facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-12-01
 

Laureaci Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! w trasie

Trwa II edycja Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! Tymczasem w podróż ruszyli laureaci poprzedniej edycji – zwycięzca Stefan Czerniecki z wyprawą „Śladem szeptu amazońskiego potoku” oraz członkowie Alpinus Testing Team, Anna i Thomas Alboth z dwójką dzieci – autorzy projektu „Można z dzieckiem? Kurcze, można!”.
Relacje z podróży śledzić można na stronie http://www.alpinus-miejodwage.pl.

W I edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! zwycięzcą bezapelacyjnie został projekt Stefana Czernieckiego „Śladem szeptu amazońskiego potoku”. Jego autor stał się członkiem prestiżowego zespołu Alpinus Expedition Team, a 11 listopada wyruszył na południe Wenezueli zrealizować wymarzoną wyprawę. Już przed wyjazdem było wiadome, że dostanie się do serca Amazonas nie będzie łatwe. Od 25 lat bowiem, żaden z wenezuelskich naukowców nie otrzymał od wojska ani urzędu ochrony środowiska pozwolenia na legalną eksplorację terenów, do których zamierza dotrzeć Czerniecki – dopływów Rio Cunucunuma i Orinoco oraz zielonego przedmurza okolicznych, często bezimiennych tepuis – jednych z najstarszych gór świata.

Na miejscu rzeczywistość przerosła oczekiwania. Bez oficjalnego pozwolenia nie ma absolutnie żadnej możliwości przedostać się w samo serce Amazonas, a jak relacjonuje Czerniecki kontrole militarne spotkać można na każdym kroku. Natomiast brakuje biur podróży czy agencji, które by umożliwiły dotarcie do celu, nie mówiąc o dobrej woli urzędników czy żołnierzy spotykanych przy okazji licznych prób zdobycia pozwolenia. Pomimo trudności, a dzięki uporowi, szczęściu i nakładom finansowym udało się. Jak pisze Czerniecki: Mamy pozwolenie od wojska na wpłyniecie w górę Orinoco! Płyniemy w dziewiczy region Cerro Duida, w okolice La Culebra. Stamtąd mamy zamiar udać się w kilkudniowy trekking na szczyt tepui Cerro Duida.

fot. Monika Strojny

Relacje z wyprawy można śledzić na stronie
http://www.alpinus-miejodwage.pl.

Bardziej na północ, do Ameryki Środkowej wyruszyli inni laureaci Memoriału. Członkowie Alpinus Testing Team, Anna i Thomas Alboth z dwoma córeczkami – dwuletnią Hanią i ośmiomiesięczną Milą rozpoczęli swoją sześciomiesięczną podróż. Ich wyprawa „Pomiędzy oceanami”  to trasa od Meksyku do Panamy, przez Gwatemalę, Belize, Salwador, Honduras, Nikaraguę i Kostarykę. Wszystko na przekór powszechnej opinii, że kiedy pojawia się dziecko, świat się kończy. Na początek, w Meksyku, przywitał ich huragan Rina i zamieszanie z nim związane. Szczęśliwie żywioł okazał się łaskawy i mogli ruszyć w dalszą podróż, którą na bieżąco relacjonują na swoim blogu http://thefamilywithoutborders.com/ oraz na stronie Memoriału http://www.alpinus-miejodwage.pl.

Zainteresowanie wyprawą przerosło ich oczekiwania i jak piszą Zupełnie nagle zdaliśmy sobie sprawę, że musieliśmy przez przypadek i nieplanowanie wypełnić jakąś lukę, której ludziom brakowało: to połączenie życia młodego, zaangażowanego podróżnika z odpowiedzialnym, ale ciekawym świata rodzicem. Bo my wierzymy, że chcieć to móc. I że dziecko tylko poszerza życie, nie ogranicza. Tak samo jak podróżowanie.

Anna i Thomas Alboth fot.Thomas Alboth

Także ilość i poziom zgłoszonych projektów do zeszłorocznej edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! przerosło oczekiwania jego organizatorów. Licząc na dalsze zainteresowanie pomysłem Alpinus Expedition Team i Olga Morawska zapraszają do udziału w II edycji Memoriału. Do 31 stycznia 2012 r., poprzez stronę www.alpinus-miejodwage.pl można zgłaszać projekty wypraw różnych aktywności: poznawczych, wspinaczkowych, narciarskich czy żeglarskich (regulamin konkursu dostępny pod adresem: http://alpinus-miejodwage.pl/regulamin.htm). Wszystkie zgodne z regulaminem są publikowane na stronie Memoriału, a od 1 lutego, przez miesiąc, każdy może zagłosować na najciekawszy jego zdaniem projekt. O wygranej zdecydują głosy Internautów (50%) oraz ocena Kapituły Memoriału (50%), w której skład wchodzą: Olga Morawska, Zenon Raszyk – przedstawiciel marki Alpinus oraz członkowie Alpinus Expedition Team.

