facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Nowa droga na Aiguille d‘Argentiere (3901m) w masywie Mont Blanc

15 lipca 2015 roku Vincent Fournier i Jeff Mercier dokonali pierwszego przejścia drogi Efareb 1200m / 6b+ max. na południowej ścianie Aiguille d’Argentière (3901m) w masywie Mont Blanc.

fot. arch. Jeff Mercier, Vincent FournierObaj wspinacze, to przewodnicy pochodzący z Chamonix. W połowie lipca przeszli Efareb – droga wytyczona została na wieży Tour Jaune, nieopodal słynnego Couloir en Y, pomiędzy drogami Ravanel-Bellin a Élévation.

 

 

 

fot. arch. Jeff Mercier, Vincent Fournier

 

 

Po nocy spędzonej w schronisku Argentière, Fournier i Mercier wyruszyli wcześnie chcą uniknąć kamieni spadających z  Couloir en Y, po czym przeszli 200 metrów łatwym terenem, by dotrzeć do początku swojej linii. Przeszli siedem stosunkowo krótkich wyciągów, o trudnościach dochodzących do 6b+, po czym na półtora wyciągu połączyli się z drogą Élévation, a następnie kontynuowali wspinaczkę sześcioma nowymi wyciągami. fot. arch. Jeff Mercier, Vincent FournierWytyczona przez nich linia ma około 1200 metrów. Ciekawostką jest fakt, że na szczycie Aiguille d’Argentière zameldowali się dokładnie w 151 rocznicę pierwszego wejścia na ten wierzchołek, którego dokonali Edward Whymper, Michel Croz, Anthony-Adams Reilly, Henri Charlet i Michel Payot.

 


źródło: planetmountain.com


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-04-18
GÓRY
 

Imponujący zjazd w masywie Mont Blanc

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-01-22
GÓRY
 

Mont Blanc w 3D i "streetview"

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2015-12-15
FOTO-VIDEO
 

Mont Blanc: the land of toys CAŁY FILM

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com