facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-08-09
 

MAGIA GÓR na 9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły 2012 w Bolkowie

Gościem specjalnym  dolnośląskiej edycji TRZECH ŻYWIOŁÓW będzie Piotr Pustelnik, trzeci Polak z kompletem ośmiotysięczników. Nie zabraknie filmów o tematyce i adrenalinie górskiej: szalony „I Believe I Can FLY”, „Cold”, który Piotr zapowie, bo to rzecz  o jego kolegach i premiera doskonałego dokumentu  „Więźniowie Himalajów”.
Piotr Pustelnik jest doktorem inżynierii chemicznej, pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Jako trzeci z polskich himalaistów zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Dokonał tego jako trzeci Polak w historii po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim. Pustelnik jest twórcą projektu “Trzy Korony”, czyli pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) i Korony Himalajów i Karakorum, którą zamknęło dwa lata temu wejście na Annapurnę.
 

 
Do 2007 był redaktorem naczelnym miesięcznika górskiego “n.p.m.” W 2007 został nagrodzony nagrodą Explorera, przyznawaną co roku, podczas Explorers Festival w Łodzi, światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski. W marcu 2011 dostał nagrodę “Super Kolosa 2010″ za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie.
 
Wejścia na wierzchołki ośmiotysięczników:
 
19 lipca 1990 – Gaszerbrum II (8035 m)
12 lipca 1992 – Nanga Parbat (8126 m)
24 września 1993 – Czo Oju (8201 m)
6 października 1993 – Sziszapangma (8013 m)
26 września 1994 – Dhaulagiri (8167 m)
12 maja 1995 – Mount Everest (8848 m) – wejście z tlenem[3]
14 lipca 1996 – K2 (8611 m) – wejście z tlenem
15 lipca 1997 – Gaszerbrum I (8068 m)
15 maja 2000 – Lhotse (8516 m) – wejście z tlenem
15 maja 2001 – Kanczendzonga (8586 m) – wejście z tlenem
16 maja 2002 – Makalu (8463 m) – wejście z tlenem
17 maja 2003 – Manaslu (8156 m) – tlen używany w trakcie snu
8 lipca 2006 – Broad Peak (8047 m)
27 kwietnia 2010 – Annapurna I (8091 m) – wejście z tlenem
 
MAGIA GÓR w wyjątkowych filmach dokumentalnych
 
W programie Festiwalu Filmów Świata “Trzy Żywioły” zaprezentujemy między innymi pięć filmów, które przybliżą nam historie wpinaczy skalnych, alpinistów, podróżników i miłośników highliningu. Dużo adrenaliny, przygód, walki z żywiołami i ludzkim szaleństwem. 
 
 
***
I BELIEVE I CAN FLY 
reż. Sébastien Montaz-Rosset, Francja 2012, 42’
To wspaniała podróż w nieznane. Dwóch przyjaciół oswaja granice lotu,  swobodnego spadania „highlining”. Ta nieprawdopodobna przygoda to połączenie wspinaczki, lotów i balansowania na rozpiętej linie. Korzystając z posiadanego doświadczenia przekraczają granice niemożliwego i wyznaczają nowe sportowe możliwości highliningu. Podróżujemy z nimi od wąwozu Verdon po wysokościowce Paryża, by w końcu zanurzyć się w bajkowych fiordach norweskich. Czy zaplanowane miesiące treningu powiodą ich do spełnienia marzeń o wolności, wolności latania? 
TRAILER: 
http://www.youtube.com/user/Klub3Zywioly
Projekcja filmu: 7 września (pt)
 
***
COLD
reż. Anson Fogel, USA, 2011, 19’
Przez 26 lat 16 ekspedycji próbowało zdobyć zimą himalajski ośmiotysięcznik Gaszerbrum II. Film opisuje przeżycia znanych himalaistów (Simone Moro, Denisa Urubko i Cory Richardsa) podczas pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt. Ta wspinaczka ich omal nie zabiła. Cierpienie, moralność, zwątpienie w obliczu wyjątkowego zimna. Film z osobistej perspektywy uczestnika wyprawy. 
TRAILER: 
http://www.youtube.com/user/Klub3Zywioly
Wybrane nagrody i festiwale: 
2011 – Nagroda Charlie Fowler, Telluride Mountain Film Festival
2011 – Najlepszy Film Adventure, 5.Point Film Festival
2011 – Grand Prize, New Zealand Mtn Film Festival
TRAILER:
http://www.youtube.com/user/Klub3Zywioly
 
Projekcja filmu: 8 września (sob)
 
***
OSTATNI Z WIELKICH NIEZNANYCH – POLSKA PREMIERA!
reż. Dan Ransom, USA 2012, 23’
 
Wielki Kanion jest miejscem ogromnym, o niewyobrażalnej wprost skali i jednym z ostatnich miejsc, które pozostały do odkrycia na Zachodzie USA. John Wesley Powell nazwał go “wielką niewiadomą”, nie miał bowiem pojęcia jakie bystrza, wodospady i kaniony czekały na niego, gdy ruszył na pierwszy spływ rzeką w 1869 r. Przez kolejne dziesięciolecia Kanion był miejscem, w którym w najlepsze bawili się eksploratorzy. Kajakarze, turyści, przewodnicy, łowcy skamieniałości i kolekcjonerzy górskich szczytów – wszyscy rościli sobie prawo do jego najznamienitszych atrakcji, chcąc przy okazji wejść na listę pierwszych zdobywców.
 
