facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-10-03
 

Na co zwrócić uwagę kupując kask wspinaczkowy

Kask wspinaczkowy musi być jak najlżejszy, jak najmniejszy i jak najbardziej wytrzymały. Do tego ma wytrzymać lata ekstremalnego użytkowania, powinien być przewiewny i oczywiście najważniejsze – dobrze prezentować się na zdjęciach z wyjazdu.
Jak wygląda to w praktyce, na co zwrócić uwagę kupując nowy kask – przeczytaj użyteczny poradnik.

Wybór kasku wspinaczkowego jest zadaniem trudniejszym niż może się wydawać. Nie wystarczy zwrócić uwagę na kolor, kształt i dopasowanie kasku do głowy. Dobry kask musi nie tylko ładnie prezentować się na zdjęciach, ale przede wszystkim powinien chronić zdrowie i życie wspinacza lub turysty.

W ciągu ostatnich 10 lat zmieniła się zarówno konstrukcja, jak i samo podejście do kasków. Do dyspozycji mamy olbrzymią ilość modeli o konkretnych, sprecyzowanych zastosowaniach. Powszechna jeszcze niedawno opinia, że żaden szanujący się łojant nie założy w skałkach kasku (cokolwiek innego, byle nie kask!) też zaczyna ulegać zmianie. Również coraz częściej po kaski sięgają doświadczeni turyści, którzy pragną zadbać o własne bezpieczeństwo na trudnych szlakach czy Via Ferratach.

Stając przed trudnym wyzwaniem kupna kasku wspinaczkowego dobrze jest zwrócić uwagę na parę, dość istotnych aspektów:

Wielkość – czy damy radę założyć kaptur bluzy czy kurtki na kask, czy zmieścimy czapkę lub chustę pod kaskiem, czy wygodnie będzie przekładać pętle przez głowę w danym kasku. Wybierając się w góry te rzeczy będą miały dla nas znaczenie. Z drugiej strony grubsza czasza lepiej chroni przed spadającymi kamieniami i odłamkami lodu.

Głębokość – czy kask dobrze, zakrywa czoło, potylicę i skronie, przy czym nie ogranicza widoczności? Większa głębokość ma znaczenie w sytuacjach, gdy możliwe jest uderzenie o skałę w przypadku odpadnięcia.

Waga – oczywiście, czym lżejszy tym lepiej, jednak należy pamiętać, że bardzo wytrzymały głęboki kask przeznaczony na ciężkie akcje w górach nie może być tak lekki jak sportowy kask przeznaczony do wspinania w skałkach.

Kolor – nie ma w tym nic śmiesznego – kolor ma znaczenie. Po pierwsze ciemniejsze kolory nie odbijają promieni słonecznych przez co bardziej się nagrzewają – należy wziąć to pod uwagę wybierając się w ciepłe rejony, szczególnie latem. Po drugie, należy pamiętać, że jaskrawe kolory ułatwiają ratownikom zlokalizowanie ofiar wypadków w górach.

Wentylacja - szczególnie ważna w ciepłych warunkach, zimą też może okazać się przydatna w zestawieniu z czapką, jeśli ta zmieści się pod kaskiem.

Uchwyty na czołówkę – nieodzowne w górach i na dłuższych wspinaczkach. Nawet jeśli nie planujesz poruszać się w niebezpiecznym terenie nocą, nigdy nie możesz być pewny, że warunki Cię do tego nie zmuszą – w takiej sytuacji lepiej mieć możliwość założenia czołówki na kask.

Regulacja
– dobrze dopasowany kask ma wpływ zarówno na wygodę jak i bezpieczeństwo. Jeśli planujemy korzystać z kasku o różnych porach roku, w zmiennych warunkach pogodowych należy pamiętać, by pod kask mieściła się czapka, a system regulacji był dość wygodny, by umożliwić obsługę w każdych warunkach.

Wygoda
– Nieraz będziemy spędzać wiele godzin bez ściągania kasku. Dobrze jest, jeśli nie będziemy cierpieć z tego powodu. Kask powinien być wyściełany miękką dopasowaną gąbką, a pasek pod brodą nie powinien ocierać skóry. Dodatkowym atutem jest możliwość odpięcia i wyprania wyściółki kasku.

Biorąc pod uwagę powyższe cech kasków oraz teren, w jakim zamierzamy działać, możemy odpowiednio dobrać kask. Poniżej ciekawa propozycja firmy Climbing Technology - wszechstronne kaski Galaxy i Venus.

 
Kask Galaxy                                    Kask Venus
 

Wielozadaniowe kaski wspinaczkowe Climbing Technology to doskonała ochrona gdziekolwiek się wspinasz – w górach, w skałach, w lodzie, czy na via ferratach.

Dokończenie na www.ceneria.pl.

Źródło: www.ceneria.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-02
BIZNES
 

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com