facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-11-28
 

Namiot Mountain Hardwear Direkt 2

Chciałbym podzielić się z Wami swoją opinię nt. namiotu Mountain Hardwear Direkt 2. Model ten ze względu na swoją wagę wzbudza pożądanie wśród wielu osób. Ja miałem okazję mieszkać w nim przez 3 tygodnie, kiedy zastępował mi dom podczas wyjazdu do Pamiru.

Fot. arch. Autora. Źródło: www.ceneria.pl




Tekst: Arek Pawłowski, uczestnik wyprawy Pamir: Marks Engels 2013 pod patronatem Ceneria.pl


Informacje podstawowe


Direct 2 to dwuosobowy namiot jednopowłokowy o konstrukcji wąskiego (206 x 114 cm) i dość wysokiego (114 cm) iglo.


Po spakowaniu jego wymiary (worek: 13 x 25 cm) determinuje głównie długość pałąków (8 x 50 cm). Namiot pakuje się bardzo wygodnie i nie ma problemu z umieszczeniem powłoki w worku.


Waga to niewątpliwie największa zaleta tego namiotu - jedyne 1,3 kg. Gdy pozbędziemy się kilku zbędnych elementów, jesteśmy w stanie zbić wagę o kolejne 200 g.

Konstrukcja

Model ten należy do serii namiotów ekspedycyjnych, charakteryzuje się bardzo stabilną konstrukcją. Stelaż rozkładany jest w środku i przymocowywany do powłoki tasiemkami oraz specjalnymi klipsami umieszczonymi w podłodze. Rozstawia się go dość szybko, niestety żeby włożyć maszt w wyżej wspomniane klipsy, potrzeba znacznej siły, co dla niektórych może okazać się kłopotliwe.


Namiot nie posiada przedsionka i ma tylko jedno wejście. Jest ono wygodne i dobrze przemyślane. Wyposażono je w dwa niezależne suwaki. Taka konstrukcja ma tę zaletę, że każdy z zamków “pracuje w linii prostej”, w związku z tym taki mechanizm działa płynnie i bez większego użycia siły. Dodatkowo, w mojej ocenie, powinno to również zwiększyć żywotność suwaków, które dość często ulegają awarii przy wejściach zasuwanych z wyraźnym zakosem.
Direct 2 wyposażony jest w liczne odciągi, które umożliwiają dobre zabezpieczenie go przed silnym wiatrem.
VIDEO

Materiały i wentylacja
Zastosowany materiał to nylon 30D o nieprzemakalności na poziomie 1200 mm (ścianki) i 2000 mm (podłoga). Warto zaznaczyć, że szwy są podklejane, co poprawia nieprzemakalność. Choć w wypadku rozstawienia namiotu na mokrej powierzchni, należy liczyć się, że wilgoć przedostanie się do środka.
Materiał jest słabo “oddychający”, dzięki temu w namiocie jest cieplej, kosztem jednak słabej wentylacji. Namiot posiada jeden otwór wentylacyjny w jego górnej części, dodatkowo lepszą wymianę powietrza możemy zapewnić odsuwając górny suwak od wejścia.
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego laminatu (X-Pac TX07 PU) do wzmocnienia konstrukcji w miejscach, gdzie przebiegają pałąki szkieletu.


Fot. arch. Autora. Źródło: www.ceneria.pl


Komfort


Tak jak wspomniałem na wstępie, Direkt 2 to bardzo minimalistyczna konstrukcja. Widać, że projektanci przy pracach nad tym modele mieli na względzie stworzenie produktu o jak najmniejszej wadze. Nie znajdziemy tu żadnych dodatkowych elementów jak boczne kieszenie czy schowki (poza jednym niewielkim umieszczonym przy otworze wentylacyjnym).


Ocena

Przed zakupem tego namiotu warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Na pewno nie jest to konstrukcja dla wszystkich. Jego niezaprzeczalną zaletą jest bardzo niska waga. Jednak świetny wynik w tym aspekcie uzyskano kosztem innych jego cech, takich jak komfort korzystania czy trwałość. Namiot jak na model dwuosobowy, jest bardzo wąski. Co oczywiście odbija się na komforcie, z drugiej strony umożliwia to jego rozstawienie nawet na bardzo wąskiej platformie. Jest to wyrzeczenie, na które z chęcią przystanę, bo niosąc wcześniej ten namiot na plecach w zasadzie się go nie czuje i ma się wrażenie, jakby czegoś brakowało w plecaku :)

 


Ciąg dalszy recenzji: www.ceneria.pl

 



Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-13
BIZNES
 

Fjallraven Classic 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com