facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2014-06-17
 

Jak wybrać odpowiedni namiot?

Dobry namiot to inwestycja na lata, dlatego jego wybór powinien być dokładnie przemyślany. Namiot odpowiedni dla rodziny z dziećmi na wakacyjny wyjazd samochodem będzie kompletnie nieprzydatny tej samej rodzinie w trakcie kilkudniowego trekkingu. Jeszcze inny typ namiotu powinien wybrać rowerzysta, a jeszcze inny alpinista, biwakujący często w minusowych temperaturach na śniegu lub lodzie.

Postaramy się krótko przedstawić poszczególne rodzaje i typy namiotów w celu ich właściwego doboru.

Kupując namiot powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
–    Jakie ma być przeznaczenie kupowanego namiotu (turystyka piesza, rowerowa, motocyklowa, wyjazd samochodem na kemping z rodziną)?
–    Ile osób będzie korzystało z namiotu, tak, żeby wszyscy użytkownicy czuli się w nim komfortowo.
–    Jak często w trakcie wyjazdu namiot będzie rozkładany i składany (czy raz postawimy go np. nad jeziorem i zwiniemy dopiero na koniec wyjazdu,  czy co dzień-dwa będziemy namiot składać i rozkładać w innym miejscu, do którego się przemieścimy.
–    W jakich warunkach klimatycznych i w jakich porach roku namiot będzie używany (sezon wiosenno-letni w Polsce lub innych krajach klimatu umiarkowanego? Krajach ciepłych – śródziemnomorskich, pustynnych, subtropikalnych i tropikalnych? W górach i warunkach zimowych?

Gwinea - najbardziej uniwersalny namiot marki MarabutZnając odpowiedzi na powyższe pytania, możemy z kilkuset propozycji namiotów dostępnych na rynku wyselekcjonować kilka-kilkanaście modeli, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania.

RODZAJE NAMIOTÓW

Ze względu na przeznaczenie namioty dzielimy na: namioty kempingowe (rodzinne), namioty turystyczne (trekkingowe), namioty wyprawowe (ekspedycyjne). Wśród namiotów turystycznych i wyprawowych producenci wydzielili w ostatnich latach tzw. namioty rowerowe („bike”), charakteryzujące się niską wagą i małą objętością po spakowaniu, często jednak kosztem parametrów zastosowanych materiałów lub ograniczeniem powierzchni użytkowej. Nie zawsze jest to jednak regułą.

Namioty kempingowe (rodzinne) to największe dostępne na rynku modele namiotów, które mają nam zastąpić dom w trakcie wakacji, ze wskazaniem na maksymalny komfort kosztem wagi i objętości. Niektóre namioty kempingowe mają powierzchnię małego mieszkania, są wysokie (można w nich stać bez schylania się), wyposażone są w duże przedsionki, w których można zaaranżować kuchnię lub wstawić kilka rowerów. Są modele zaopatrzone nawet w wiaty garażowe na samochód. Ten typ namiotu polecany jest głównie do samochodowej turystyki stacjonarnej, takiej jak wyjazd w kilka osób na przynajmniej kilka dni w jedno miejsce, gdzie namiot rozłożymy i zdemontujemy go na koniec wyjazdu. Namioty kempingowe są ciężkie – większość waży ponad 8-10 kg i długo się je rozkłada i składa, dlatego zupełnie nie nadają się do mobilnej turystyki pieszej, rowerowej czy motocyklowej. Gwarantują jednak największy komfort wśród wszystkich modeli namiotów.

Namioty turystyczne (trekkingowe) to najpopularniejszy typ namiotów dostępnych na rynku. Występują w wielkościach od jednoosobowych do nawet 6-osobowych. Większość modeli to namioty bardzo „mobilne”, łatwe do rozstawienia i złożenia, lekkie (zwykle waga 2-osobowego namiotu nie przekracza 3 kg) i mające małe wymiary po spakowaniu. Namioty trekkingowe mają najszerszy zakres zastosowania – równie dobrze nadają się na stacjonarny biwak na kempingu, jak  i pieszy, rowerowy, czy motocyklowy wyjazd – nawet kilkutygodniowy. Kupując namiot turystyczny należy zwrócić uwagę głównie na 3 elementy: wagę namiotu (im niższa tym lepsza, byle nie kosztem parametrów o których poniżej), wymiary rozłożonego namiotu (głównie chodzi o wielkość przedsionka, tak, żeby pomieścił on wszystkie niezbędne rzeczy (głównie plecaki) bez dotykania ścianek namiotu) i wymiary po spakowaniu (również im bardziej kompaktowe – tym lepiej).

