facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-03-17
 

Laureaci Kolosów 2013 w Dworku

Laureaci Kolosów 2013 w Krakowie. 22 marca 2014 r. zapraszamy do Dworku

Relacja z ich niesamowitej, 9-letniej podróży dookoła świata na katamaranie „Wyspa Szczęśliwych Dzieci” poruszyła w Gdyni naprawdę wszystkich. Kazimierz, Nel i Noe Ludwińscy, laureaci Kolosa 2013 w kategorii „Podróże”, w najbliższą sobotę, 22 marca, będą gośćmi Kolosowych Spotkań w Dworku Białoprądnickim. Zapraszamy o godz. 17.

To nie była zwyczajna podróż, dlatego w tę historię aż trudno uwierzyć. Jest długa, niesamowita i prawdziwa. Kazimierz Ludwiński miał dwadzieścia kilka lat, gdy wraz z braćmi, Andrzejem i Piotrem, rzemieślniczą metodą – systemem gospodarczym - zbudował katamaran żaglowy: „Wyspę Szczęśliwych Dzieci”.

Pływanie na nim bracia rozpoczęli w 1979 r. Stan wojenny zastał ich w Afryce Zachodniej. Zmienili plany i nie wrócili do kraju. Od tego czasu wiele się wydarzyło. „Wyspa” kilka razy przepłynęła Atlantyk, dobrze służyła braciom, w l. 90. zawinęła do Polski, gdzie przeszła generalny remont, aż w końcu w roku 2004 Kazimierz Ludwiński rozpoczął na niej podróż dookoła świata.
       
Lecz to nie wszystko.
        
W rejs, który – jak się potem okazało – miał trwać 9 lat, zabrał dwoje swoich dzieci. Nel miała wtedy zaledwie 6 lat, a Noe – 7 miesięcy! Ludwiński pełnił na jachcie rolę zarazem taty, mamy, nauczyciela, kucharza, szkutnika, elektryka i majtka pokładowego. Nie brakowało sztormów, strachu i łez, ale dominowała radość i piękno. Wspólnie przeżeglowali ponad 45 tys. mil morskich. Ojciec pokazał dzieciom świat, a one pokochały podróże.      
          
W Krakowie, w Dworku Białoprądnickim, będzie się można spotkać i porozmawiać z całą trójką.
        
Kapituła Kolosów, przyznając Ludwińskim statuetkę w kategorii „Podróże”, uzasadniła, że to nagroda nie tylko, a może nawet nie przede wszystkim za okrążenie kuli ziemskiej katamaranem, ale w pierwszej kolejności za „przełamywanie barier, burzenie stereotypów i pokazanie, że wychowanie dzieci nie musi się wiązać z codziennymi rygorami życia na brzegu”.
Naprawdę, niesamowita wyprawa.        Oprócz spotkania się na żywo z Kazimierzem, Nel i Noe Ludwińskimi, 22 marca w Dworku Białoprądnickim będzie można także obejrzeć zarejestrowaną w Gdyni prezentację laureata Kolosa 2013 w kategorii „Alpinizm”, Marcina Tomaszewskiego, ze wspinaczki na Great Trango Tower w Karakorum. „Yeti”, wspólnie z Markiem Raganowiczem, wytyczając linię „Bushido” na północno-zachodniej ścianie tej góry, dokonali jednego z najważniejszych na świecie osiągnięć alpinistycznych ubiegłego roku.
              

Kolosowe Spotkania w Dworku
22 marca, sobota, godz. 17.
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Kraków, ul. Papiernicza 2, Sala Teatralna
Wstęp wolny

        
Już dziś zapraszamy też na kolejne spotkania w Dworku, które odbędą się 12 kwietnia i 10 maja. Zwłaszcza to majowe zapowiada się niezwykle ciekawie i wyjątkowo. Więcej szczegółów – niebawem.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com