facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2020-10-27
 

Filmowy portret Federiki Mingolli

Na youtubowym kanale włoskiej marki La Sportiva pojawił się wczoraj filmowy portret Federiki Mingolli. Produkcja pt. “Un Nuovo Mattino - A new morning” przedstawia ewolucję turynki z młodej zawodniczki w jedną z najbardziej wszechstronnych i najlepiej wspinających się kobiet na świecie.

Federica Mingolla na drugim wyciągu słynnej tradowej Legoland 7b/+ w Valle dell'Orco; fot. Klaus Dell'Orto

 

Federica ma za sobą wieloletnią karierę zawodniczą. Już w wieku 14 lat rywalizowała z ramię w ramię ze starszymi od siebie dziewczynami. W 2013 roku zdobyła srebro na Mistrzostwach Włoch w prowadzeniu, a zaledwie rok później... zrezygnowała z dalszego udziału w zawodach by zająć się w pełni wspinaniem w górach i skałach.

Trzeba przyznać, że decyzja ta była strzałem w dziesiątkę, bo jeszcze w tym samym roku jako pierwsza Włoszka pokonała Tom et Je Ris 8b+ w Verdon. W późniejszych latach udało jej się poprowadzić Drogę przez Rybę (7b+, 900 m) oraz Via Della Cattedrale (8a+, 800m) w masywie Marmolada (3343 m n.p.m.) w Dolomitach. Były to jedne z pierwszych kobiecych przejść tych dróg. Poza tym ma na koncie pierwsze przejścia Addio al Celibato 8a+, Monster 8a, L'isola che non c’è 7b+ oraz KTM 8a+.

 

Podczas pierwszego przejścia La Cura up Nalumasortoq, Tasermiut Fjord, Grenlandia; fot. arch. Federica Mingola

Warto podkreślić, że Federica niezwykle szybko zaczęła osiągać świetne wyniki w skałach. Do poziomu 8b+ doszła w przeciągu zaledwie dwóch lat. Za tak błyskawicznym progresem Mingolli stał jej mentor i przyjaciel Adriano Trombetta, który w lutym 2017 roku zginął w lawinie na Mount Chamberton (3131 m n.p.m.). W produkcji La Sportivy szczególną uwagę poświęcono linii Itaca nel Sole 8b (max 180 m) na Caporal w Valle dellOrco, która była wspólnym projektem włoskiego duetu.

Więcej o filmie nie zdradzamy i zachęcamy do oglądania. ;-)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-04
FOTO-VIDEO
 

Klasyki Jury - Marcin Kwaśniewski - Baader-Meinhof VI.1

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-16
FOTO-VIDEO
 

ONSAJTEM #2 – Marcin „Yeti” Tomaszewski

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-02
FOTO-VIDEO
 

ONSAJTEM #1 – Adam Ondra

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com