facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-04-13
 

Największą nagrodą są dobre opinie biegaczy

Rozmowa z Beatą Lepką, organizatorem zawodów Salomon Nordic Sunday dla amatorów narciarstwa biegowego.
- Co jest najtrudniejsze w organizowaniu takiej imprezy, jak Salomon Nordic Sunday?

- Mówi się, że najtrudniejsze są początki. Faktycznie pierwsze zawody – trzy lata temu - przygotowywaliśmy przez kilka miesięcy. Pamiętam, że pierwszemu biegowi towarzyszył duży stres związany z wieloma rodzącymi się pytaniami: czy impreza się spodoba, czy dopisze frekwencja, czy nasz pomysł na pierwsze w Polsce cykliczne zawody w narciarstwie biegowym dla amatorów, ma szansę na sukces? Szybko okazało się, że zacząć nie było aż tak trudno. Trudniej było utrzymać, a de facto podnosić standard zawodów, wsłuchując się uważnie w sugestie zawodników i ucząc się na własnych błędach. Największą nagrodą za ten wysiłek są opinie, że jest to najlepsza tego typu impreza w Polsce. Zresztą nasi czescy zawodnicy również wystawili nam najwyższą notę za organizację SNS, co biorąc pod uwagę poziom i popularność narciarstwa biegowego w Czechach, daje nam wielką satysfakcję.

- Czy tegoroczną edycję udało się zorganizować, tak jak tego oczekiwaliście? Nie było żadnych nieoczekiwanych utrudnień?

- Wydaje się, że organizując zawody już trzeci sezon, nic nie jest w stanie nas zaskoczyć nas. Gdyby nie było problemów do pokonania, nie byłoby w nas takiego zapału do pracy. Dużym wyzwaniem jest ustalenie harmonogramu cyklu i wytyczenie trasy każdego biegu. Jak wszyscy wiecie, coraz więcej zawodów biegowych zgodnie z planem lub „znienacka” jest rozgrywanych w Szklarskiej Porębie, a dokładniej na Polanie Jakuszyckiej. No i dochodzą teraz tory kolejowe, przez które nie może przebiegać trasa zawodów, co znacznie ograniczyło możliwość wytyczenia długich tras w tym sezonie.

- Czy świadomość tego, że Salomon Nordic Sunday to największa cykliczna impreza dla amatorów biegania w Polsce paraliżuje, czy raczej dodaje skrzydeł przy organizacji?

- Oczywiście, że dodaje skrzydeł. Rozpoczynając jakiekolwiek przedsięwzięcie liczymy na sukces i progres. Od początku liczyliśmy na to, że SNS będzie się rozwijał. Zresztą było to moralne zobowiązanie wobec sponsora. Salomon Polska dał nam olbrzymi kredyt zaufania i nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli to zaufanie zawieść.

 - Ile godzin/dni trzeba poświęcić na zorganizowanie jednego biegu w ramach SNS-a?

- To jest nieustająca praca przez cały sezon zimowy, sporo przed sezonem i jeszcze trochę po sezonie. A latem zaczynają się przygotowania do następnego sezonu. To takie perpetum mobile…

 - Ile osób pracuje średnio przy jednym biegu?

- Kilkanaście. Dokładna liczba zależy m.in. od przebiegu trasy i ilości punktów do obstawienia.

 - Jakie najzabawniejsze wydarzenie z tego sezonu najczęściej Pani wspomina?

- Dla mnie każdy bieg jest nie tylko ciężką pracą, ale przede wszystkim wielką przyjemnością spotkania się z ludźmi skupionymi przy Salomon Nordic Sunday. Najprzyjemniejsze jest obserwowanie zawodników przed i po biegu. Pełne emocji dyskusje o trasie, o trafionym lub nietrafionym smarowaniu, o tym kto był tym razem najlepszy, a kogo trzeba usprawiedliwić grypą, długą podróżą lub inną okolicznością łagodzącą gorszy niż zazwyczaj wynik. Największą radość sprawia mi jednak obserwowanie, jak rodzą się i umacniają SNS-owe przyjaźnie. Zabawne to złe słowo, ogromnie radosne i wzruszające jest obserwowanie oczekiwania na mecie wnuka na dziadka, męża na żonę, kolegi na kumpla - rywala. Zabawna jest natomiast moja konwersacja z zawodnikami z Czech w biurze zawodów. Ja mówię trochę po czesku, oni trochę po polsku, a dzieła dopełnia gestykulacja…

Beata Lepka
 - A jaka sytuacja była najbardziej mrożąca krew w żyłach lub też najmniej przyjemna?

- W regulaminie każdych zawodów jest zapis o „przyczynach niezależnych od organizatorów”. Dla nas każde anomalie pogodowe, np. wiatr porywający bramę lub każde nieprzewidziane awarie techniczne powodują duży stres. A wiatr i prąd lubią się z nami przekomarzać.

- W tym roku pojawiła się grupa ludzi niezadowolonych z systemu nagradzania. Jak to Pani skomentuje?

- No comments. Powiem tylko, że łatwiej jest burzyć, niż budować.

- I jeszcze jedno pytanie o przyszłość. Czy nie myśleliście, żeby oddzielić amatorów od zawodników, którzy wciąż posiadają licencję startową, a także biegają w SNS-ie?

- Mowa jest srebrem, milczenie złotem…, a myślenie przyszłością. O tym, co będzie w przyszłym sezonie, będziemy dopiero rozmawiali ze sponsorem i w odpowiednim czasie ukażą się odpowiednie komunikaty…

- Dziękujemy za rozmowę.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com