facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Much Mayr uklasycznia Drogę Hiszpańską na Cima Grande di Lavaredo!

Droga Hiszpańska musiała czekać prawie 40 lat na odhaczenie. Wytyczona została w 1977 roku przez zespół M. A. Gallego, M. Lozano, J. Carillo, A. Gomez i przez długi czas pozostawała zapomniana.

fot. Johannes Mair / Alpsolut, źródło: planetmountain.comW 2003 roku pierwszego powtórzenia i pierwszego przejścia solowego drogi dokonał Włoch Mauro Bubu Bole. Co więcej, po uklasycznieniu Couzy route na Cima Ovest i Camillotto Pellesier na Cima Grande, chciał ustrzelić swoistego hattricka i przejść klasycznie także Spanish Route. Plany pokrzyżował mu dach na trzecim wyciągu, którego trudności zmusiły Bubu do chwycenia się pętli w trzech miejscach. Swoje przejście wycenił on na 8a+ A0. 


Mayr po raz pierwszy wstawił się w Drogę Hiszpańską w 2012 roku – bez sukcesu. Wrócił na nią w tym roku w towarzystwie Guido Unterwurzachera. Wymienili pięć boltów, w tym dwa na wyciągu z cruxem, po czym Mayr zaczął patentować kluczowe, bulderowe trudności. Po sporej liczbie prób i około dwudziestu odpadnięciach 27 sierpnia pokonał kluczowy wyciąg podczas drugiej próby tego dnia. Przeszedł następnie wyciągi za 7c+ i 7a, po czym na łatwiejszych długościach liny zmieniał się już na prowadzeniu z Unterwurzacherem. Mayr wycenił trudności drogi na 8b+, natomiast jego partner odczuł je jako 8c. Stanęło więc na 8b+/8c, a ostateczną wersję ustalą pewnie kolejni powtarzający klasycznie drogę wspinacze. fot. Johannes Mair / Alpsolut, źródło: planetmountain.com


 

Przypomnijmy jeszcze, że Mayr ma także na koncie samotne oesy na ścianach Tre Cime di Lavaredo: na Drodze Cassina na Cima Ovest (2002 rok), na Comici-Dimai na Cima Grande (2006) i na Spigolo Giallo na Cima Piccola (2006). 
źródło: m.lasportiva.com, planetmountain.com


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
Kinga
 
2023-09-19
GÓRY
 

Lagorai – Poza utartym szlakiem

Komentuj 0
Goryonline
 
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-01-28
FOTO-VIDEO
 

Dolomity widziane z paralotni

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com