facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-02-25
 

"Free Solo" nagrodzone Oscarem!

Kiedy człowiek staje samotnie przed olbrzymią ścianą, pokonuje swój strach, liczy się z konsekwencją odpadnięcia i śmierci niemalże w każdej chwili, by potem jednak zdobyć ją w wielkim stylu - to taki wyczyn budzi najwyższy szacunek. A ponadto, jeśli reżyserowi filmu w sposób mistrzowski udało się przybliżyć widzom kulisy tej nierównej walki, pokazując tak przejmująco sugestywnie wielki wysiłek ludzki i determinację w zdobywaniu niełatwego celu – stanowi to sukces godny oscarowej Gali. "Free Solo" z Alexem Honnoldem w roli głównej podbiło już serca wspinaczkowej publiczności na całym świecie. Teraz superprodukcja zyskała najważniejszą i najbardziej prestiżową nagrodę w świecie kinematografii - Oscara w kategorii "pełnometrażowy film dokumentalny"!

Twórcy filmu Free Solo, Alex Honnold i jego partnerka Sanni McCandless podczas uroczystej gali wręczania Oscarów 2019. Fot. Richard Shotwell

 

"Free Solo" obrazuje proces ciężkiej, mozolnej pracy oraz drobiazgowych przygotowań do przejścia - bez asekuracji - drogi Freerieder na 1000-metrowej ścianie El Capitan w Dolinie Yosemite. Film oraz wyczyn Alexa budzi wielkie wrażenie i podziw, czego dowodem są liczne nagrody na licznych imprezach - m.in. Grand Prix na Krakowskim Festiwalu Górskim czy całkiem niedawno prestiżowa nagroda BAFTA.

Jednak Oscar w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny" stanowi największe ukoronowanie pracy zarówno ekipy twórców obrazu jak i bohatera nagrodzonego dzieła.

Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Shannon Dill i Evan Hayes (na zdjęciu powyżej) zrealizowali film przełomowy i oscarowy!

Elisabeth w momencie odbierania nagrody na 91. Oscarowej gali wyraziła najpełniej idee filmu oraz intencję realizatorów i uczestników tego wielkiego przedsięwziecia:

,,Dziękujemy Alexowi Honnoldowi, że dał nam odwagę, nauczył nas wierzyć w niemożliwe i inspirował. Ten film jest dla każdego, kto wierzy w niemożliwe.” 

 

Jeden z kadrów z filmu. Robi wrażenie! Fot. Natonial Geographic

 

Przy okazji przypominamy, że Free Solo będziecie mogli zobaczyć już wkrótce na dużym ekranie w sieci Multikino - premierowe pokazy już 14 marca w całej Polsce! Listę kin, w których grany będzie film oraz szczegóły znajdziecie pod tym linkiem. Poniżej możecie natomiast zobaczyć filmowy zwiastun:

 

 

A jakby czas do premiery się Wam dłużył, zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Alexem Honnoldem, który specjalnie dla widzów GÓRY TV podzielił się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami dotyczącymi m.in. mentalnej strony wspinania w stylu free solo. Oczywiście nie omieszkaliśmy podpytać Alexa o jeszcze kilka innych spraw. ;-) Jakich? Przekonacie się, oglądając poniższy materiał. ;-)

 

 

 

 

Źródło: oscars.org & Multikino

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com