facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Much Mayr uklasycznia Drogę Hiszpańską na Cima Grande di Lavaredo!

Droga Hiszpańska musiała czekać prawie 40 lat na odhaczenie. Wytyczona została w 1977 roku przez zespół M. A. Gallego, M. Lozano, J. Carillo, A. Gomez i przez długi czas pozostawała zapomniana.

fot. Johannes Mair / Alpsolut, źródło: planetmountain.comW 2003 roku pierwszego powtórzenia i pierwszego przejścia solowego drogi dokonał Włoch Mauro Bubu Bole. Co więcej, po uklasycznieniu Couzy route na Cima Ovest i Camillotto Pellesier na Cima Grande, chciał ustrzelić swoistego hattricka i przejść klasycznie także Spanish Route. Plany pokrzyżował mu dach na trzecim wyciągu, którego trudności zmusiły Bubu do chwycenia się pętli w trzech miejscach. Swoje przejście wycenił on na 8a+ A0. 


Mayr po raz pierwszy wstawił się w Drogę Hiszpańską w 2012 roku – bez sukcesu. Wrócił na nią w tym roku w towarzystwie Guido Unterwurzachera. Wymienili pięć boltów, w tym dwa na wyciągu z cruxem, po czym Mayr zaczął patentować kluczowe, bulderowe trudności. Po sporej liczbie prób i około dwudziestu odpadnięciach 27 sierpnia pokonał kluczowy wyciąg podczas drugiej próby tego dnia. Przeszedł następnie wyciągi za 7c+ i 7a, po czym na łatwiejszych długościach liny zmieniał się już na prowadzeniu z Unterwurzacherem. Mayr wycenił trudności drogi na 8b+, natomiast jego partner odczuł je jako 8c. Stanęło więc na 8b+/8c, a ostateczną wersję ustalą pewnie kolejni powtarzający klasycznie drogę wspinacze. fot. Johannes Mair / Alpsolut, źródło: planetmountain.com


 

Przypomnijmy jeszcze, że Mayr ma także na koncie samotne oesy na ścianach Tre Cime di Lavaredo: na Drodze Cassina na Cima Ovest (2002 rok), na Comici-Dimai na Cima Grande (2006) i na Spigolo Giallo na Cima Piccola (2006). 
źródło: m.lasportiva.com, planetmountain.com


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-01-28
FOTO-VIDEO
 

Dolomity widziane z paralotni

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2015-10-27
GÓRY
 

Świetna passa Alexa Hubera

Komentuj 0
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com