Namiot ekspedycyjny K2 marki MarabutNamioty wyprawowe (ekspedycyjne) to całoroczne namioty przeznaczone do turystyki ekstremalnej w każdych warunkach atmosferycznych, w tym w warunkach zimowych. Zasadniczo konstrukcyjnie niewiele różnią się od dobrych namiotów turystycznych, wykonane są jednak z lepszych (droższych) materiałów, gwarantujących ich zwiększoną odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, deszcz, śnieg (niektóre modele wyposażone są w tzw. fartuchy śnieżne, zapobiegające przedostawaniu się śniegu pod podłogę namiotu). Do namiotów wyprawowych zalicza się również ultralekkie namioty o parametrach namiotów turystycznych, przeznaczone na długie piesze lub rowerowe wyjazdy, gdzie każdy dodatkowy kilogram wagi ma znaczenie dla użytkownika.

TYPY NAMIOTÓW

Najwięcej dostępnych obecnie na rynku modeli namiotów ma konstrukcję kopułową (typu iglo) lub tunelową.

 

Namiot Atacama typu tunelowego firmy MarabutKonstrukcja tunelowa, jak sama nazwa wskazuje, przypomina foliowe tunele stosowane w rolnictwie. Powłoka namiotu rozłożona jest na pałąkach wygiętych w półkole i połączonych ze sobą poprzecznymi stelażami. Ten typ konstrukcji mają prawie wszystkie namioty kempingowe, niektóre modele namiotów turystycznych oraz kilka modeli jednoosobowych namiotów wyprawowych. Namioty zaprojektowane w konstrukcji tunelowej są wyższe od namiotów typu iglo, przez co są bardzie wygodne, mają jednak również wady – przede wszystkim są dużo mniej stabilne przy wietrze.

Konstrukcja kopułowa polega na skrzyżowaniu w jednym lub kilku miejscach rurek stelaża, które tworzą sklepienie namiotu. Ten typ konstrukcji posiada większość produkowanych teraz modeli. Najczęściej są to dwa stelaże przecinające się w puncie szczytowym namiotu. Bardziej zaawansowane modele wysokogórskich namiotów wyprawowych posiadają kilka stelaży, przecinających się w kilku punktach, dzięki czemu konstrukcja jest bardzo stabilna nawet przy bardzo silnym wietrze. Jeżeli nie jedziemy jednak w Himalaje czy na Grenlandię, to konstrukcja dwustelażowa z jednym punktem przecięcia będzie w zupełności wystarczająca.

Ze względu na zastosowane w namiotach pokrycie dzielimy je na jednopowłokowe i dwupowłokowe.

Namioty jednopowłokowe składają się z impregnowanej, wodoodpornej, jednowarstwowej części sypialnej zintegrowanej z przedsionkiem. Są to namioty bardzo lekkie i dużo łatwiejsze do rozstawienia od namiotów dwupowłokowych. Idealnie sprawdzają się w się w suchych, ciepłych warunkach. Z uwagi na małą wagę i objętość po spakowaniu jednopowłokowe namioty najczęściej wybierane są przez rowerzystów i motocyklistów podróżujących po krajach południowej Europy.

Namioty dwupowłokowe zbudowane są z wodoodpornego tropiku i namiotu wewnętrznego, tworzącego sypialnię. Dzięki dwuwarstwowej konstrukcji są dużo bardziej odporne na warunki atmosferyczne – przede wszystkim na deszcz i niską temperaturę, dzięki czemu są bardziej uniwersalne od namiotów jednopowłokowych.


Namioty mają dwa typy montowania stelaży – wewnętrzny i zewnętrzny.

Namioty z zewnętrznym stelażem są bardziej mobilne, łatwiejsze do rozłożenia, a rozstawiając je w deszczu unikniemy zamoknięcia sypialni. Stosowane są najczęściej w droższych modelach namiotów turystycznych i namiotach wyprawowych.

 

Komodo Plus XL z zewnętrznym stelażemW przypadku namiotów ze stelażem wewnętrznym najpierw rozstawia się sypialnię, a dopiero później narzuca na nią tropik. W większości przypadków kiedy rozkładamy namiot jest to wystarczające rozwiązanie. Mając jednak do wyboru za podobną cenę namiot ze stelażem zewnętrznym lub wewnętrznym polecamy stelaż zewnętrzny.

Życzymy udanych wakacji pod namiotem!

Zespół sklepu Biwakowy.plWięcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com