Choć liczne miejsca poddały się odkrywcom, jedno pozostawało prawie zupełnie poza zasięgiem ich zainteresowania: niezliczona ilość wąskich, stromych i trudnych technicznie rozpadlin określanych po angielsku „slot”. Mało kto znajdował w sobie siły, umiejętności i odwagę, by zapuszczać się do tych głęboko ukrytych w skalnej dziczy, tajemniczych, intymnych miejsc rzeźbionych przez płynącą wodę. Wejście do tego świata jest niczym skok w przepaść. By wyjść cało z odwiedzin w tych skrajnie niebezpiecznych, lecz najbardziej niezwykłych, fragmentach Wielkiego Kanionu, trzeba wykazać się znajomością technik alpinistycznych, umiejętnościami biwakowania w trudnych warunkach i bezpiecznego podróżowania z dala od wszelkich utartych szlaków. Film opowiada historię tych najwęższych kanionów, eksploratorów, którzy odważyli się zapuścić do ich wnętrz i głęboko ukrytych tajemnic, do jakich dotarli.
 
Wybrane festiwale:
2012 – Mountainfilm in Telluride Film Festival
2012 – 5point Film Festival w Carbondale Colorado
 
TRAILER: 
http://www.youtube.com/user/Klub3Zywioly
Projekcja filmu: 8 września (sob)
 
***
WIĘŹNIOWIE HIMALAJÓW – POLSKA PREMIERA!
reż. Louis Meunier, Dania  90’
 
To dokument, który ukazując życie ostatnich kirgijskich Nomadów Afganistanu stara się przypomnieć o ludziach, którzy kultywując swoją tradycję skazują się na wymarcie.  Kirgizi żyjący w Korytarzy Wachańskim to nie temat z pierwszych stron gazet.
Uwięzieni pomiędzy trzema granicami fascynują samotną walką o przetrwanie a mechanizm wymierania ich kultury każe na nowo spojrzeć na tradycję. Reżyser ukazuje nam świat ukryty w sercu Pamiru. Świat tradycji, opium, mrozu i nikłej nadziei.
 
TRAILER: 
http://www.youtube.com/user/Klub3Zywioly
Projekcja filmu: 8 września (sob)
 
***
ODKRYWAJĄC ŚCIEŻKĘ – POLSKA PREMIERA!
reż. Mike Dion, USA 2012, 74’
 
To film który zabierze Cię na plac zabaw dla odważnych, którzy szukając nowych ścieżek wędrują przez obsypane śniegiem szczyty Europy, szkockie doliny rozkwitające zielenią, alaskańskie, skaliste plaże i marokańską Saharę.
 
Filmowany na czterech kontynentach z legendami wyścigu Tour Divine jako głównymi bohaterami zabierze Cię w świat przygody tak intensywnej, że po projekcji nie pozostanie nic innego jak wsiąść na rower i odkryć świat za zakrętem.
 
TRAILER: 
http://www.youtube.com/user/Klub3Zywioly
Projekcja filmu: 8 września (sob)
 
***
Wszystkie pokazy odbywają się na Zamku w Bolkowie
Kontakt z organizatorami:
Marek Tomalik +48 608 419 124, marek@3zywioly.pl
Piotr Trybalski +48 791 851 871,  piotr@3zywioly.pl 
Beata Marciniak +48 503 643 144, beata@3zywioly.pl
 
O Trzech Żywiołach:
 
„Trzy Żywioły” to jeden z największych i jeden z najstarszych festiwali podróżników w Polsce. Słynie z rodzinnej, globtroterskiej atmosfery, bezpretensjonalności oraz wysokiej jakości prezentacji i filmów. Festiwal ma tradycję 9 lat, od 2004 roku odbywa się w Krakowie, od 2008 roku w Srebrnej Górze (Sudety, na największej Twierdzy Górskiej w Europie – Don Jon), a od 2011 we Wrocławiu. Warszawa to kolejne miasto na żywiołowej mapie podróży Festiwalu, w którym zagości młodsze dziecko: „Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata”. Pomysłodawcami imprezy są podróżnicy i dziennikarze: Marek Tomalik i Piotr Trybalski. 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com