Przy wyborze projektów pod uwagę brane będą oryginalność, pomysłowość, ale także prawdopodobieństwo realizacji zaproponowanych wypraw. Główna nagroda Memoriału to roczne członkostwo w elitarnym zespole Alpinus Expedition Team oraz wsparcie finansowe umożliwiające realizację wymarzonego projektu. Wyniki II edycji Memoriału zostaną ogłoszone w marcu 2012 r. podczas Festiwalu Podróżników KOLOSY w Gdyni. W tej edycji już oficjalnie, w ramach nowopowstałego projektu Alpinus Testing Team, nagrodzone zostanie dodatkowe 5 pomysłów zgłoszonych do Memoriału.


Pomysł Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! zrodził się z potrzeby uczczenia pamięci wybitnego wspinacza i himalaisty oraz promowania jego sposobu na życie – pasji, pozytywnej energii, odwagi spełniania marzeń, poszukiwania nowych wyzwań.

Zdecydowaliśmy się na realizację Memoriału im. Piotra Morawskiego, ponieważ uważamy, że warto zachęcać ludzi do aktywnego eksplorowania świata i wspierać ich w dążeniu do realizacji ekstremalnych i nietuzinkowych wyzwań. Chcielibyśmy w ten sposób zarażać pasją odkrywania, tak jak swego czasu robił to Piotr. Dlatego już drugi raz zapraszamy chętnych do udziału w Memoriale i walki o członkostwo w Alpinus Expedition Team. Memoriał jest bardzo otwartym projektem, do udziału w którym zachęcamy wszystkie również początkujące lub mało znane osoby, które dzięki naszemu wsparciu mogą zaprezentować się szerszej publiczności. Mam nadzieję, że tak jak w poprzednim roku uczestnicy przestawią fascynujące projekty i odkryjemy kolejne młode i pełne pasji osoby, które będą popularyzować swoimi działaniami outdoor, podróżowanie lub wspinaczkę tak jak kiedyś robił to Piotr  – mówi Zenon Raszyk, przedstawiciel marki Alpinus.

* * * * *

Piotr Morawski (ur. 27.12. 1976, zm. 08.04.2009) – doktor chemii na Politechnice Warszawskiej, największy polski himalaista młodego pokolenia, jeden z najlepszych himalaistów świata. Zdobywca 
6 ośmiotysięczników. Od 2007 roku pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu. Był także członkiem Alpinus Expedition Team.

Do największych osiągnięć  w wysokogórskiej karierze Piotrka należy pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Shisha Pangma, wraz z Simone Moro, ustanowienie – nie pobitego do tej pory – rekordu wysokości zimą na K2, wraz z Denisem Urubko, a także trawers Gasherbruma I wraz z Peterem Hamorem czy pierwsze przejście południowej ściany Shisha Pangmy zimą wraz z Simone Moro.

W 2009 podczas wyprawy aklimatyzacyjnej na Dhaulagiri Piotr Morawski wpadł do szczeliny lodowcowej, niestety nie udało się go uratować. Zginął mając 32 lata.

www.alpinus-miejodwage.pl
www.piotrmorawski.com

Alpinus Expedition Team to zespół wspieranych przez markę Alpinus polskich wspinaczy 
i podróżników, którzy poszukują nowych ekstremalnych wyzwań, często w dziewiczych rejonach świata. Alpinus Expedition Team tworzą: Kinga Baranowska, Edyta Ropek, Jacek Kudłaty, Piotr Gąsiorowski i Stefan Czerniecki.

www.alpinus.pl

Alpinus Testing Team to grupa miłośników podróży i sportów ekstremalnych, wyłonionych podczas 
I edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego, której zadaniem jest testowanie i opiniowanie produktów marki Alpinus. Działalność grupy ma pomóc w udoskonalaniu kolekcji, tak aby jeszcze lepiej mogła służyć potrzebom wymagających odbiorców, zarówno amatorów jak i profesjonalistów.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-13
BIZNES
 

Fjallraven Classic 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com