facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Kaukaz, Tentułd – nowa droga

Z opóźnieniem dotarła wiadomość z Kaukazu Centralnego. Tam, na pn. ścianie szczytu Tentułd (4853 m), ukraiński zespół Maks Kurlesow – Michaił Poddubnow wytyczył nową drogę.

Na lodowcu przed szczytem Tentułd. [4sport.ua]


Do tej pory pn. ścianę tego szczytu przecinały dwie drogi: Czechosłowacka (z 1966 r., lewą częścią ściany) i Tiutianowa (z r. 1982, środkiem ściany). Jednakże w r. 1982 nastąpił obryw lodowy, który zmienił rzeźbę w tej części ściany. Prawa część ściany i uniknęła obrywu, i pozostawała jak dotąd dziewicza. Jest też najbardziej stroma. 


Przed wejściem do kuluaru ściany. [4sport.ua]


26-go lipca zespół założył rankiem biwak pod ścianą i obserwował, wypatrując linię potencjalnej wspinaczki. Okazało się, że pomysł wspinacze mieli dobry – linia drogi nie była narażona na żadne obrywy, czy to lodowe, czy skalne. Wspinaczka rozpoczęła się nazajutrz, już o 3.00. Po przejściu trudnej szczeliny brzeżnej weszli od razu na firn o nachyleniu do 55˚. Poruszali się z asekuracją lotną. Wspięli się pod ostrogę skalną, gdzie lód stał się bardziej stromy. To wymusiło dokładniejszą asekurację, a co za tym idzie – spowolniło wspinaczkę. Tu weszli w długi kuluar lodowy (o wys. 740 m). Wspinając się głównie w lodzie, ale także w kruchej skale, zespół wyszedł na pn. ścianę. Tam jednak, wbrew oczekiwaniom, nastromienie terenu nie zmalało, przez co wspinacze nie mogli przestać zdobywać teren poruszając się tylko na przednich zębach raków. Dopiero około 15.00. znalazło się miejsce, w którym można było rozstawić namiot szturmowy i zabiwakować. Rankiem 28- go wyszli na grań, a około 10.00. na wierzchołek. Zejścia dokonali granią pd.- zach.


M. Poddubnow na szczycie. [poddubnov.com]


Powstała droga o trudnościach 5A i o charakterze lodowo – śnieżnym i trudnościach 5A [wg ros. skali trudności dróg w górach], pokonująca różnicę wysokości 1280 m i o trudnościach głównie lodowych (lód do 60˚, 1 odcinek skalny do V+).Tentułd z linią nowej drogi i miejscami biwaków. [poddubnov.com]


 

Gratulujemy zespołowi! I zachęcamy do powtórzeń! ☺

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2024-01-15
GÓRY
 

Kres kaukaskiej włóczęgi

Komentuj 0
Kinga
 
2023-04-05
GÓRY
 

Z Doliny Pankisi do Tuszetii - Gruzja

Komentuj 0
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2015-11-25
GÓRY
 

Elbrus ze sztangą

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2015-03-27
GÓRY
 

Kaukaz – nowa droga

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com