facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-01-26
 

Inny Afganistan: zimowa wyprawa na Noszak

W ramach cyklu „Podróże małe i duże” tym razem zapraszamy na opowieść o tematyce górskiej. 5 lutego 2015 roku Ola Dzik pokaże nam Afganistan okolic Korytarza Wachańskiego wraz z relacją z wyprawy na Noszak (7492 m n.p.m.).

Korytarz Wachański to jedyny rejon Afganistanu, w który zagraniczny turysta może zapuścić się bez obaw. To piękny przyrodniczo obszar, przez swoje położenie odcięty od świata. Mieszkająca tam ludność - gościnni i pozytywnie nastawieni do świata Zachodu wyznawcy ismailizmu - żyje w górach niemal tak samo jak jej przodkowie przed 200 laty.

Oprócz zwiedzenia Wachanu w porze roku, gdy życie tam jest najcięższe, wyprawa, o której opowie prelegentka, miała też cel sportowy: zimowe wejście na leżący w paśmie Hindukuszu Noszak (7492m n.p.m.). Ekspedycja odbyła się w styczniu i lutym 2014 roku. Oprócz autorki prelekcji wzięli w niej udział także Robert Róg, Hubert Krzemiński oraz Rosjanin Oleg Obrizan. Noszak to pierwszy szczyt siedmiotysięczny zdobyty zimą przez człowieka. Dokonali tego w 1973 roku Polacy Andrzej Zawada i Tadeusz Piotrowski. Do tej pory ich wyczyn nie został powtórzony, na szczycie zimą nie stanęła też jak dotąd żadna kobieta. Wyprawa z 2014 roku z uwagi na ciężkie warunki pogodowe dotarła do wysokości 6300 m n.p.m., skąd zawróciła.

 Ola Dzik to alpinistka młodego pokolenia. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie pracuje jako przewodniczka górska, współprowadząc firmę turystyczną BluEmu. Zajmuje się także prowadzeniem prezentacji, warsztatów i szkoleń, dotyczących tematyki podróżniczej, w szczególności związanej z górami. Na swym koncie ma m. in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR, dających tytuł Śnieżnej Pantery. Kierowała międzynarodową wyprawą na Nangę Parbat w 2013 roku, gdy dokonano w bazie głośnego ataku terrorystycznego. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia także skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi.

Spotkanie odbędzie się 5 lutego 2015 r. (czwartek) o godz. 19.00 w kinie Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa (ul. Zamkowa 4, Niepołomice).

Wstęp wolny!

W trakcie pokazu konkurs z nagrodami.


Więcej informacji:


http://www.mcdis.pl/podroze-male-duze-inny-afganistan-zimowa-wyprawa-na-noszak/


https://www.facebook.com/events/354546248085040/?fref=ts

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com