facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-09-25
 

Latanie i wspinanie Ueli Stecka

Weekend 18-19 sierpnia Ueli Steck zapamięta na długo. Wraz z Markusem Zimmermannem, dzięki wyśmienitej pogodzie, udało mu się zrealizować niesamowity projekt latania na glajcie i wejścia na kilka wspaniałych alpejskich wierzchołków „Oberlandzkiej Trójcy”.
Przygodę rozpoczęli startem z Schilthorn (2970 m), by po przeleceniu sześciu kilometrów wylądować po drugiej stronie doliny. Następnie podeszli kilometr do schroniska Rotal, gdzie spędzili kilka godzin wypoczywając. O trzeciej rano wyruszyli w kierunku grani Rotal na Jungfrau. Na wierzchołek dotarli wczesnym rankiem, a równo o ósmej wystartowali.
 


Ueli Steck na wierzchołku Jungfrau. Fot. Marcus Zimmermann
 
Dzięki korzystnym północno-zachodnim wietrze lot trwał 27 minut. Ueli wylądował na lodowcu u podstawy północnej ściany Mönch. W tym czasie Marcus poleciał w innym kierunku, pozostawiając Ueliego sam na sam z dalszą częścią projektu.
 


Eiger, Mönch i Jungfrau. Fot. Marcus Zimmermann
 
Szwajcar wybrał Drogę Laupera. Na drugim szczycie wchodzącym w skład „Oberlandzkiej Trójcy” zameldował się po niecałych godzinie i 55 minutach. Wiatr był nadal korzystny, więc Ueli poszybował ponad Eigerjöche do Eismeer. Udało mu się znaleźć bezpieczne lądowanie wśród szczelin lodowca. Szybkie pakowanie glajta i wędrówka w stronę schroniska Mitellegi.
 


Ueli Steck i Marcus Zimmermann. Fot. Marcus Zimmermann
 
Po odpoczynku i posiłku Ueli wyruszył na Grań Mitellegi, by o 15.13 stanąć na wierzchołku Eigeru. Odpoczynek na szczycie nie trwał długo i Steck zszedł na zachodnią grań (miejsce końca drogi Geneva Pillar). Stamtąd ponownie poszybował. Wylądował w Stechelbergu o 17.00 kończąc ten imponujący weekend.
 


Trasa projektu "Latanie i wspinanie". Fot. uelisteck.ch
 
Jeszcze na koniec komentarz Ueli Stecka:
 
„ Dla mnie latanie to coś zupełnie nowego. Potrzebujesz mnóstwo cierpliwości, jeśli chcesz mieć dobre warunki do latania i wspinaczki w tym samym czasie. Od dłuższego czas chodził za mną pomysł połączenia tych dwóch dyscyplin. Cieszę się, że to udało się”.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com