facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2016-06-21
 

Nowa droga na Osterwie

Sezon wspinaczkowy po południowej stronie naszych gór, o czym przekonywaliśmy się już wielokrotnie, zaczyna się wcześniej i trwa dłużej niż u nas. Tym razem już w maju doszło do wytyczenia nowej drogi wspinaczkowej na Osterwie. A dokładniej na pn.-zach. ścianie Osterwy. Nowość powstała 28. maja za sprawą duetu Ondrej Bizub – Miroslav Hanečák. Májová Cesta ma cztery długości liny i oferuje trudności VII- (trudności poszczególnych wyciągów: VII-, V, VI-,V+).

Foto-topo drogi; fot. james.skJest to już czwarta linia w tej części ściany. Sąsiaduje z nowopowstałymi drogami Autonovy VI+, Ondrejova Cesta (o wytyczeniu pierwszej z nich donosiliśmy – można przeczytać o tym tutaj). Największe trudności drogi czekają już na początku: „piękne wspinanie rysą w zacięciu, na odciąg, 35 m, 7 nitów, kompletnie ubezpieczona”. (Na marginesie matematyka jest bezwzględna: siedem punktów i 35 m długości - oznacza przeloty co pięć metrów. Cóż – już nawet w Tatrach, ale „po północnej stronie” określenie „kompletnie ubezpieczone” – znaczy coś innego…☺).


Tak więc, kolejno mamy tu:

1. wyciąg: VII- (35 m, 7 nitów) - piękne wspinanie rysą w zacięciu, na odciąg; kompletnie ubezpieczone;

2. wyciąg: V (30 m, 4 nity + 2 haki) – początek dość ciekawy, potem trawiastym zacięciem (której to trawy trzeba unikać);

3. wyciąg: VI- (35 m, 5 nitów + 3 haki) – wielką płytą 20 m, po czym w lewo zacięciem przez płytkę (haka na samej górze płyty nie używać – autorzy zapomnieli go wybić);

4. wyciąg: V+ (50 m, 5 nitów + 3 haki) – początek grańką, do widocznego nita z białą pętlą, po czym zacięciem z dogodnymi do asekuracji rysami wprost w górę do następnego zacięcia, skąd można wspinać się albo dalej zacięciem, albo płytą z lewej strony, na stanowisko.

 

Jak donoszą autorzy, na każdym stanowisku osadzili 2 nity z łańcuchem. Wzdłuż drogi można zjechać, także na pojedynczej, 60-metrowej długości linie (w zacięciu osadzili także jedno stanowisko zjazdowe). W obu przypadkach [lina pojedyncza i podwójna] potrzebna jest 60-metrowa lina.


Słowaccy wspinacze dodają jeszcze: „Jesteśmy przekonani, że droga się spodoba. My już nie możemy doczekać się na Czerwcową. Zanim doczekamy się na nią, wraz autorami – czego oczywiście im życzymy – serdecznie gratulujemy wytyczenia Majowej! I oczywiście zachęcamy do powtórzeń!

 źródło: james.sk

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentuj 0
Kinga
 
2024-06-14
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Piętnasty Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już za Nami!

Komentuj 0
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentuj 0
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com