facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-10-31
 

Kursy lawinowe w Tatrach

Już w grudniu rusza 4. edycja kursów lawinowych Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR.
Góry przyciągają w zimie entuzjastów różnego rodzaju sportów - narciarzy, snowboardzistów, wspinaczy czy po prostu turystów pieszych. Każda z tych osób może stać się świadkiem lub uczestnikiem wypadku lawinowego.

Jak mówi Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR, świadomość zagrożeń jest wśród osób wybierających się zimą w góry bardzo słaba:

- Oczywiście stan ten pomału ulega zmianie, ale pokutują nadal przyzwyczajenia i schematy, które mocno odbiegają od tego, co dzisiaj wiemy na temat zagrożenia lawinowego.

Właśnie dlatego od 4 lat Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR prowadzą akcję mającą na celu zwiększenie świadomości i popularyzację wiedzy na temat lawin wśród osób wybierających się zimą w góry.

Przez lata zainteresowanie problematyką lawin było ograniczone do wąskich grup, takich jak ratownicy, instruktorzy i alpiniści. Działo się tak ze względu na utrudniony dostęp do szkoleń lawinowych i odpowiedniego sprzętu. Wraz z rosnącą popularnością jazdy poza trasami na nartach i snowboardzie coraz więcej osób zaczęło interesować się tym tematem. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom organizując kursy dostosowane do ich potrzeb i możliwości. - tłumaczy Andrzej Lesiewski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu.

Zajęcia praktyczne; fot. Tomek Gola

W tym sezonie temat bezpieczeństwa w górach wraz z PSF i TOPR promował będzie PZU. Jak mówi Grzegorz Krawczyk, Koordynator Marketingu PZU:

- Staramy się sprostać wyzwaniom firmy odpowiedzialnej społecznie i bardzo mocno angażujemy się w programy, które wpływają na szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Kursy lawinowe, dostępne dla każdego, kto zimą chce bezpiecznie poruszać się po górach, doskonale wpisują się w nurt naszej działalności społecznej. Fakt, że realizowane są przez TOPR, jest gwarantem najwyższej ich jakości. PZU od wielu lat wspiera Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i jesteśmy przekonani, że z takim partnerem udaje się nam realnie poprawiać bezpieczeństwo w polskich górach.

W sezonie 2011/2012 w Tatrach odbędzie się 10. szkoleń przeznaczonych dla kilkunastoosobowych grup. Zarówno szkolenia na poziomie podstawowym w Schronisku Murowaniec jak i kurs zaawansowany w słowackiej Chacie pri Zelenom plese poprowadzą doświadczeni ratownicy.

Zajęcia teoretyczne prowadzone przez Naczelnika TOPR Jana Krzysztofa; fot. Tomek Gola


W ciągu trzech dni uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę z zakresu oceny ryzyka na podstawie informacji o stopniu zagrożenia lawinowego, planowania wyjścia i wyboru drogi, obserwacji terenu czy odczytywania sygnałów świadczących o zagrożeniu. Zajęcia praktyczne obejmą kwestię pomocy partnerskiej, obsługi sprzętu lawinowego (detektor, łopatka, sonda, plecak ABS) i wszelkich działań, jakie należy podjąć po zejściu lawiny.

Kolejny rok z rzędu akcję wsparły firmy The North Face, Armada Skis & Outerwear, Nikon Sport Optics i Pieps.


Wszelkie informacje na temat terminów, programu i cen kursów znaleźć można na stronach: www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com