facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Nina Caprez i Barbara Zangerl powtórzyły Die Unendliche Geschichte Beata Kammerlandera

Do tej pory droga wytyczona w Rätikonie w Szwajcarii doczekała się tylko jednego powtórzenia.

Kammerlander, który wytyczył Die Unendliche Geschichte w 1990 roku jest także autorem uklasycznienia drogi, które miało miejsce w 1991 roku. 420-metrowa linia została wyceniona na 8b+. Na pierwsze powtórzenie musiała jednak poczekać aż do 2005 roku, kiedy przeszedł ją Włoch Pietro dal Prà, podkreślając urodę, ale przede wszystkim znaczne trudności drogi.Barbara Zangerl i Nina Caprez podczas przejścia Die Unendliche Geschichte;

fot. Robert Bösch, źródło: planetmountain.comTego lata Barbara Zangerl przeszła słynną Bellavistę 8b+ na Cima Ovest di Lavaredo, a Nina Caprez powtórzyła Hannibals Alptraum 7c na Kirchlispitze. Kwestią czasu było więc połączenie przez nie sił i wspólna wspinaczka. 


Droga, którą wybrały, to jedna z najbardziej rasowych propozycji Kammerlandera. 420 metrów wspinania, 12 wyciągów, trudności techniczne dochodzące do 8b+ i psychiczne (run-outy na wyciągach za 7c+) – wszystko to sprawia, że linia ta uważana jest za trudniejszą od wytyczonego wcześniej przez Beata Silbergeiera. 

 


Pod Die Unendliche Geschichte; fot. Robert Bösch, źródło: planetmountain.comPanie przystawiały się do linii w lipcu i sierpniu, ale przejście miało miejsce w dniach 8-9 września. Była to prawdziwa przygoda w alpejskiej ścianie. Przydało się więc ich duże doświadczenie. Problemem – oprócz wspomnianych już trudności – było także samo wynajdywanie niechodzonej linii i odpowiednich sekwencji. 
źródło: planetmountain.com

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2013-09-09
GÓRY
 

Trylogia alpejska dla Barbary Zangerl!

Komentuj 0
Goryonline
 
2022-01-27
GÓRY
 

Wystartowała Fundacja Wandalistki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com