facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2015-02-04
 

Kultowe przedmioty powstają z potrzeby komfortu. Plecak ze stelażem i nie tylko

Czego oczekujemy od odzieży i sprzętu, gdy wybieramy się w góry lub na dłuższy spacer? Komfortu i optymalnej temperatury - niezależnie od tego, czy wyjdzie słońce, złapie nas ulewa lub zaskoczy nas wiatr i

śnieg. Tego samego, ponad 50 lat temu, poszukiwał 14-letni Åke Nordin, mieszkaniec wioski Örnsköldsvik w północnej Szwecji. Okazuje się, że młodzi innowatorzy, wyznaczający trendy to nie tylko przywilej dekady internetu i nowych technologii! Ten młody chłopak kochał naturę i długie, piesze wędrówki po

okolicy. Był jednak niezadowolony z jakości swojego plecaka, który nie nadawał się kilkugodzinne wyprawy. Skonstruował więc stelaż, który sprawił, że wyprawy w teren stały się znacznie bardziej komfortowe…Tak wyglądały narodziny marki Fjällräven, która formalnie powstała w 1960 roku i szybko rozszerzyła produkcję również na namioty, śpiwory oraz funkcjonalną i ponadczasową odzież outdoorową. ”Fjällräven” w języku szwedzkim oznacza “lisa polarnego”. Wizerunek tego brązowoszarego latem i śnieżnobiałego lub stalowoniebieskiego zimą drapieżnego ssaka, charakterystycznego dla okolic Åke, stał się emblematem marki.

 

Poza konstrukcją funkcjonalnego plecaka turystycznego, Åke Nordin zajął się także rozwiązywaniem innych praktycznych problemów. W latach 70. w Szwecji niezwykle popularne były torby na jedno ramię, których noszenie przez dzieci w wieku szkolnym przyczyniało się do narastającego problemu z ich postawą. W trosce o ich zdrowie, istniejąca już od kilku lat marka Fjällräven zaprojektowała funkcjonalny plecak, który zyskał ogromną popularność w całej Szwecji – Kanken. Zdeklasował on modne wówczas torby i stał się jednym z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych szwedzkich produktów na lata.       

Kaken, waga: 550g, cena: 299 zł

 

 

Jednak Åke Nordin nie był innowatorem tylko w obszarze plecaków. W czasach, gdy trudno było o ubrania zdające egzamin w wymagających warunkach, uczestnicy wyprawy na Grenlandię w 1966 roku zachwycili się namiotem, który jego twórca przekazał im do przetestowania – był nieco ciężki, ale odporny na zmienną aurę. Wspólnie uznali więc, że warto poświęcić czas na zaprojektowanie kurtki i spodni z tak wytrzymałego oraz uniwersalnego materiału. Dzięki temu powstała Greenland Parka – kurtka, która zyskała ogromną popularność dzięki niezwykłej funkcjonalności i trwałości. 

Greenland Parka, waga: 1013g (Men’s M), 894g (Women’s S), cena: 1 299 zł


 

Materiał, którego użyto do jej uszycia to mieszanka poliestru i bawełny, wzmocniona dodatkowo woskiem pszczelim i parafiną. Był on zdecydowanie zbyt ciężki do zastosowania w lekkich namiotach, ale idealnie sprawdził się do szycia trwałych i funkcjonalnych ubrań. Tak narodził się legendarny, stosowany do dziś w Fjällräven materiał G1000, nazwany tak na pamiątkę owej wyprawy. Jest to gruby materiał, łączący wiatro- i wodoodporność z oddychalnością. Jego właściwości mogą być wzmocnione dzięki mechanicznemu woskowaniu przy użyciu kostki, będącej mieszanką wosku pszczelego i parafiny. Dzięki temu sprawdzi się w każdych warunkach i jest doskonałą alternatywą dla popularnych membran.

 

Więcej informacji na www.fjallraven.pl oraz na www.facebook.com/fjallraven.

 

Informacja prasowa Fjällräven

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-13
BIZNES
 

Fjallraven Classic 2024

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com