facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-06-07
 

Letnie Spotkania Podróżników w Krakowie czyli...

... wakacyjna odsłona Kolosów i sposób na dobry początek lata. Impreza, która odbędzie się w weekend 25-26 czerwca w Dworku Białoprądnickim (ul. Papiernicza 2), to okazja do poznania bohaterów Kolosów, prestiżowych nagród za podróżnicze dokonania roku.
Ponieważ gdyńskie Kolosy z roku na rok robią się coraz większe i dochodzą nas głosy, że przez to trochę brakuje na nich czasu na integrację podróżników (niestety, coś za coś), postanowiliśmy zorganizować imprezę, która zaspokoi zapotrzebowanie na niezobowiązujące spotkanie środowiskowe: coś mniejszego, bardziej kameralnego, na większym luzie: Letnie Spotkania Podróżników w Krakowie. 

 
Zamiar ten ogłosiliśmy publicznie już w listopadzie ubiegłego roku w Krakowie, podtrzymaliśmy go w marcu podczas Kolosów w Gdyni, termin zaś zbliża się wielkimi krokami: zaczynamy w sobotę 25 czerwca w Dworku Białoprądnickim!
 
Gościem specjalnym LSP będzie Krzysztof Wielicki, członek Kapituły Kolosów, jeden z najbardziej znanych himalaistów na świecie. Jako pierwszy człowiek - wraz z Leszkiem Cichym - stanął na szczycie Mount Everest zimą. Był piątym alpinistą, który skompletował Koronę Himalajów.

Swój przyjazd do Krakowa potwierdzili znakomicie przyjęci przez publiczność tegorocznych Kolosów prelegenci: Magda Skopek („objawienie” imprezy w Gdyni - Kolos w kategorii „Podróże” i Nagroda Publiczności), Piotr Mitko (rewelacyjny film „Islandia jest kobietą”), Szymon Kowalczyk (wyprawa w trudnodostępne góry Sudanu) oraz Grzegorz Kuśpiel (eksploracja tropikalnych lasów i jaskiń Indonezji). Będzie także doskonale znany z poprzednich edycji Piotr Strzeżysz (Afryka Nowaka). Prezentacje będą dłuższe niż w Gdyni, dzięki czemu podróżnicy będą mieli więcej czasu, by opowiedzieć o swoich doświadczeniach w sposób pogłębiony i na większym luzie. Nie będzie nagród ani wyróżnień, będzie za to okazja, by spokojnie porozmawiać w serdecznej podróżniczej atmosferze.

To jednak oczywiście nie wszystko, bowiem (oprócz, tradycyjnie już, niespodzianki) na 1. LSP, po raz pierwszy w Polsce w tak znakomitej jakości, będzie można obejrzeć także prelekcje zarejestrowane podczas Kolosów w Gdyni z oryginalnym komentarzem ich autorów. W ten sposób pokazane zostaną m.in. niezwykle zabawna relacja Jarosława Frąckiewicza i Celiny Mróz z pełnej zaskoczeń próby kajakowego podboju rzek Indii, poruszająca i nagrodzona długą owacją na stojąco prezentacja Sylwka Czerwińskiego z jego rowerowej podróży przez pół świata (Kolos w kategorii „Wyczyn roku”) oraz totalnie anarchiczny i zupełnie nieprzewidywalny film Marka Klonowskiego „Sam nie wiem gdzie”. A to tylko niektóre pozycje z bogatej listy odtworzeń gdyńskich pokazów w Krakowie. 
 
Ponadto wreszcie na 1. Letnich Spotkaniach Podróżników odbędzie się wyjątkowe seminarium pt. „Świat oczami dziecka”. Po raz pierwszy w historii na podróżniczej imprezie dzieci będą nie tylko słuchaczami osób dorosłych, ale też aktywnymi prelegentami. Seminarium to propozycja dla młodych podróżników, którzy chcą podzielić się swoimi wrażeniami z rówieśnikami. Oczywiście niezbędna będzie pomoc rodziców w przygotowaniu pokazu, tak jak była niezbędna podczas podróży, ale o przygodach, które przeżyli, młodzi podróżnicy będą opowiadali już samodzielnie. Zainteresowane zespoły - rodzice plus dzieci - powinny zgłosić swój udział organizatorom. Pokazy młodych podróżników odbędą się w oddzielnej sali liczącej 70 miejsc. Na początek tyle powinno wystarczyć. A potem? Kto wie, może spotkamy się na dużej sali na Kolosach w Gdyni?
 
Na Letnie Spotkania Podróżników najlepiej wybrać się z rodziną lub przyjaciółmi. Z uwagi na długi weekend do Krakowa warto zresztą przyjechać już dwa dni wcześniej, w czwartek. Impreza odbędzie się w „Dworku Białoprądnickim”, w pobliżu którego (zaledwie 500 m) znajduje się kemping, całość zaś otoczona jest parkiem z ładnie meandrującą przez środek rzeką). Miejsce idealnie nadaje się jako punkt wypadowy zarówno do centrum Krakowa (komunikacją miejską ok. 15 min), jak i do wycieczek na Jurę Krakowsko-Częstochowską (doskonałe miejsca wspinaczkowe, malownicze Dolinki Krakowskie, Jaskinia Wierzchowska).
 
Otoczenie „Dworku Białoprądnickiego” jest świetnie znane wszystkim, którzy licznie uczestniczyli w pierwszych trzech edycjach Krakowskich Spotkań Podróżników, odbywających się w latach 2007-2009 w położonym nieopodal Zajeździe Kościuszkowskim. Przy czym wówczas spotykaliśmy się jesienią, a teraz w lecie. Ze wszystkimi urokami tej pory roku (bujna zieleń parku, śpiew ptaków, ogródek piwny – kolejność dowolna, zgodnie z preferencjami).

Do zobaczenia w Krakowie!

Zapraszają: Agencja MART (organizator Kolosów) i Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.
 


Wstęp wolny.


Więcej informacji na http://www.kolosy.pl/lsp2011.php.

Zapraszamy!
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com