facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-03-19
 

Filmy 8. Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich

Studio Filmowe Cinema Ensemble wraz z Wydawnictwem Annapurna zapraszają wszystkich miłośników kina górskiego na 8. Warszawski Przegląd Filmów Górskich. Jego tematem przewodnim będą projekcje Reel Rock Film Tour 2010 oraz 2011.
A oto opisy najważniejszych filmów, które pojawią się na festiwalu:

Reel Rock Film Tour 2010 i 2011

Seria filmów Reel Rock Film Tour od sześciu lat prezentuje najciekawsze obrazy zza oceanu. Coroczny zestaw obejmuje najbardziej widowiskowe i najtrudniejsze wyczyny wspinaczkowe i alpinistyczne, jakie udało się zarejestrować na taśmie filmowej. To prawdziwa uczta dla miłośników gór!

W ramach RRFT 2010 zapoznamy się z: próbami Chrisa Sharmy na legendarnej drodze First Round First Minute (9b); Deanem Potterem, który asekuruje się nie liną, lecz spadochronem; sposobem na pokonywaniem najtrudniejszych na świecie boulderów (V16) od kuchni; lekcją wielkościanowej wspinaczki na klasycznej alpejskiej ścianie pod okiem legendarnego wspinacza z Camp 4 – Petera Crofta; wspinaniem na nadmorskich klifach Australii i Tasmanii oraz biciem rekordu prędkości na północnej ścianie Eigeru w wykonaniu Uli Stecka.


Z kolei RRFT 2011 to sześć obrazów przedstawiających: ryzykowny wyścig po najlepszy czas na Nosie (El Capitan); historię niezwykle utalentowanej 9-latki, która szturmem zdobywa świat bulderingu; zmagania Tommy’ego Caldwella na najtrudniejszej na świecie klasycznej drodze wielkościanowej; dzikie akrobacje szalonego slack-line’owca, który nie boi się niebezpiecznych wysokości; najtrudniejszą wspinaczkę lodową wszechczasów oraz odyseję zimna na pakistańskim ośmiotysięczniku.


Wszystkie filmy wyświetlane będą z polskimi napisami.

Szczegółowy opis pozostałych filmów na 8. Warszawskim Przeglądzie Filmów Górskich

Sztuka Wolności (2011 r.)


Opowieść o „złotej erze polskiego himalaizmu”. O najtrudniejszych i najbardziej spektakularnych osiągnięciach, które poruszyły cały górski świat i wyznaczyły nowe standardy. Ujrzymy zdjęcia wspinaczki i oszałamiających górskich widoków. Zapoznamy się z istotą himalaizmu: przezwyciężania słabości ciała i psychiki oraz sprawdzenia siebie w najtrudniejszych warunkach. Nie ominie nas też cała plejada problemów, z którymi w socjalistycznej rzeczywistości musieli borykać się „lodowi wojownicy” nim wyjechali ku niebosiężnym szczytom Azji. Wszystko z perspektywy uczestników wydarzeń.

Film zrealizowany na zalecenie Instytutu Adama Mickiewicza.


 

The Art Of FLIGHT (2011 r.)


Sztuka latania to najnowsze dziecko Red Bull Media House. Naszpikowane najnowszymi technikami filmowymi i dźwiękowymi, aż kipi od efektownych kadrów, zdjęć robionych z helikoptera i samolotu oraz precyzyjnie nakręconych zwolnionych ujęć. Świetnie dobrana muzyka (m.in. M83!) oraz zespół najlepszych na świecie snowboardzistów zabierze nas w niedostępne rejonu obu Ameryk. Niejeden raz śmiałkowie pomkną prawie że pionowym ostrzem filara, dostaną się w objęcia lawiny lub wykonają potrójne salto podczas przeskakiwania kilkadziesiąt metrów nad czubkami drzew. Niezapomniana uczta dla oczu i uszu!


The Asgard Project (2009 r.)

Ziemia Baffina. Zimny sąsiad Grenlandii. A na niej 1600-metrowe urwisko Góry Asgard, archetypowej siedziby nordyckich bogów. Dwaj brytyjscy wspinacze – Leo Houlding oraz Sean Leary – w towarzystwie ekipy filmowej wspinają się na jej szczyt. I choć z reguły zdobycie wierzchołka to dopiero połowa drogi, w tym wypadku będzie inaczej. Wyspiarze mają zamiar ubrać się w wingsuit, skoczyć z wieży, a spadochron otworzyć dopiero nad samą ziemią.

