facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Half Dome 1977, czyli pierwszy lot w Yosemite

Można powiedzieć, że Rich Piccirilli, Jim Hanbury i Brian Johnson są w pewnym sensie pionierami BASE jumpingu. 

Oczywiście termin BASE jumping nie był jeszcze znany w 1977 roku, ale lot, a następnie skok ze spadochronem był z pewnością przedsmakiem tego, co dziś znamy pod pojęciem BASE, a także wingsuit flying. 

 

Rich Piccirilli, Jim Hanbury i Brian Johnson wystartowali na lotni z wierzchołka majestatycznego Half Dome 7 lipca 1977 roku (7/7/77). Po chwili swobodnego lotu dwóch z nich – Hanbury i Johnson – odpięli się i zaczęli swobodne spadanie ze spadochronami. 

 

Poza niewątpliwymi niebezpieczeństwami samego lotu i skoku, trójka musiała przechytrzyć także yosemickich parkowców, ponieważ tego typu ekstrawagancje były oczywiście nielegalne. Weszli więc na Half Dome nocą. Ale już godzinę po lądowaniu oraz ukryciu sprzętu i kamery, jedli lunch i świętowali. Nieco zbyt wcześnie – trzy godziny później Rich Piccirilli został aresztowany przez Rangersów i zanim opuścił areszt za kaucją, spędził dobę za kratami.

 

Zobaczcie niesamowity film Carla Boenisha dokumentujący pamiętny lot:Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
Goryonline
 
2016-11-22
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Adam Ondra pokonuja Dawn Wall !!

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-05-18
GÓRY
 

Trudne powtórzenie na El Capitanie

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com