facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-12-13
 

Lawinowe ABC - trzecia edycja

Rusza trzecia edycja akcji Lawinowe ABC, której celem jest promocja bezpiecznych zachowań zimą w górach. Akcja składa się z szeregu zróżnicowanych działań, głównie o charakterze edukacyjnym.

Ideą akcji jest uświadomienie odbiorcom, że działanie zimą w górach wiąże się z koniecznością ciągłego zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności. 12 grudnia w siedzibie dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego odbyła się

Najważniejsze działania w ramach trzeciej edycji akcji to: wydanie książki Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów oraz ulotki Uwaga, lawiny, działalność treningowego centrum lawinowego na Kalatówkach pod patronatem PZU, montaż dodatkowego punktu kontrolnego służącego do sprawdzania detektorów lawinowych (na Hali Gąsienicowej), wycieczki edukacyjne dla uczniów, szkolenia, konkursy oraz Górska Szkoła Mammuta.

Organizatorzy: Tatrzański Park Narodowy, TOPR.

Partnerzy: PZU, Mammut, Pieps, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR,  Urząd Miasta Zakopane.

Opieka medialna: Teleexpress, RMF, RMX Maxxx, Gazeta Wyborcza, Góry, Wspinanie.pl, Hivermag, SkiMagazyn.Piotr Konopka prezentuje ulotkę Uwaga, lawiny

 
Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów

To już druga pozycja wydawnicza Tatrzańskiego Parku Narodowego poświęcona bezpieczeństwu w górach. W 2004 roku TPN wspólnie z Freerajdy Sp. z o.o. wydał książkę Kochaj śnieg – unikaj lawin autorstwa Marcina Kacperka. Teraz przedstawiamy Państwu znacznie obszerniejszy poradnik – w oryginale wydany przez austriackie wydawnictwo TYROLIA – zaadaptowany do warunków tatrzańskich. Mamy nadzieję, że dzięki tej lekturze narciarze, taternicy i turyści unikną lawinowych dramatów w górach.

„(...) Wychodząc w tereny wysokogórskie, musimy pamiętać, że nie istnieje ryzyko zerowe. Wiedza na temat redukcji ryzyka – która jest »sercem« książki – ma za zadanie zminimalizować je do poziomu występującego w górach w okresie letnim. Kluczem jest konsekwentne stosowanie opisanych zasad oraz realistyczna ocena własnych umiejętności, a także panujących i prognozowanych warunków pogodowych. Chciałbym podkreślić, że niniejsza książka zajmuje się głównie niebezpieczeństwami wynikającymi z zagrożenia lawinowego – musimy więc pamiętać, że pozostaje do opanowania szereg umiejętności związanych z poruszaniem się w trudnym eksponowanym terenie wysokogórskim (...)”.
Jan Krzysztof
Naczelnik TOPR

- Fachowe i wyczerpujące kompendium wiedzy lawinowej
- Pierwszy tak obszerny poradnik na polskim rynku
- Ponad 250 zdjęć, map i schematów


Ulotka UWAGA, LAWINY

Ulotka jest tłumaczeniem szwajcarskiego oryginału, wydanego przez Zarząd Zespołu Szkoleniowego „Zapobieganie lawinom w sportach śnieżnych”, w którego skład wchodzą takie instytucje, jak m.in. Instytut Badania Śniegu i Lawin w Davos, Szwajcarski Klub Alpejski, Federalny Urząd Sportu (BASPO) Szwajcarski Związek Przewodnicki, Armia Szwajcarska, Szwajcarski Związek Narciarski. Wydawcą polskiego przekładu jest Tatrzański Park Narodowy. Polska wersja ulotki powstała dzięki zaangażowaniu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tłumaczenie z jęz. niemieckiego: Piotr Konopka – ratownik TOPR

Opracowanie merytoryczne: Piotr Konopka, Jan Krzysztof – TOPR

Konsultacja: Służba Lawinowa TOPR, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich

Treść ulotki została dostosowana do warunków tatrzańskich, tzn. wzbogacona ją o zdjęcia tatrzańskie oraz informacje i numery telefonów przydatne w Tatrach.

Ulotka będzie dostępna jeszcze w grudniu, nieodpłatnie, w Punkcie Informacji TPN, schroniskach tatrzańskich, stacji kolei na Kasprowy Wierch oraz dystrybuowana poprzez Partnerów akcji Lawinowe ABC.


Treningowe centrum lawinowe na Kalatówkach pod patronatem PZU

Już dziś zapraszamy na otwarcie treningowego centrum lawinowego, które odbędzie się 4 stycznia. Tego dnia w godzinach 11–14 w treningu pomogą ratownicy TOPR. Dodatkowo w każdą sobotę i niedzielę od 4 stycznia do końca marca w godzinach 10–15 w centrum będzie pełnić dyżur przewodnik tatrzański, który objaśni zasady działania centrum, a w razie potrzeby pomoże przeprowadzić trening lawinowy oraz pożyczy zestaw lawinowy.
Celem organizatorów jest, by centrum było maksymalnie wykorzystywane przez wszystkich użytkowników gór. Każdy chętny może tu – nieodpłatnie – odbyć trening lawinowy na sztucznym lawinisku, z zestawem lawinowe abc, korzystając z zasypanych pod śniegiem nadajników.

Centrum zakupiono i zamontowane w ubiegłym sezonie zimowym, dzięki zaangażowaniu w akcję PZU.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com