facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-08-26
 

Everest. Najdziksze marzenie

 

"Z PASJI DO GÓR, CZ. 4.

 

EVEREST. NAJDZIKSZE MARZENIE”

 

WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM

 

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na kolejny wieczór czwartkowy. 28 sierpnia, godz.18:00 rozpocznie się wieczór górski  „Z pasji do Gór, cz. 4. Everest. Najdziksze marzenie” – spotkanie dedykowane Georgowi L. Mallory – w 90. rocznicę brytyjskiej wyprawy na Mt. Everest”. Prowadzący: Wojciech Szatkowski, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25. Atrakcją wieczoru będzie pokaz zdjęć z wypraw na Everest w latach 1921-1924, teksty archiwalne oraz pokaz filmu.

Członkowie brytyjskiej wyprawy na Mt. Everest w 1924 r.

Mallory drugi od lewej stoi w drugim rzędzie; fot. wikipediaWielki szczyt. Dach świata. Mt. Everest (8848 m). I człowiek, który chce go zdobyć za wszelką cenę. Starcie gigantów. George L. Mallory, Andrew Irvine. Wielka himalajska epopeja. Opowieść o pasji, która nie znała granic.


90 lat temu, 8 czerwca 1924 r., dwóch dzielnych brytyjskich wspinaczy: George L. Mallory i Andrew C. Irvine, podjęło próbę zdobycia Mt. Everestu. Wyszli z obozu VI i nigdy już do niego nie powrócili. Zaginęli w Himalajach.


Bohaterem wieczoru w Okszy będzie wielki himalajski szczyt – Everest (8848 m.) oraz ponad 30-letnia walka o jego zdobycie, która kosztowała życie wielu wybitnych wspinaczy, a także człowiek, który chciał go zdobyć za wszelką cenę. Opowiemy o starciu gigantów: George L. Mallory i jego partnera Andrew „Sandy” Irvine z jednej strony i Mt. Everest z drugiej. Wielka himalajska epopeja. Opowieść o wspinaczach, którzy traktowali próby zdobycia Mt. Everestu w kategoriach honoru, służby Imperium, odwagi i dumy z bycia Brytyjczykami. Wszystkie te wartości kierowały nimi w drodze na szczyt góry gór. Jacy byli? Jak daleko doszli? Czy osiągnęli szczyt? Jak zginęli? Ich historia jest wciąż jedną z najpiękniejszych w dziejach zdobywania gór najwyższych. Pokażemy ich zmagania z Everestem korzystając z unikalnej kolekcji fotografii Bentleya Beethama i Royal Geographical Society, a także w oparciu o informacje zawarte w publikacjach polskich i zagranicznych. Będzie to opowieść o pasji, która nie znała granic


Mallory pisał: "Sądzę, że idziemy – jeśli już mamy taką sposobność – ponieważ, ujmując tę kwestię możliwie lapidarnie, nie możemy się powstrzymać. Albo też, ujmując tę sprawę inaczej, ponieważ jesteśmy wspinaczami (…) Cofając się przed przygodą, ryzykowalibyśmy wyschnięcie niczym groszek w łupinie”.

 

Po prezentacji multimedialnej pokaz filmu "Zaginiony" w reż. Anthony Geffena z udziałem Conrada Ankera (94 min.), który w 1999 r. odnalazł ciało G.L. Mallorego na stokach Mt. Everestu. 

Serdecznie zapraszamy.

 

Wstęp wolny

 

 

 

28 sierpnia 2014, godz. 1800

 

 

 

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

 

Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

 

 

 

Szczegółowe informacje na www.muzeumtatrzanskie.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
2016-06-10
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Treningowe wskazówki od 8 topowych wspinaczy

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com