facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-12-15
 

Edyta Ropek rozpoczęła przygotowania do PŚ 2013

Ruszyły przygotowania zawodniczki MKS Tarnovia Grupa Azoty Alpinus Team Edyty Ropek do sezonu startowego 2013. Tarnowianka od tygodnia przebywa na obozie treningowym w Zakopanem, będącym pierwszym etapem cyklu treningów, których celem jest przyszłoroczny puchar świata.
Po zakończeniu startów w PŚ 2012, którego finałowe edycje odbyły się w Azji, najlepsza polska zawodniczka we wspinaczce na czas miała chwilę odpoczynku i przerwy od treningów. Okres ten nieubłaganie dobiegł końca i tarnowianka rozpoczęła kolejne przygotowania. Mimo iż pierwsze zawody odbędą się dopiero pod koniec marca, Edyta już teraz myśli o jak najlepszym przepracowaniu okresu zimowego.
 
Rekordzistka Polski od tygodnia buduje formę w górach, trenując w Tatrach z grupą lekkoatletów. „Pierwsze treningi rozpoczęłam już w połowie listopada, teraz przygotowania ruszyły pełna parą. Polskie góry są świetnym miejscem do biegania, sporo czasu spędzamy na tatrzańskich szlakach, rozpoczęłam również trening na siłowni” – komentuje z Zakopanego aktualna mistrzyni Europy.
 

Warto podkreślić, że Edyta Ropek z roku na rok podnosi swój poziom sportowy. Na ściance wspinaczkowej służącej do bicia rekordu świata, na której rejestrację rekordów rozpoczęto pięć lat temu, zawodniczka co roku poprawia swój „Persolan Best”. W 2008 roku wynosił on 11,18 sekundy (ME Paryż), w 2009 roku Edyta poprawiła ten wynik na 10,57 s. podczas  PŚ w Chamonix. W pucharze świata w Huaiji w 2010 roku po raz pierwszy złamała magiczne 10 sekund, uzyskując czas  9,76 s. - będący ówczesnym rekordem Europy. W 2011 roku forma Edyty ponownie wzrosła, zwycięstwo w PŚ w Chamonix i nowa życiówka z czasem 9,19 s. Wreszcie w 2012 roku kolejny rekord Edyty, złamanie 9 sekund i ustanowienie wyniku 8,90 sekundy podczas mistrzostw świata w Paryżu, który jest obecnym rekordem Polski.
 
Przyszłoroczny kalendarz wspinaczy na czas zapowiada się niezwykle ciekawie. Sezon rozpoczną zawody w chińskim Chongqing, w drugiej połowie czerwca puchar po raz pierwszy zawita do stolicy Azerbejdżanu. Przyszłoroczne mistrzostwa Europy seniorów odbędą się w francuskim Chamonix. We wrześniu odbędą się dwie edycje pucharu, we włoskim Arco i rosyjskim Perm. Tradycyjnie już finałowe zmagania przeniosą się do Azji, po raz pierwszy w nowej lokalizacji dwa puchary zostaną rozegrane w chińskich Wujiang i Haiyang. Ostatnia edycja, podobnie jak w tym roku, odbędzie się w południowokoreańskim Mokpo.
 
Zdjęcia i aktualne informacje z treningów Edyty w Tatrach na profilu zawodniczki na www.facebook.pl/EdytaRopek
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2021-12-01
GÓRY
 

Rusza Akademia GOPR!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-12
GÓRY
 

Nowa droga Ukraińców na Annapurnie III

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-05
GÓRY
 

Doposażenie zimowe GOPR: akcja crowdfundingowa

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com