 
Rosso 70, Historie i wspomnienia. Działalność grupy Wiewiórek z Cortiny d’Ampezzo

Wspaniałe turnie włoskich Dolomitów to twory niezwykłe. Przez miliony lat istnienia wiele widziały. Jednak nic z tego nie było prawdopodobnie równie spektakularne jak działalność Wiewiórek z Cortiny d’Ampezzo – klubu wspinaczkowego Scoiattoli – z które wywodziło się wielu wybitnych alpinistów.

W filmie zobaczymy ponad 70 lat historii stowarzyszenia, którym na stronach „Białego Pająka” zachwycał się Heinrich Harrer. Nie bez powodu. Wywodzili się z niego m.in. Lino Lacedelli i Achille Compagnoni – pierwsi zdobywcy K2 (1954 r.). Z czasem zarówno oni sami jak i ich styl wspinaczki odeszli w przeszłość. Zastąpili młodsi wspinacze, nowsze techniki i bardziej wyrafinowany ekwipunek. Zmieniły się twarze i nazwiska. Stanowiąca rdzeń klubu Wiewiórek miłość do gór pozostała taka sama. W tym niezwykłym obrazie, pełnym unikalnych archiwalnych materiałów, będzie się ona nieustannie przeplatać z przepięknymi plenerami górskimi.

Prawdziwa uczta dla ducha i zmysłów!


 
The Prophet (2010 r.)

Wraz z Leo Houldingiem zawitamy do mekki amerykańskiego wspinania: parku narodowego Yosemite. Na ponad 1000-metrowej ścianie ścian Brytyjczyk spróbuje poprowadzić nową drogę, nad którą pracował od 10 lat. Przez pryzmat wyznaczonej przez niego linii – tytułowego Proroka – poznamy opór, odwagę oraz wizjonerstwo młodego wyspiarza. A także kapryśny charakter legendarnego El Capitana.


Czekając na Joe (2003 r.)

Jeden z najlepszych filmów górskich wszechczasów. Nakręcony na podstawie bestsellera „Dotknięcie Pustki. Joe i Simon wspinają się nową drogą na peruwiański sześciotysięcznik Siula Grande. W trakcie zejścia jeden z nich ulega wypadkowi. Walka o przeżycie miesza się ze zmaganiem z własnym człowieczeństwem i strachem przed jego utratą. Obaj bohaterowie stają przed pytaniami o granice przyjaźni, lojalności i odwagi. Joe dokonuje rzeczy pozornie niemożliwej i pokazuje jak wiele jesteśmy w stanie dokonać, by uniknąć śmierci.

Film oparty na prawdziwej historii.


Śmierć przewodnika (1975 r.)

Górski klasyk o ponadczasowej treści. Opowieść o ambicji, ryzyku, współzawodnictwie oraz potrzebie pokazania sobie (a może i wspinaczkowej braci?) ile jest się naprawdę wartym. Ponadczasowe pytania osadzone w kontekście prób przejścia zachodniej ściany Dru. Dwie wspinaczki na tej samej drodze, podczas których dwukrotnie, choć w różnych okolicznościach, dochodzi do tragedii.


Monkey Business (2011 r.)

Meteory to położone w środkowej Grecji morze piaskowych ostańców. Pionowe ściany. Malownicze przepaście. Prawosławne klasztory i ponad 600 dróg wspinaczkowych.

Bohaterowi filmu nie pojechali tam jednak ani aby się modlić, ani aby poruszać  się w pionie. Oj nie. Ich celem był tak zwany highlining. Chodzenie po cienkiej linie rozpiętej nad bezdenną przepaścią. Coś, czemu nawet grający Bonda Roger Moore nie dałby rady, a lokalni mnisi przyglądali się z nabożną trwogą.

Piękne ujęcia i świetny montaż. A co najważniejsze – to polska produkcja.


Skrócony program 8. Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich:

30.03 (piątek)

18.30 Czekając na Joe 
20.30 Reel Rock Tour 2011 
 
31.03 (sobota)

14.30 The Art of Flight 
16.30 Śmierć przewodnika 
18.15 Sztuka wolności 
20.30 Reel Rock Tour 2010 

1.04 (niedziela)


g. 16.30 Rosso 70, historie i wspomnienia. Działalność grupy Wiewiórek z Cortiny d’Ampezzo + Monkey Business 
g. 18.30 The Asgard Project + The Prophet 
g. 20.30 Reel Rock Tour 2011


Więcej informacji na stronie: www.cinemaensemble.pl/reel-rock-tour/.


Źródło: www.ceneria.pl


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com