały"

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com