facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-05-09
 

Już za tydzień IV Otwarte dni wspinania i Memoriał Pawła Wyrwy

W tym roku, po raz czwarty, Fundacja Górska ECHO, Portal Górski, climb.pl, Szkoła Wspinania Vertical Limits i lodospady.pl organizują Otwarte Dni Wspinania, a po raz drugi, Memoriał Pawła Wyrwy. Wydarzenie odbędzie się w weekend 17-18 maja 2014 roku w Rzędkowicach na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej.

Memoriał Pawła Wyrwy

Pierwszym punktem Otwartych Dni Wspinania będzie II Memoriał Pawła Wyrwy. Zawody zostaną rozegrane na terenie Mirowa, Kołoczka, Góry Zborów, Rzędkowic, Skały Apteki i Okiennika Wielkiego w nowej, ciekawej formule. Samą formułę zawodów poznacie tuż przed  Memoriałem!

Idea Memoriału narodziła się w zeszłym roku w redakcji climb.pl. Koledzy chcieli uczcić pamięć jednego z najlepszych polskich wspinaczy sportowych – Pawła Wyrwy. W 2009 roku u Pawła zdiagnozowano nowotwór. Walczył z chorobą wiele miesięcy.

– W Polsce, gdy dowiadujesz się, że masz raka, to brzmi to jak wyrok. Dostajesz taki strzał od lekarzy, że nic tylko się pakować. Ja na szczęście trafiłem na ludzi, którzy mnie wyciągnęli z samodestrukcyjnego myślenia. Udało mi się pierwszego guza zwalczyć praktycznie całkowicie, wróciłem do normalnego życia i wtedy przyszły jakieś przemyślenia. Większość rzeczy, które robi się w życiu, to zawracanie dupy. Trzeba się skupić na konkretach, a nie myśleć o pierdołach – mówił Paweł w wywiadzie dla Magazynu „Góry”.

Niestety walkę z chorobą przegrał w czerwcu 2011 roku. Wyrwa był autorem wielu trudnych przejść zarówno za granicą jak i w Polsce. Jego ulubionym rejonem stała się niemiecka Frankenjura. Z kolei na polskiej Jurze zrobił m.in. Zło konieczne VI.6+/7 na Okienniku oraz Kill Billa VI.6+ w Podlesicach. Paweł miał silną motywację do wspinania i podnoszenia umiejętności, a swoją pasją skutecznie zarażał innych. Dlatego zawody organizowane na jego cześć są dla wszystkich – bez względu na poziom wspinaczkowy. Formuła, którą planujemy jest przemyślana w taki sposób, że każdy będzie mógł się powalczyć. Zbierajcie siły!

Wszelkie informacje na temat Memoriału znajdziecie tutaj: www.pawelwyrwa.pl.

Zobaczcie, jak było w zeszłym roku: http://vimeo.com/75346192

Spotkania z Dudkiem i Mackiewiczem

Nie tylko zawodami człowiek żyje! Dlatego, po sportowych zmaganiach z rywalami i samym sobą, odbędzie się spotkanie z Tomaszem Mackiewiczem. Opowie on o czterech próbach zdobycia, niedobytego dotąd zimą, szczytu Nanga Parbat. A także o tym, jak wyglądała tegoroczna wyprawa pod nazwą Nanga Deram Justice for All. Celem był szczyt Nanga Parbat, ale niestety pogoda pokrzyżowała plany. Z Mackiewiczem będzie można porozmawiać także o innych podróżach, ponieważ w 2009 roku wszedł samotnie na Chan Tengri (7010 m n.p.m.). Z kolei razem z Markiem Klonowskim w 2008 roku dostał Kolosa za wykonany w pionierskim stylu trawers najwyższego szczytu Kanady, Mount Logan.

O wspinaniu sportowym będzie mówił Łukasz Dudek – pierwszy Polak, który dokonał przejścia drogi o wycenie 9A. Wspólnie z Jackiem Matuszkiem opowiedzą o tym, jak próbowali zdobyć „Trylogię alpejską”. Te trzy wielowyciągowe linie są jednymi z najtrudniejszych i najbardziej pożądanych wielowyciągówek na świecie. Do tej pory wszystkie części trylogii udało się skompletować tylko trzem osobom: Stefanowi Glowaczowi, Haraldowi Berger, Ondrze Benes. Każda z tych osób potrzebowała na te przejścia trzech lat. Łukasz i Jacek chcieli to zrobić w ciągu jednego sezonu. Nie udało się. Podczas IV Otwartych Dni Wspinania będzie można posłuchać o tym, jak ich zmagania wyglądały.  

Warsztaty
 
W niedzielę, Łukasz Dudek razem z instruktorami Szkoły Wspinania Vertical Limits, poprowadzi warsztaty wspinaczkowe. Będą one przeznaczone dla tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś nowego i znaleźć odpowiedź na pytanie jak podnieść swój poziom wspinaczkowy, ale nie tylko! Zapraszamy także tych, którzy jeszcze się nie wspinali i chcą spróbować tego sportu. Będzie można postawić pierwsze kroki pod okiem specjalistów.

Będzie się działo! Dlatego trzeci weekend maja (17-18.05.2014) warto zarezerwować na IV Otwarte Dni Wspinania i II Memoriał Pawła Wyrwy.

Organizatorzy:
Fundacja Górska Echo, Portal Górski, Climb.pl, Szkoła Wspinania Vertical Limits, lodospady.pl

Patroni medialni:
Climb.pl, Brytan.com.pl, Magazyn Góry

Sponsorzy:
Rab, TNF, Gadd, Heartbeat, North Moon, Taternik

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com