facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-12-03
 

IV Manewry Dryboonkrowe pamięci Haliny Krüger-Syrokomskiej za nami

Dotychczasowe trzy edycje Manewrów cieszyły się sporym zainteresowaniem zarówno zawodników jak i kibiców, pomimo zdecydowanie niegórskiej scenerii okolic Warszawy. Nie inaczej było w tym roku.

Przy pięciostopniowym mrozie, w poranną, sobotnią, listopadową szarugę przywitaliśmy w Janówku 44 zawodników (37 mężczyzn i 7 kobiet), którzy przybyli z różnych stron Polski, aby zmierzyć się z drogami w przedziale od D6 do D11. Oprócz zawodników, gościliśmy też ich ekipy wspierające, kibiców i sympatyków drytoolingu, których uzbierała się również całkiem spora grupka. Szczególnymi gośćmi byli natomiast rodzina i przyjaciele Haliny Krüger-Syrokomskiej, której pamięci poświęcone były tegoroczne Manewry.


Mimo niedużej powierzchni rejonu, co roku organizatorom udaje się przygotować zupełnie nowe drogi. Dzięki temu lokalsi mają niemal równe szanse z przyjezdnymi. W tym roku, oprócz bunkrowego żelbetonu, wspinano się również po drewnianej belce, która jak się później okazało, zatrzymała niejednego mocnego zawodnika.


 

 

Zdjęcia: Julita Chudko i Maciej Ostrowski

 

 

Pierwszy etap eliminacyjny polegał na pokonaniu siedmiu dróg. Do każdej drogi zawodnik mógł wstawiać się tylko raz, dlatego przygotowania przed startem były zakrojone na szeroką skalę. Jedni grzali swoje rakobuty przy ognisku, dbając jednocześnie o odpowiedni bilans płynów (do dyspozycji była ciepła herbata i legendarne już wyroby browarnicze własnej produkcji jednego z członków KWW, tzw. juszowe). Inni grzali przy ognisku siebie i jednocześnie przypiekali kiełbaskę w celu późniejszego uzupełnienia spalonych nadmiernie kalorii. Jeszcze inni dbali o regenerację sił pomiędzy wstawkami w dosłownym tego słowa znaczeniu, przysypiając w śpiworach na rozłożonych karimatach, ewentualnie w pozycji horyzontalnej kontemplując próby – mniej lub bardziej udane – pozostałych zawodników na eliminacyjnych drogach. Pozostali natomiast oddawali się leniwej konwersacji, na tematy różne – od komentarzy odnośnie zastosowanych technik wspinaczkowych u rywali do planowanej własnej strategii przejścia.Zdjęcia: Maciej Ostrowski 

Wszyscy uczestnicy i kibice w czasie wolnym od obserwowania zmagań wspinaczkowych mogli również osobiście przetestować dziabki, oraz uzupełnić brakujący sprzęt o wyroby marek CAMP, CASSIN i DMM, a także Rzeszowskiej Kuźni Szpeju (raczki, ostrza do dziabek) i Włodara (igły, haki).fot. Julita Chudko 

Po eliminacjach przyszedł czas na podliczenie wyników. Następnie rozegrano półfinały mężczyzn i finały kobiet, które zgromadziły przed prawą grotą niemal całą Manewrową widownię. Jak co roku doping był głośny (najczęściej: „dajeeeeszzz”), mający znamiona zaklinania rzeczywistości („świeży jesteś”) lub perswazyjny („pokaż klatę”), co w jednym przypadku poskutkowało pokazem akrobatycznych umiejętności zrzucania górnych części garderoby tuż przed cruxem.fot. Julita Chudko 

Szczególnym, wzruszającym wydarzeniem podczas Manewrów był pokaz filmu o Halinie Krüger-Syrokomskiej, zrealizowanego przez członków KW Warszawa. Przed filmem kilka słów o Mamie powiedziała córka Haliny – Marianna Syrokomska-Kantecka. Na pokazie gościliśmy także innych bliskich Haliny: Męża – Janusza Syrokomskiego, partnerkę wspinaczkową, himalaistkę – Annę Okopińską oraz przyjaciółki –  Elżbietę Lange-Moroz i Martę Szymanowską.

 

Manewry były doskonalą okazją do wspomnień o Halinie przy ognisku, rozmów i przybliżenia młodszemu pokoleniu wspinaczy wartości jakimi się kierowała się ta wybitna postać, która odnosiła światowe sukcesy w złotej erze polskiego i kobiecego himalaizmu.


 

Po filmie sędzia główny ogłosił zakończenie rywalizacji mężczyzn na etapie półfinałów. Droga półfinałowa była na tyle mocna i miarodajna jeśli chodzi o weryfikacje mocy i umiejętności zawodników, że zadecydowała o ostatecznym składzie na podium.


 

W trakcie trwania Manewrów przeprowadziliśmy sprzedaż cegiełek na leczenie naszej klubowej Koleżanki – Ewy Czuchry, która zmaga się z ciężka chorobą spowodowaną kontuzją. Więcej przeczytać można na stronie http://ewaczuchry.vi4.pl/. Po zakończeniu zmagań sportowych rozlosowaliśmy wśród zakupionych cegiełek drobne upominki od sponsorów. W sumie udało nam się zebrać 1160 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na konsultacje lekarskie. W imieniu Ewy wszystkim bardzo dziękujemy!fot. Maciej Sokołowski 

Wyniki IV Manewrów Dryboonkowych

 

Podium kobiet:

 

  1. Olga Kosek – AKG Łódź
  2. Agnieszka Kostrzewa – KW Warszawa
  3. Małgorzata Jurewicz – KW Trójmiasto

 

 

 

Podium mężczyzn:

 

  1. Damian Granowski – KW Kraków
  2. Maciej Bedrejczuk – KW Warszawa
  3. Karol Dąbrowski – ŚKA

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim zawodnikom i gościom dziękujemy za przybycie i wspólna zabawę na afterparty. Zapraszamy za rok!

 

Organizatorzy – KW Warszawa

 

Sponsorzy: YetiSalewaApreelRegatta, właściciel marki Dare2B.

Opieka medialna: Teleexpress, brytan.com.pl, GÓRY goryonline.com, Pismo Górskie Taternik, drytooling.com.pl, portalgórski.pl, climb.pl, ceneria.pl.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com