facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-09-15
 

Joe Simpson gwiazdą 7. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem

Tłumy widzów przyciągnęło spotkanie ze wspinaczem i pisarzem Joe Simpsonem, autorem książki "Dotknięcie Pustki". Autor pokazał film "Zew ciszy" oraz odpowiadał szczegółowo na pytania.
Spotkanie poprzedziła projekcja filmu "Zew Ciszy", zrealizowanego na podstawie książki Joe Simpsona. Prowadził je dziennikarz, publicysta i przewodnik tatrzański Maciej Krupa, tłumaczył Andrzej Górka.

W 1985 roku Joe Simpson i jego partner Simon Yates zamierzali dokonać pierwszego wejścia zachodnią ścianą góry Siula Grande w Andach Peruwiańskich. Zejście ze szczytu, zakończyło się dramatem: Joe Simpson złamał nogę, co na tej wysokości i w tych warunkach mogło być przyczyną śmierci. Mimo to Simon Yates nie zostawił partnera. Niestety, niżej zdarzył się kolejny wypadek. Yates zmuszony był przeciąć linę łączącą go z partnerem, ze względu na fatalnie zaklinowany węzeł. Joe, ranny i w ciemnościach, spadł wiele metrów. Wpadł do szczeliny, jednak przeżył i walcząc o życie, wydostał się z głębokiej szczeliny, a potem przez kilka dni czołgał się do bazy. Tę dramatyczną historię opisał w książce „Dotknięcie Pustki”, która do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych, a przez wielu krytyków i czytelników – najlepszą książkę górską na świecie. Następnie Kevin Macdonald zekranizował ją. Film stał się ikoną najlepszego kina górskiego. Joe Simpson nie zaprzestał swojej działalności wspinaczkowej i pisarskiej. Dopiero niedawno przestał się wspinać. Pisze nadal.

Pytania, jakie stawiał pisarzowi Maciej Krupa, a później publiczność, były bardzo różnorodne. Joe tłumaczył, skąd tak "posępne" tytuły książek, wyjaśniał swoje podejście do zagadnienia moralności w górach, a nawet tłumaczył, dlaczego przestał wierzyć w Boga.

Po spotkaniu podpisywał swoje książki.

7. Spotkania z Filmem Górskim odbywały się w dniach 8 - 11 września. Organizatorem było stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego
.

Źródło: naszkasprowy.pl


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com