Najbliższy piątek, 23.05 o godz. 13:00 na Scenie Głównej (Kanapa Literacka) Warszawskich Targów Książki dyskusja: SKĄD BURZA MEDIALNA PO BROAD PEAKU? Czy to koniec polskiego himalaizmu?
Rozmawiają:
Piotr Pustelnik – zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, przewodniczący Zespołu ds. zbadania okoliczności tragedii na Broad Peaku.
Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński – autorzy książki „Broad Peak. Niebo i Piekło”, dziennikarze Tygodnika Powszechnego, docenieni na XI Gali Nagrody Dziennikarzy za teksty poświęcone wydarzeniom na Broad Peak.
Spotkanie poprowadzi Wojciech Fusek – zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej.
Omówienia wyprawy pojawiały się w mediach przez wiele miesięcy – z dynamiką jak w telewizyjnym serialu.
Otwarta wymiana zdań doprowadza do sytuacji, jakiej nie pamięta historia polskiego himalaizmu: wewnątrzśrodowiskowy spór wylewa się na łamy ogólnopolskich gazet, stacje radiowe i telewizyjne, wywołując irytację samych himalaistów, którzy w sporze – z różnych powodów – nie chcą uczestniczyć.
Kolejne odcinki spektaklu – relacje z wyprawy, wielu przypominały śledzenie górskiego reality show.
Himalaizm i media – czy to się ludziom gór podoba, czy nie – to mariaż na określanych warunkach. Dajcie nam spektakl – zdają się mówić ludzie mediów, dajcie nam opowieść o wielkiej przygodzie sławnych ludzi, a my to pokażemy, dając wam medialny splendor, ale też pośrednio szansę na znalezienie sponsorów.
Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński to autorzy książki „Broad Peak. Niebo i Piekło”, dziennikarze „Tygodnika Powszechnego”. W 2013 r. otrzymali przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego (dziennikarstwo sportowe) za cykl tekstów na temat wyprawy na Broad Peak. W 2014 r. zostali uhonorowani Nagrodą Dziennikarzy Małopolski w kategorii publicystyka za cykl reportaży o Broad Peaku.