facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-06-14
 

HiFlyer Polar Ice Expedition 2008 w Śródziemiu

W sobotę, 7 czerwca 2008 roku o godzinie 21.42 czasu polskiego, uczestnicy HiFlyer Polar Ice Expedition 2008 zdobyli najwyższy szczyt Arktyki, Gunnbjorns Fjeld (3694 m n.p.m.), zapisując się tym samym w historii alpinistyki jako członkowie pierwszej polskiej wyprawy, która dokonała tego wyczynu.
Klub Podróżników Śródziemie zaprasza na premierę filmu z wyprawy na Grenlandię z udziałem członków wyprawy HiFlyer Polar Ice Expedition 2008.

Na szczyt weszli: Leszek Cichy – kierownik wyprawy, zdobywca Korony Ziemi, w 1980 r. wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego w historii zimowego wejścia na Mount Everest; - Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów w jednym sezonie, członek The Explorers Club;  Tomasz Walkiewicz, student Uniwersytetu Jagiellońskiego;  Mirosław Polowiec (podróżnik, globtroter – przemierzył ponad 65 krajów na większości kontynentów) oraz Ryszard Rusinek (podróżnik, uczestnik wypraw na Cho-Oyu, Kilimanjaro, Chimborazo, Douforspitze).

Gunnbjorns Fjeld udało się zdobyć za drugim podejściem, drogą inną niż trzy dni wcześniej, kiedy próba ataku zakończyła się dramatycznym odwrotem, opisanym przez Marka Kamińskiego trzema słowami: „Dobrze, że żyjemy”.


Gunnbjorns Fjeld wznosi się na wysokość 3694 m n.p.m. Po raz pierwszy została zdobyta 16 sierpnia 1936 r. przez Wagera i Coultardsa, członków brytyjsko - duńskiej ekspedycji. Wraz z Cone i Dome tworzy najwyższy łańcuch górski Gór Watkinsa, ciągnących się wzdłuż wschodniego wybrzeża Grenlandii. Teren ten został dokładnie przebadany dopiero w 2004 r. przez norweską ekspedycję, której uczestnicy dokonali pomiarów pozostałych 10 szczytów znajdujących się w paśmie Gór Watkinsa. Gunnbjorns Fjeld ma postać nunataku: szczytu wznoszącego się nad powierzchnię lodowca. Do tej pory zdobyło ją około 40 osób.

W maju 2004 roku na szczycie stanęła Polka, uczestniczka norweskiej ekspedycji - dr Marzena Kaczmarska, glacjolog, sekretarz naukowy SCAR - Komitetu Naukowego Badań Antarktyki, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, obecnie związana z Norweskim Instytutem Polarnym w Tromso.

HiFlyer Polar Ice Expedition została podzielona na cztery etapy: transport rejsowymi liniami na Islandię, przelot na Grenlandię wynajętym samolotem przystosowanym do lądowania na polu lodowym, kilkudniowa wędrówka do podnóża góry oraz atak szczytowy.

źródło: klubpodroznikow.com

Nakładem Wydawnictwa Pascal – partnera ekspedycji, został wydany album dokumentujący zarówno piękno Grenlandii jak i samą wyprawę.

Klub Podróżników Śródziemie zaprasza na premierę filmu z wyprawy oraz spotkanie ze zdobywcami Gunnbjorns Fjeld.

Gośćmi wieczoru będą: Marek Kamiński, Leszek Cichy, Mirosław Polowiec i Tomasz Walkiewicz.

Kiedy: 27.06.2011 godz. 19:00
Gdzie: Klub Podróżników "Śródziemie", Kraków Piwnica pod Baranami


Z uwagi na duże zainteresowanie publiczności  i ograniczoną ilością miejsc, pierwszeństwo dla klubowiczów zarejestrowanych na portalu.
Zgłoszenia i wszelkie pytania prosimy wysyłać na klubpodroznikow @ gmail.com


Źródło: klubpodroznikow.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com