Góry przyciągają w zimie entuzjastów różnego rodzaju sportów - narciarzy, snowboardzistów, wspinaczy czy po prostu turystów pieszych. Każda z tych osób może stać się świadkiem lub uczestnikiem wypadku lawinowego.
Jak mówi Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR, świadomość zagrożeń jest wśród osób wybierających się zimą w góry bardzo słaba:
- Oczywiście stan ten pomału ulega zmianie, ale pokutują nadal przyzwyczajenia i schematy, które mocno odbiegają od tego, co dzisiaj wiemy na temat zagrożenia lawinowego.
Właśnie dlatego od 4 lat Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR prowadzą akcję mającą na celu zwiększenie świadomości i popularyzację wiedzy na temat lawin wśród osób wybierających się zimą w góry.
Przez lata zainteresowanie problematyką lawin było ograniczone do wąskich grup, takich jak ratownicy, instruktorzy i alpiniści. Działo się tak ze względu na utrudniony dostęp do szkoleń lawinowych i odpowiedniego sprzętu. Wraz z rosnącą popularnością jazdy poza trasami na nartach i snowboardzie coraz więcej osób zaczęło interesować się tym tematem. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom organizując kursy dostosowane do ich potrzeb i możliwości. - tłumaczy Andrzej Lesiewski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu.
Zajęcia praktyczne; fot. Tomek Gola
W tym sezonie temat bezpieczeństwa w górach wraz z PSF i TOPR promował będzie PZU. Jak mówi Grzegorz Krawczyk, Koordynator Marketingu PZU:
-
Staramy się sprostać wyzwaniom firmy odpowiedzialnej społecznie i bardzo mocno angażujemy się w programy, które wpływają na szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Kursy lawinowe, dostępne dla każdego, kto zimą chce bezpiecznie poruszać się po górach, doskonale wpisują się w nurt naszej działalności społecznej. Fakt, że realizowane są przez TOPR, jest gwarantem najwyższej ich jakości. PZU od wielu lat wspiera Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i jesteśmy przekonani, że z takim partnerem udaje się nam realnie poprawiać bezpieczeństwo w polskich górach.
W sezonie 2011/2012
w Tatrach odbędzie się 10. szkoleń przeznaczonych dla kilkunastoosobowych grup. Zarówno szkolenia na poziomie podstawowym w Schronisku Murowaniec jak i kurs zaawansowany w słowackiej Chacie pri Zelenom plese poprowadzą doświadczeni ratownicy.
Zajęcia teoretyczne prowadzone przez Naczelnika TOPR Jana Krzysztofa; fot. Tomek Gola
W ciągu trzech dni uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę z zakresu oceny ryzyka na podstawie informacji o stopniu zagrożenia lawinowego, planowania wyjścia i wyboru drogi, obserwacji terenu czy odczytywania sygnałów świadczących o zagrożeniu. Zajęcia praktyczne obejmą kwestię pomocy partnerskiej, obsługi sprzętu lawinowego (detektor, łopatka, sonda, plecak ABS) i wszelkich działań, jakie należy podjąć po zejściu lawiny.
Kolejny rok z rzędu akcję wsparły firmy The North Face, Armada Skis & Outerwear, Nikon Sport Optics i Pieps.
Wszelkie informacje na temat terminów, programu i cen kursów znaleźć można na stronach: www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny.