facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-06-13
 

Na jedwabnym szlaku - Uzbekistan

Turystyczne Koło Naukowe „Wagabunda” zaprasza wszystkich na ostatnie w tym roku akademickim slajdowisko z cyklu „Świat bliższy niż sądzisz…”.
Tym razem będziemy mieli przyjemność posłuchać o wyprawie do kraju Azji Centralnej – Uzbekistanu. A opowie nam o tym wielokrotny prelegent klubu, znany i lubiany, Grzegorz Petryszak.

„Jedwabny szlak staje przed nami otworem. Przed nami starożytne miasta środkowej Azji, rzadko odwiedzane przez dzisiejszych turystów i nadal kryjące w sobie wiele tajemnic.

Zaczniemy od Samarkandy, która liczy sobie przeszło 2000 lat. Do dziś zachowały się liczne zabytki islamskie z przełomu I i II tysiąclecia. Następnie Buchara. Starówka tego miasta wpisana jest na listę zabytków UNESCO. Zobaczymy nie tylko słynne mauzoleum Samanidów, którzy trzęśli Środkową Azją, ale też liczne meczety.

Pojedziemy również do starożytnej Chiwy jednego z miast położonego w oazie Chorezmu. Należy ono do najstarszych miast Azji Środkowej.
Celem będzie również porażające miasto Mojak, które nie tak dawno było miastem portowym nad brzegiem Jeziora Aralskiego. Na terenie miasta-widma walają się wraki statków, a pośród na wpół opuszczonych zabudowań wieje wiatr, który jeszcze nie tak dawno wiał w żagle wielu statków cumujących w tym porcie. Obecnie niesie już ze sobą tylko kurz i sól z dawnego dna Jeziora Aralskiego.”


Grzegorz Petryszak – podróżnik, miłośnik gór, dziennikarz, autor przewodników, właściciel Klubu Podróżników Gotramping (www.gotramping.pl). Od lat zwiedza Europę, ale zwłaszcza ulubione kraje arabskie. Gdziekolwiek się udaje, zawsze szuka jakiegoś pagórka, żeby się na niego wdrapać. "W cywilu" ekonomista.

Slajdowisko odbędzie się o godz. 19 we wtorek, 14.06.2011 w sali nr 9 pawilonu Sportowo-Dydaktycznego na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ul. Rakowicka 27).


Zapraszamy wszystkich serdecznie!

Wstęp wolny!

Źródło: www.wagabunda.krakow.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com